Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII415/36/2004
Data
2004.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
remonty
współwłasność


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości przysługuje prawo do odliczenia w podatku dochodowym za 2003 r. z tytułu wydatków poniesionych na modernizację budynku mieszkalnego, którego podatnik jest współwłaścicielem ?


Prawo do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2003 r. na remont i modernizację budynku mieszkalnego wynika z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zgodnie z tym przepisem podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone między innymi na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego.
W myśl art. 27a ust. 3 pkt 2 lit. a) cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć w każdym okresie trzech kolejnych lat, poczynając od 1 stycznia 2003 r. - w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 - 19% kwoty poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż 3% kwoty, o której mowa ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 2a, obowiązującej w pierwszym roku każdego okresu trzyletniego - jeżeli wydatki dotyczą budynków mieszkalnych lub wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.
Przysługująca kwota odliczenia z tytułu wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego wynosi w latach 2003 - 2005 5.670 zł.Stosownie do upoważnienia wynikającego z art. 27a ust. 17 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizacje budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788) określony został wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego (załącznik Nr 2).

W świetle cytowanych wyżej przepisów, aby skorzystać z prawa do zmniejszenia podatku dochodowego niezbędne jest łączne spełnienie następujących warunków:
- poniesienie odpowiednio udokumentowanych wydatków - w sposób określony w art. 27a ust. 6 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej,
- wydatki te zostały poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe,
- wydatki przeznaczono na remont i modernizację budynku mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, w zakresie wynikającym z rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Z opisanego stanu faktycznego sprawy wynika, że jest Pan właścicielem udziału wynoszącego 1/6 budynku mieszkalnego. W budynku tym zamieszkuje Pana mama będąca właścicielką 5/6 części budynku. W 2003 r. przeprowadził Pan modernizację centralnego ogrzewania w tym budynku i poniósł wydatki w wysokości 15.099 zł. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyraził Pan opinię, że prawo do pomniejszenia podatku przysługuje w wysokości odpowiadającej poniesionym wydatkom.
Roboty wymienione w Pana piśmie mieszczą się w zakresie robót objętych wykazem robót związanych z remontem i modernizacją budynku mieszkalnego określonym ww. rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Jeżeli zatem wydatki te zostały udokumentowane w sposób wskazany wcześniej i zostały poniesione na Pana potrzeby mieszkaniowe, to jako współwłaścicielowi modernizowanego budynku mieszkalnego przysługuje Panu prawo do pomniejszenia podatku w wysokości wskazanej w powołanym art. 27a ust. 3 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w kwocie stanowiącej 19% wydatków poniesionych w 2003 r.
Gdyby natomiast wydatki te poniesione zostały na potrzeby mieszkaniowe innych osób lub nie zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej, to wówczas prawo do odliczenia w podatku dochodowym nie przysługuje.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze