Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/153/2004
Data
2004.08.16



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
odsetki od pożyczki
termin płatności
usługi pośrednictwa pieniężnego


Pytanie podatnika
Czy na naliczone zgodnie z umową odsetki, pokrywające część kosztów finansowania wydłużonego terminu płatności można wystawić fakturę VAT ze stawką zwolnioną, czy notę odsetkową ?
Czy przychód z tytułu odsetek należy traktować jako usługi pośrednictwa finansowego ?


W odpowiedzi na pytania zawarte w piśmie z dnia 21.07.2004 r., dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje:

Zgodnie z klasyfikacją określoną w PKWiU w grupowaniu 65.22.10-00 mieszczą się usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego informuje, że organ podatkowy nie posiada kompetencji, co do opiniowania prawidłowości zaklasyfikowania statystycznego świadczonych usług wg PKWiU, wobec czego w tej części należałoby wystąpić do właściwego organu statystycznego.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 oraz załącznika Nr 4 do wymienionej ustawy zwalnia się z podatku od towarów i usług usługi pośrednictwa finansowego (sekcja J ex 65-67) z wyłączeniem m. in. działalności lombardów, usług doradztwa finansowego i ubezpieczeniowego, usług ściągania długów oraz faktoringu, usług zarządzania akcjami itp.

Zatem, jeżeli naliczone przedmiotowe odsetki od pożyczki jak i również z tytułu tzw. kredytu kupieckiego klasyfikowane są wg organu statystycznego do grupowania PKWiU 65.22.10-00, przychód z tego tytułu korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, na podstawie wyżej cytowanego przepisu ustawy.

W takim przypadku na powyższe odsetki należy wystawić fakturę VAT ze stawką zwolnioną od podatku. Zagadnienie dotyczące pożyczek było przedmiotem analizy w jednym z orzeczeń NSA (wyrok z dnia 29 czerwca 1998 r., sygn. akt ISA/Wr 1676/96).

W powyższym wyroku NSA stwierdził m. in., że:
- obowiązek podatkowy powstaje z momentem wykonania usługi, tzn. otrzymania należnych odsetek lub upływu terminu zapłaty odsetek; obowiązek ten będzie powstawał częściowo, z momentem otrzymania każdej kwoty odsetek lub z upływem każdego terminu zapłaty odsetek,
- jeżeli wykonanie usługi powinno być udokumentowane fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu od dnia wykonania (częściowego wykonania) usługi,
- otrzymanie odsetek powinno być dokumentowane fakturami VAT, bez naliczania podatku (sprzedaż zwolniona),
- udokumentowaną w/w fakturami sprzedaż zwolnioną należy zaewidencjonować w rejestrze sprzedaży i wykazać w deklaracji VAT.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze