Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
US-III-443/80/2004
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-III-443/80/2004
Data
2004.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
homologacja importera
ładowność
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Uprzejmie proszę o odpowiedź, czy zakup samochodu ciężarowego marki Volkswagen trzyosobowego o ładowności 1425 kg bez masy kierowcy od importera lub z autokomisu uprawnia mnie-podatnika VAT do odliczenia podatku od towarów i usług od nabytego samochodu i do odliczania podatku VAt od paliwa? W/w samochód w karcie pojazdu ma napisane, iż został wyprodukowany jako ciężarowy, trzymiejscowy, o określonej masie tj. 1425 kg, ale nie ma takiego dokumentu jak "świadectwo homologacji", ponieważ w krajach Unii go po prostu nie wydają.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zakupiła Pani samochód ciężarowy marki Volkswagen, dla którego nie posiada Pani świadectwa homologacji. W karcie pojazdu powyższego samochodu wpisane jest, iż został ten samochód wyprodukowany jako ciężarowy, 3-miejscowy, o ładowności 1425 kg (bez masy kierowcy).

Z godnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 w/w ustawy. W art. 86 ust. 3 ustawy o VAT określono wzór, wg którego określa się dopuszczalną ładowność pojazdu. Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc, o których mowa w tym wzorze, określona jest, zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy, na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. W myśl tego przepisu, pojazdy, które w wyciągu homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa wyżej, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się (na potrzeby rozliczeń podatku VAT) również za samochody osobowe.

W opinii tut. Organu powyższy przepis nie dotyczy jednak samochodów będących bezspornie samochodami ciężarowymi, czy specjalistycznymi, które jako samochody nowe (wyprodukowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy) posiadały homologację na taki typ pojazdu. Z przepisów bowiem nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem samochodu za osobowy, a co za tym idzie brakiem prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie samochodu czy nabyciu paliw do napędu samochodu. Istotne jest, by z homologacji wydanej dla danego typu pojazdu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność samochodu jest wyższa od określonej we wzorze, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

Zatem powinna Pani dołożyć wszelkich starań, aby udokumentować fakt przysługiwania jej prawa do odliczeń podatku naliczonego przy nabyciu samochodu i paliwa do niego.

Zaświadczenie, które Pani przedkłada wraz z zapytaniem, wystawione przez importera, mówi tylko o ilości miejsc siedzących w zakupionym przez Panią samochodzie oraz o ładowności, natomiast nie mówi nic o istnieniu homologacji wydanej na dany typ samochodu, będącej w posiadaniu importera oraz czy przytoczone wyżej dane samochodu z niej właśnie wynikają. W ziązku z czym winna Pani zwrócić się do importera o takie informacje.

Ponadto tut. Organ informuje, że obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1 stycznia 1984r. zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35). Zarówno w okresie wcześniejszym jak i obecnie świadectwa homologacji wydaje minister właściwy do spraw transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Podobne zasady obowiązują w krajach Unii Europejskiej. Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot (tzn. producenta, importera), dla którego zostało ono wydane. W sytuacji więc, kiedy podatnik posiada używany samochód ciężarowy z państw Unii Europejskiej, to europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, które te świadectwa wydały oraz producent danego typu pojazdu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj