Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu
ZP/443-045/04
z 23 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-045/04
Data
2004.09.23



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
atest
certyfikaty
podatek od towarów i usług
stawki podatku
wyroby medyczne


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem dotyczącym stosowania stawki podatku VAT na sprzedaż wyrobów rozgrzewających, kołder, poduszek, podkładów i materacy do ćwiczeń.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stawki podatku od towarów i usług zostały określone w art. 41 ustawy, natomiast zwolnienia przedmiotowe w art. 43 ustawy. Art. 41 ust. 2 ustawy stanowi, że stawka podatku wynosi 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy. W załączniku tym ustawodawca, określając rodzaje towarów i usług, posłużył się symbolami wydanymi na podstawie przepisów o statystyce publicznej jak również obniżył stawkę podatku do 7% do niektórych wyrobów bez względu na ich symbol PKWiU.

W pozycji nr 106 załącznika nr 3 do ustawy zostały wymienione wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika bez względu na ich symbol PKWiU.

Jak wynika z treści poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy, jednym z warunków uprawniających do stosowania stawki 7% jest to aby sprzedawane wyroby posiadały status wyrobu medycznego w rozumieniu ustawy z dnia 20.04.2004r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2004r. Nr 93, poz.896) . Zgodnie zaś z przepisami ww. ustawy o wyrobach medycznych, do obrotu i używania mogą być wprowadzone wyroby medyczne spełniające wymagania określone w ustawie, przy czym ocena, czy wyroby wprowadzone do obrotu i używania spełniają wymagania tej ustawy nie należy do kompetencji organów podatkowych.

W związku z powyższym załączone certyfikaty zgodności wydane przez Instytut Techniki i Technologii Dziewiarskich z dnia 16.06.2004r. nie mogą stanowić podstawy rozstrzygnięcia co do wysokości stawki VAT, ponieważ obowiązujący od dnia 1 maja 2004r. przepis zawarty w pozycji 106 załącznika nr 3 do ustawy odwołuje się do zakwalifikowania wyrobu jako wyrobu medycznego, natomiast z załączonych certyfikatów, kwalifikacja taka wprost nie wynika. Definicje wyrobów medycznych zostały określone w art. 3 pkt. 17-22 ww. ustawy o wyrobach medycznych.

Wymogi jakie muszą spełniać wyroby medyczne, które mogą być wprowadzone do obrotu i do używania zostały określone w dalszych przepisach ustawy. Ponadto są one rejestrowane w rejestrze Wyrobów Medycznych.

W związku z powyższym zdaniem tut. organu stanowisko podatnika, zawarte w piśmie z dnia 24.08.2004r. jest prawidłowe i ww. wyroby będą podlegać opodatkowaniu stawką 7% jeżeli towary te stanowią wyrób medyczny w rozumieniu przepisów ustawy o wyrobach medycznych i zostały wpisane do rejestru Wyrobów Medycznych



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj