Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/2900/345/BN/04
z 22 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/2900/345/BN/04
Data
2004.11.22



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
akcja promocyjna
faktura VAT
rabaty
sprzedaż towarów


Pytanie podatnika
Z treści zapytania wynika, że wątpliwości Spółki dotyczą stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w następującym stanie faktycznym:
Firma zamierza wprowadzić promocję sprzedaży hurtowej według niżej opisanych zasad:
Klient przy zakupie sześciu palet towaru będzie uprawniony do zakupu jednej dodatkowej palety innego asortymentu za złotówkę, t. j. poniżej kosztu wytworzenia. Pomiędzy Spółką a nabywcami nie występują żadne powiązania kapitałowe lub osobowe, a sprzedawane towary nie podlegają podatkowi akcyzowemu.
Spółka zwróciła się z zapytaniem na jakich warunkach opodatkować tą transakcję podatkiem od towarów i usług, czy w opisanych wyżej okolicznościach będzie zobowiązana do zapłaty „dodatkowego” podatku należnego ponad kwotę wynikającą z wystawionych faktur VAT.
Zdaniem podatnika, pomimo, że cena towaru sprzedawanego za złotówkę została rażąco obniżona, Spółka nie ma takiego obowiązku.


Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur (art. 29 ust. 4).
W świetle cytowanych przepisów oraz w oparciu o opisany przez podatnika stan faktyczny należy potraktować planowaną przez Spółkę promocję sprzedaży hurtowej jako udzielenie rabatu kwotowego.
Analizując powyższą transakcję sprzedaży nie można wyodrębnić jedynie sprzedaży towaru po obniżonej cenie, ponieważ prawo do zakupu towaru za złotówkę jest związane ze spełnieniem przez klienta określonego warunku, t. j. zakupu sześciu palet po normalnej cenie rynkowej. W rezultacie udzielony rabat stanowi ok. 15%-20% ceny produktów. Należy podkreślić, iż rabat, aby obniżał podstawę opodatkowania musi być udokumentowany - fakt jego udzielenia powinien być potwierdzony dokumentem, np. w postaci umowy lub aneksu do umowy. Jednocześnie tut. organ podatkowy podkreśla, że nieodpłatnie przekazane towary, określane jako tzw. rabaty towarowe, nie są rabatami w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Rabat towarowy nie tylko nie zmniejsza podstawy opodatkowania, lecz jego udzielenie stanowi czynności podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj