Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/176/2004
Data
2004.08.27



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dokumentowanie
obniżenie podatku należnego
przekazanie towarów
reklama
reprezentacja
świadczenia zdrowotne
świadczenie nieodpłatne
transport


Pytanie podatnika
1. W jaki sposób podatnik VAT, nabywający usługi w podmiotach zewnętrznych na rzecz swoich pracowników powinien udokumentować uzyskane w ten sposób przez pracowników nieodpłatne świadczenia ?
2. Czy zakupy związane z reprezentacją i reklamą (kawa, herbata, soki, ciastka), w sytuacji, jeżeli podatek VAT został odliczony, należy opodatkować i wystawić fakturę wewnętrzną ?


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na Państwa pismo złożone w dniu 27.07.2004 r., Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, co następuje:

1. W sprawie udokumentowania uzyskanych przez pracownika nieodpłatnych świadczeń.

Jak postanowiono w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Nieodpłatne świadczenie usług (art. 8 ust. 2 ustawy) niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. Zgodnie z zapisem dokonanym w art. 86 ust. 1 wymienionej ustawy podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z powyższymi przepisami, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będą podlegały wyłącznie te usługi, które podatnik nabywał do celów prowadzonej działalności gospodarczej i od których podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Świadczenia zdrowotne, jak wynika z pisma nie zaliczone przez firmę do kosztów uzyskania przychodu, uznać należy za świadczenia przekazywane na cele osobiste pracowników, od których podatnikowi w momencie ich zakupu nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W związku z tym nie powodują one powstania obowiązku podatkowego.

Natomiast usługi dowozu pracowników do pracy transportem zbiorowym spółka uznała za mające związek z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem i jak wynika z rozmowy telefonicznej przeprowadzonej w dniu 26.08.2004 r. z zastępcą głównego księgowego są one zaliczane przez spółkę do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tym przypadku kwoty dofinansowania do kosztów dowozu pracowników zostały przez pracodawcę uznane za element wynagrodzenia i doliczone do przychodu pracownika. W przypadku wykonywania przez podatnika odpłatnej usługi dowozu pracowników do pracy transportem zbiorowym powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu wykonywania tej usługi, a podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

2. W sprawie zakupów związanych z reprezentacją i reklamą.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 2 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Na mocy art. 8 ust. 1 i 2 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, i innych osób wskazanych w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, a także wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Jeżeli nabywane przez podatnika towary i usługi stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych to należy przyjąć, iż ich poniesienie jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zakup kawy, herbaty, soków, ciastek można zakwalifikować do takiej kategorii zakupów co oznacza, iż ich zużycie na potrzeby reprezentacji nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze