Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP1/443/6604
z 27 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/443/6604
Data
2004.08.27



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
fakturowanie
fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Spółka posiada Ośrodek Wczasowy w miejscowości Karwia, w którym organizowane są wczasy głównie dla pracowników Zakładu i ich rodzin w ramach ZFŚS.Wczasy pracownicze przyznawane są w oparciu o złożony do działu socjalnego wniosek o przyznanie dopłaty z ZFŚS do wczasów. We wniosku zawarta jest m.in. informacja z ilu osób składa się rodzina oraz poświadczone źródła dochodu rodziny. W oparciu o pozytywnie zaopiniowany wniosek przez Związki Zawodowe i ustalenie dochodu na członka w rodzinie ustalana jest odpłatność według zatwierdzonej przez Związki Zawodowe oraz Zarząd tabeli odpłatności. Z kolei podstawą opracowania tejże tabeli jest również zatwierdzony załącznik do kalkulacji kosztów skierowania, który zawiera -koszt noclegów (obejmuje m.in. koszy prowadzenia ośrodka i usługi z tym związane, opłaty z tytułu podatków, środki czystości, osobowy fundusz płac, kierownika i dozorcy podzielone przez planowaną ilość skierowań) -koszt wyżywienia - żywienie zbiorowe zawarte Umową wraz z cenami posiłków - opłata w " oparciu o Faktury V AT wystawiane przez Jadłodajnię w Karwi -oraz 10% marżę.W oparciu o wyliczony dochód na członka w rodzinie oraz w oparciu o tabelę odpłatności ustalana jest odpłatność pracownika za skierowanie wczasowe. Do tej odpłatności brany jest koszt noclegów oraz wyżywienia. Np. cena skierowania 14 dniowego z dwoma posiłkami wynosi 91O,00zł - wg tabeli odpłatności przy dochodzie na l osobę w rodzinie od 901,00 do 1.100zł - odpłatność 2,5% kosztu skierowania tj. 228,00zł /osobę. Osoby pełnoletnie płacą podatek dochodowy, który wyliczamy następująco: do kosztu skierowania 910,00 zł doliczamy 10% marży tak jak do ceny skierowania pełnopłatnego, a następnie odejmujemy kwotę - koszt jaki poniósł pracownik. Różnica stanowi dopłatę z f-szu socjalnego, a więc przychód który jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Pytanie:
Na podstawie art. 14a§1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późno zmn.) wnoszę o wydanie pisemnej informacji dotyczącej podatku VAT.Mamy wątpliwość, czy Spółka prowadząc Ośrodek Zakładowy w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych świadczy usługi dla turysty w rozumieniu art. 119. Ustawy o V A T i czy powinny być wystawiane f-ry VAT MARŻA? Na podobnych zasadach ustalana jest odpłatność za przejazd pracowników na wczasy.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 29.07.2004r. (data wpływu do Urzędu 30.07.2004 r.), znak FA 55/2004 informuję, iż :
W odniesieniu do dopłaty, która stanowi dofinansowanie z funduszu socjalnego będą miały zastosowanie przepisy art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 2004r. o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 maja 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju
2. eksport towarów
3. import towarów
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W odniesieniu do części, którą opłaca sam pracownik będziemy mieli do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT.
2) odnośnie wystawianych przez Jadłodajnię w Karwi faktur VAT dotyczących zbiorowego żywienia pracowników w ramach organizowanych wczasów pracowniczych nie można odliczyć podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usług gastronomicznych. Ograniczenie prawa do odliczenia wynika jednak z zakazu odliczania podatku naliczonego od zakupu usług gastronomicznych - art. 88 ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Zakaz obniżenia podatku należnego o podatek naliczony dotyczy usług gastronomicznych niezależnie od tego, z jakiego źródła są te wydatki finansowane.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj