Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/214/2004
Data
2004.10.25



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Korekta deklaracji


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
korekta
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W jakim terminie winien być dokonany zwrot podatku VAT, jeżeli podatnik po złożeniu deklaracji, dokonuje jej korekty ?


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na Państwa pismo złożone w dniu 05.10.2004 r., Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), z zastrzeżeniem ust. 3, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

W myśl art. 81 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Z przytoczonych przepisów wynika, że podatnik ma prawo do złożenia korygującej deklaracji podatkowej. Oznacza to, że przedstawia on organowi podatkowemu za ten sam okres podatkowy nowe rozliczenie podatkowe, w którym kwota zwrotu różnicy podatku może być inna lub taka sama jak w uprzednio złożonej deklaracji podatkowej. Złożenie korygującej deklaracji podatkowej anuluje dotychczasowe rozliczenie podatkowe określone poprzednią deklaracją i tym samym wyznacza nowy termin rozliczenia podatkowego. Dla początku biegu terminu istotnym jest, aby oświadczenie woli podatnika w zakresie wniosku o zwrot różnicy podatku, wyrażone w deklaracji, dotarło do organu podatkowego, tak, aby mógł się z nim zapoznać. Nie można żądać od żadnego uczestnika postępowania podatkowego, aby bieg terminu określony ustawą, rozpoczynał się jeszcze przed dotarciem do niego oświadczenia woli innego uczestnika, które nakłada obowiązek (lub daje uprawnienie) do terminowego ustosunkowania się do tegoż oświadczenia. Stąd też stwierdzić należy, że bieg terminu do zwrotu różnicy podatku za dany okres podatkowy, w przypadku składania korygujących deklaracji, rozpoczyna się z dniem wpływu ostatniej korygującej deklaracji do urzędu skarbowego.

Należy zaznaczyć, że wymienione w Waszym piśmie art. 72–77 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa związane są z nadpłatą podatku i nie mają zastosowania do zwrotu różnicy podatku w podatku od towarów i usług.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze