Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/443/60/04
Data
2004.08.23



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
nota korygująca
obowiązek podatkowy
podatek naliczony
transakcja wewnątrzwspólnotowa


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Spółka jest od kilku lat eksporterem i importerem produktów do Unii Europejskiej. Zdarza się, że dostajemy opusty cenowe lub bonifikaty od naszych dostawców. Opusty te dotyczą dostaw z kilku miesięcy i kilkunastu faktur. Do tej pory dokumentowane to było notami uznaniowymi wystawianymi przez naszego dostawcę. Odbywało się to poprzez korektę kosztów bez korygowania V AT. Sytuacje takie zachodzą również po 1 maja 2004 roku .
Pytanie:
1. Czy w przypadku opustów i bonifikat dotyczących Unii Europejskiej przed l maja 2004 roku możemy dalej przyjmować noty wystawione (datowane) po l maja 2004 roku i nie korygować wartości zakupów i związanego z tym V A T? Czy po otrzymaniu takiej noty możemy również wystawić notę uznaniową naszemu odbiorcy, jeżeli chcielibyśmy udzielić mu takiego samego opustu (bonifikaty)?
2. Czy w sytuacji opisanej powyżej noty te powinny być wykazywane w deklaracji V A T i za jaki miesiąc ?
3. Czy korekty wystawiane przez dostawcę z Unii Europejskiej powinny ściśle spełniać wymogi dotyczące faktur korygujących zawarte w § 19 cyt. Rozporządzenia ( w tym zawierać w/w wyrazy) aby zostały uznane za fakturę korygującą ?

4. Czy S.A. może odliczyć VAT naliczony również w maju mimo, że nie otrzymała towarów w tym miesiącu?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 23.07.2004 r., znak 2239/P/03DF-ZM o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Do 30 kwietnia 2004 r. obowiązywała ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.). W myśl art. 15 ust. 4 powyższej ustawy podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. W przypadku towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością towarów wywiezionych czasowo a wartością celną produktów kompensacyjnych dopuszczonych do obrotu, powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu w ramach uszlachetniania biernego są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością towarów wywiezionych czasowo a wartością celną produktów kompensacyjnych dopuszczonych do obrotu, powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Po przyjęciu zgłoszenia celnego podatnik mógł – zgodnie z art. 11 ust. 2 a ustawy o VAT - wystąpić do naczelnika urzędu celnego, w terminie miesiąca od dnia pobrania podatków, o uznanie zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w części dotyczącej podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego. Prawidłowego określenia podatków dokonuje naczelnik urzędu celnego w drodze decyzji. Otrzymanie opustu w odniesieniu do importowanych towarów przed 01.05.2004 r. podlega rozliczeniom na zasadach obowiązujących w momencie importu towarów. Same noty dotyczące importowanych towarów nie zmniejszają podstawy opodatkowania z tyt. importu towarów. W odniesieniu do sprzedaży krajowej obrót zmniejsza się na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów oraz zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Rabaty pomniejszają obrót, gdy zostały przyznane w ciągu roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi. Rabaty udzielone z tytułu i w okresie gwarancji lub rękojmi pomniejszają obrót, nawet gdy zostały przyznane po upływie roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi. Czynności te podlegają udokumentowaniu fakturami korygującymi na zasadach określonych w przepisach wykonawczych.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić, z zastrzeżeniem, art. 31 ust. 3 ustawy o VAT.

Podstawa opodatkowania nie obejmuje m.in. opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia. W związku z tym, w sytuacji przedstawionej przez Spółkę, opusty nie mają wpływu na podstawę opodatkowania i dokumentowanie tego faktu poprzez noty uznaniowe odbywa się bez korygowania podatku VAT.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 obowiązującej ustawy o VAT obowiązek podatkowy przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. W myśl art. 20 ust.6 ustawy o VAT w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa powyżej, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Tak więc w przypadku opisanym przez Stronę obowiązek podatkowy powstaje (podatek należny) powstał w maju 2004 r., ponieważ faktura została wystawiona 27 maja 2004 r.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje – zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 obowiązującej ustawy o VAT - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. W rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tyt. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów Spółce przysługuje więc prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze