PO/005–0040/04
Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO/005–0040/04
Data
2004.09.29
Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku
Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
pożyczka
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
wspólnik
Pytanie podatnika
Zapytanie podatnika z którym zwrócił się do naczelnika urzędu skarbowego dotyczy kwestii, czy po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, tj. od 1 maja 2004r. czynność udzielenia pożyczki przez wspólnika spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlega zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych? Formułując swoje stanowisko, podatnik stwierdził, że zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. „h” czynność udzielenia pożyczki spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przez jej wspólnika ( udziałowca ) nie podlega ww. podatkowi.
Wspólnik ( udziałowiec ) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością chce udzielić spółce pożyczki na finansowanie bieżącej działalności.
Niemniej jednak ustawodawca – mając na względzie zmiany zaszłe w kraju po 1 maja 2004r. - chcąc zwiększyć konkurencyjność polskich przedsiębiorców na rynku wspólnotowym, wprowadził liczne zwolnienia i ulgi dla podmiotów obrotu gospodarczego dokonujących czynności cywilnoprawnych. Przykładem jest między innymi zapis art. 9 pkt 10 lit. „h”, tj. zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika ( akcjonariusza ) spółce kapitałowej, wprowadzony do ustawy art. 1 pkt 5 lit. „b” ustawy z dnia 19 grudnia 2003r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. z 2004r. nr 6, poz. 42 ). Ww. przepis wszedł w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej i ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom dofinansowywanie działalności gospodarczej ze środków własnych. W brzmieniu ustawy przed 1 maja 2004r. pożyczka udzielona spółce kapitałowej przez jej wspólnika traktowana była dla celów przedmiotowego podatku jako zmiana umowy spółki, co rodziło konsekwencje podatkowe w podatku od czynności cywilnoprawnych. Przepis art. 1 ust. 3 pkt 4 miał bowiem brzmienie: w przypadku umowy pożyczki, za zmianę umowy spółki uważa się dopłaty, pożyczki udzielone spółce przez wspólników ( akcjonariuszy ) oraz oddanie przez wspólnika ( akcjonariusza ) spółce rzeczy lub prawa majątkowego do nieodpłatnego używania. Po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej przywołany przepis stanowi, iż za zmianę umowy spółki kapitałowej uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, oraz dopłaty. Zatem również aktualna treść art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy ( nie uwzględniająca pożyczek udzielonych przez wspólnika ) potwierdza stanowisko zaprezentowane przez podatnika w zapytaniu. Zatem mając na uwadze powyższe, potwierdzić należy, iż pożyczka udzielona przez wspólnika ( udziałowca ) spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po 1 maja 2004r. korzysta ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych. Na marginesie dodać należy, że sformułowanie podatnika, iż pożyczka ma być przeznaczona na finansowanie bieżącej działalności spółki może być podstawą do zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 9 pkt 10 lit. „g” zwalnia się od podatku pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki. Jest to samodzielna podstawa zwolnienia, od dnia 1 maja 2004r. adresowana do spółek kapitałowych w sytuacji, gdy pożyczkodawcą nie jest wspólnik takiej spółki, bowiem wówczas, jak wykazano powyżej, ma zastosowanie lit. „h” powołanego przepisu. |