Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII415/66/2004
Data
2004.11.19



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
faktura VAT
odliczenia od podatku
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do ulgi w podatku dochodowym z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego w przypadku, gdy poniesione wydatki nie są udokumentowane fakturą VAT.


Prawo do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2004 r. na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956).
Jak stanowi ten przepis, wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone między innymi na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego- lokalu mieszkalnego.
Stosownie do przepisu art. 27a ust. 6 pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że wydatki na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. d) ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej – na podstawie dowodu tej wpłaty.

W świetle cytowanych wyżej przepisów, aby skorzystać z prawa do zmniejszenia podatku dochodowego niezbędne jest łączne spełnienie następujących warunków:
poniesienie odpowiednio udokumentowanych wydatków - w sposób określony w art. 27a ust. 6 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki te zostały poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe, wydatki przeznaczono na remont i modernizację lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego.
Z opisanego stanu faktycznego sprawy wynika, że w 2004 r. poniósł Pan wydatki na remont lokalu mieszkalnego związane z montażem grzejników. Jednak nie otrzymał Pan od wykonawcy faktury VAT potwierdzającej poniesienie wydatków remontowych.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyraził Pan opinię, że ww. wydatki uprawniają do ulgi w podatku dochodowym pomimo, iż nie posiada Pan faktury potwierdzającej poniesienie tych wydatków.
Mając na względzie opisany stan faktyczny sprawy oraz powołane przepisy, stwierdzić należy, że stanowisko zajęte w Pana piśmie nie zasługuje na poparcie. Bowiem jak wskazano, jednym z warunków korzystania z ulgi przewidzianej przepisem art. 27a ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., jest udokumentowanie usługi fakturą VAT wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze