Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PM/436-3/04
z 19 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-3/04
Data
2004.10.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
zakład aktywności zawodowej


Pytanie podatnika
Czy umowa spółki cywilnej, którą zamierzacie Państwo zawrzeć, będzie korzystała ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. „b” ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.).


W odpowiedzi na pismo z dnia 04.10.2004r. (data wpływu do tutejszego Urzędu – 06.10.2004r.), dotyczące między innymi udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatku od czynności cywilnoprawnych, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu udziela wyjaśnień – zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).

Z treści złożonego pisma wynika, że prowadzą Państwo przedsiębiorstwo na imię obojga małżonków pod nazwą PPHU ... . Z powyższego pisma również wynika, że prowadzone przez Państwo przedsiębiorstwo, uzyskało status zakładu pracy chronionej i zamierzacie Państwo zawrzeć między sobą umowę spółki cywilnej, a jako wkład wnieść do niej całe dotychczasowe, prowadzone przez siebie wyżej wymienione przedsiębiorstwo.

W rozpatrywanym piśmie zwracacie się Państwo z prośbą o udzielenie informacji, czy umowa spółki cywilnej, którą zamierzacie Państwo zawrzeć, będzie korzystała ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. „b” ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.).

Państwa zdaniem, z uwagi na to, że prowadzone przez Państwo przedsiębiorstwo jest zakładem pracy chronionej, czynność cywilnoprawna w postaci zawarcia umowy spółki cywilnej i wprowadzenie aportem do nowo powstałej spółki powyższego przedsiębiorstwa powinna być zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie wyżej wymienionego przepisu.

Ustosunkowując się do przedmiotowego pisma, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu nie podziela stanowiska strony i udziela wyjaśnień.

Z akt rejestracyjnych Państwa działalności gospodarczej, które znajdują się w tutejszym Urzędzie wynika, że prowadzą Państwo przedsiębiorstwo PPHU ..., które ma status zakładu pracy chronionej. Przedmiotem prowadzonej przez Państwo działalności gospodarczej jest handel detaliczny artykułami przemysłowymi, produkcja opakowań, usługi krawieckie, skup i sprzedaż złomu pojazdów, komis artykułami przemysłowymi, skup i sprzedaż artykułów przemysłowych, handel hurtowy artykułami przemysłowymi, import-eksport artykułami przemysłowymi, pranie chemiczne i czyszczenie, pośrednictwo usług oraz transport ciężarowy. Głównym przedmiotem Państwa działalności jest produkcja opakowań kartonowych.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. „b” ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.) prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych - jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu.

Zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu zawarcie pomiędzy Państwem umowy spółki cywilnej nie pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem przez Państwa przedsiębiorstwa. Zwrot ,,bezpośredni związek z prowadzeniem zakładu", należy odnieść do bezpośredniego przedmiotu działalności, którym zajmuje się prowadzący zakład pracy chronionej. Głównym przedmiotem prowadzonej przez Państwa działalności, jak wynika z akt podatkowych, jest produkcja opakowań kartonowych, a z całą pewnością nie zajmują się Państwo w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawieraniem umów spółek cywilnych, czy też jakichkolwiek innych.

W obecnym stanie prawnym samo bycie prowadzącym zakład pracy chronionej nie upoważnia jeszcze do podmiotowego zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych. A zatem, jeżeli będziecie Państwo dokonywać czynności cywilnoprawnych bezpośrednio związanych z prowadzoną przez Was działalnością np. zakup od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej surowców do produkcji opakowań kartonowych, to wówczas będziecie korzystać ze zwolnienia, przewidzianego w powyższym przepisie.

Z wyżej przytoczonego przepisu wynika, że zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziane dla prowadzących zakłady pracy chronionej nie dotyczy każdej dokonanej przez tych prowadzących czynności cywilnoprawnej, objętej zakresem tego podatku. Poprzez zwrot ,,jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu" ustawodawca celowo zawęził zakres tego podmiotowego zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnej.

Prowadzone przez Państwo przedsiębiorstwo nie ma osobowości prawnej i nie jest ono stroną przy umowie spółki. Stronami zawieranej umowy spółki będą dwie osoby fizyczne, które wprowadzają jako aport do tej spółki majątek prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. Jeżeli zawarta przez Państwo spółka cywilna uzyska również status zakładu pracy chronionej, to wówczas będziecie Państwo korzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku od czynności cywilnoprawnych, ale w dalszym ciągu na zasadach określonych w przepisach ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. „b” ustawy).

A zatem, biorąc powyższe pod uwagę, na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. „k” ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) zawarta przez Państwo umowa spółki cywilnej będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu pragnie zaznaczyć, że na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. „a”, art. 7 ust. 1 pkt 9 i art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegać będzie wartość wkładów wniesionych do majątku spółki wg stawki 0,5%, które Państwo powinni wykazać bez wezwania organu podatkowego w złożonej deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (deklaracja PCC-1), na podstawie której Państwo obliczą i wpłacą należny podatek od czynności cywilnoprawnych w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (data zawarcia umowy spółki cywilnej).

Odpowiedzi udzielono zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu datowania niniejszego pisma.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj