Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/154/2004
Data
2004.08.12



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
ładowność
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do cysterny, która zakwalifikowana jest do pojazdów ciężarowych ?


W odpowiedzi na pytania zawarte w piśmie z dnia 23.07.2004 r., dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje:

Według opisanego w piśmie stanu faktycznego Spółka produkuje cysterny do przewozu paliw płynnych, materiałów sypkich, środków chemicznych itp. o dopuszczalnej ładowności przekraczającej kilka ton, w ilości 1 sztuki rocznie.

W takim przypadku, zgodnie z art. 68 ust. 17 pkt 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 ze zmianami) producent tego typu pojazdu, wyprodukowanego w ilości 1 szt. rocznie, nie ma obowiązku uzyskania świadectwa homologacji ani decyzji zwalniającej z uzyskania świadectwa homologacji.

Należy nadmienić, że w poz. 47 tabeli Nr 1 stanowiącej załącznik Nr 3 do rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 14 grudnia 2000 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 4, poz. 37) tego typu cysternę, o ładowności kilku ton określono jako przyczepę ciężarową.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ograniczenia w odliczeniu podatku od towarów i usług dotyczą samochodów osobowych oraz innych samochodów, których ładowność jest mniejsza niż 357 kg + n x 68 kg, gdzie n oznacza liczbę miejsc, łącznie z miejscem dla kierowcy.

Powyższe oznacza, iż podatnik nie może odliczać podatku od towarów i usług w pełnej wysokości (100%) w odniesieniu do samochodów osobowych oraz innych samochodów o nośności mniejszej niż określona powyższym wzorem.

Biorąc pod uwagę brzmienie powyższego przepisu dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3 art. 86 ustawy, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji. Skoro jednak Spółka nie miała obowiązku uzyskania powyższego świadectwa homologacji, zdaniem tut. Urzędu nabywca przedmiotowej cysterny, w celu obliczenia dopuszczalnej ładowności wg powyżej przedstawionego wzoru, może się posiłkować danymi zawartymi w zaświadczeniu z badań technicznych lub innych dokumentów określających ładowność cysterny.

Należy nadmienić, że z opisanego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowe cysterny są bezsprzecznie pojazdami ciężarowymi. Stosownie do tego, ograniczenie w zakresie odliczenia wysokości kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przypadku nie ma zastosowania. Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 14.05.2004 r. (sygn. PP3-312-392/2004/JŁ/1585 PP) w odniesieniu do ciągników siodłowych, jako pojazdów bezsprzecznie ciężarowych stwierdzając m.in., że kwota podatku naliczonego przy nabyciu ciągników siodłowych oraz kwota podatku naliczonego zawartego w cenie paliw wykorzystywanych do napędu tych ciągników, podlega odliczeniu na ogólnych zasadach określonych w cytowanej ustawie.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze