Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPN443/15/04
Data
2004.07.07



Autor
Urząd Skarbowy w Drezdenku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
działka pod budowę
grunty
grunty leśne
grunty rolne
stawki podatku


Pytanie podatnika
Dotyczy: stosowania stawki podatku VAT dla gruntów w przypadku braku ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.


W dniu 07.06.2004r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie stosowania stawki podatku VAT dla gruntów w przypadku braku ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Z treści przedmiotowego pisma wynika, iż działki te zostały sklasyfikowane jako: użytki rolne, grunty leśne i grunty zurbanizowane.
Zdaniem Urzędu Miasta i Gminy Drezdenko w przypadku braku ustaleń planu oraz sklasyfikowania nieruchomości j.w. można zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drezdenku udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w powyższej sprawie.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Oznacza to, że opodatkowaniu 22-procentowym podatkiem podlegają grunty, które nawet potencjalnie będą traktowane jak tereny budowlane.
Zwolnieniu z opodatkowania podlega dostawa tylko gruntów rolnych, leśnych, pod stawami, ewentualnie innych, których nie można zakwalifikować jako budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.O tym, czy dany grunt będzie przeznaczony pod zabudowę decydują władze gminne. Dzieje się tak za sprawą przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Konkretnie, do zadań własnych gminy należy „kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego”. Konsekwentnie gminy w momencie przekwalifikowania gruntów położonych na ich terenie, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, staną się de facto organem podatkowym.
Całkiem możliwa będzie sytuacja, w której grunty, które ktoś nabył jako rolne (których VAT nie dotyczył), w wyniku zmiany planu zagospodarowania przestrzennego zostaną przez gminę przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne. Dostawa takich przekwalifikowanych gruntów będzie już obciążona 22-proc. stawką VAT.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej datowania.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze