Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/172/2004
Data
2004.08.26



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura
kurs waluty
powstanie obowiązku podatkowego
waluta obca
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy obowiązuje podatnika wystawienie faktury, gdyby dostał zaliczkę w walucie obcej na poczet przyszłego eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej ?


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.2004 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 26.07.2004 r. w sprawie zaliczek zagranicznych w świetle nowej ustawy VAT, Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach, informuje.

W sytuacji, gdy przed zrealizowaniem eksportu towarów podatnik – eksporter otrzymał na poczet tej sprzedaży od zagranicznego kontrahenta zaliczkę, to zgodnie z artykułem 19 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązek podatkowy powstaje, jeżeli podatnik otrzymał, co najmniej 50% ceny, przy spełnieniu poniższych warunków:
- wywóz nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej części należności,
- eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku.

W przypadku, gdy powyższe warunki zostaną spełnione eksporter wystawia fakturę dokumentującą zaliczkę. Data wystawienia faktury będzie przesądzała o kursie walut, jaki zostanie zastosowany do przeliczenia należności od nabycia towarów.

Zgodnie z art. 20 ust. 3 cytowanej ustawy, jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy otrzymano całość lub część ceny to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny przy spełnieniu warunków określonych w art. 19 ust. 12 pkt 2.

Data wystawienia faktury decyduje również, jaki kurs walut zostanie zastosowany do przeliczenia należności dostawy.

Jeżeli kwoty na fakturach wyrażone są w walucie obcej to przelicza się je na złote według zasad określonych w § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami). W myśl tej zasady kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.

W związku z tą zasadą różnice czasowe występujące między dniem wpływu zaliczki a dniem udokumentowania jej odbioru (zgodnie z art. 42) są bez znaczenia, ponieważ datą decydującą o kursie walut jest data wystawienia faktury.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze