Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII415/40/2004
Data
2004.04.09



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
ekwiwalentność
świadczenia rzeczowe
świadczenia wzajemne
wydatki innego podmiotu
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione przez sąsiada podatnika na nadbudowę budynku mieszkalnego stanowiącego własność podatnika spowodują obowiązek zapłaty podatku ?


Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W myśl art. 9 ust. 2 tej ustawy dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Jak stanowi ust. 2 tego przepisu, wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca uzyskania.

Z opisanego stanu faktycznego sprawy wynika, że jest Pan współwłaścicielem połowy domu bliźniaczego. Właściciel drugiej połowy domu zdecydował się na sfinansowanie nadbudowy całego budynku. Na tą okoliczność podpisane zostało porozumienie, które przewiduje, że ekwiwalentem kosztu nadbudowy o wartości 100.000 zł będzie prawo do użytkowania przez ponoszącego wydatki na nadbudowę, nadbudowanej powierzchni nad częścią budynku mieszkalnego stanowiącą Pana własność. Nadmienił Pan ponadto, iż w związku z zawartym porozumieniem wpłacono 1000 zł tytułem podatku od czynności cywilno - prawnych. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyraził Pan opinię, że zawarte porozumienie nie powinno powodować dodatkowych obciążeń podatkowych, ponieważ porozumienie to obejmuje świadczenie ekwiwalentne, a nie wynajem odpłatny, względnie bezpłatne użyczenie lokalu.
Mając na względzie powołane przepisy oraz opisany stan faktyczny sprawy stwierdzić należy, że jeżeli w wyniku opisanej transakcji uzyska Pan w roku podatkowym dochód w rozumieniu cyt. art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to dochód ten podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 27, tj. według obowiązującej w danym roku podatkowy skali podatkowej.
Nie jest natomiast możliwe określenie ewentualnych obciążeń podatkowych w latach następnych, gdyż organ podatkowy może odnosić się wyłącznie do obowiązującego stanu prawnego i faktycznego.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze