Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436/5/2004
Data
2004.09.20



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
nierezydent
pożyczka
udziałowiec


Pytanie podatnika
1) Czy nie powstaje obowiązek podatkowy w PCC, gdy umowa pożyczki była zawarta poza granicami Polski i przedmiot pożyczki w dniu podpisania umowy znajdował się również poza granicami kraju (na koncie pożyczkodawcy)?
2) Czy powstanie obowiązek podatkowy w PCC, jeżeli przedmiot ww. pożyczki wpłynie do kraju trzy dni po podpisaniu umowy?
3) Czy ma znaczenie to, że jedna pożyczka pochodziła od udziałowca; będącego nierezydentem, a druga od kontrahenta niemieckiego?


Dot. pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Pismem z dnia 27.08.2004 r. (data wpływu do OUS dnia 27.08.2004 r.), Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej odpowiedzi na zapytania:

  1. Czy nie powstaje obowiązek podatkowy w PCC, gdy umowa pożyczki była zawarta poza granicami Polski i przedmiot pożyczki w dniu podpisania umowy znajdował się również poza granicami kraju (na koncie pożyczkodawcy)?
  2. Czy powstanie obowiązek podatkowy w PCC, jeżeli przedmiot ww. pożyczki wpłynie do kraju trzy dni po podpisaniu umowy?
  3. Czy ma znaczenie to, że jedna pożyczka pochodziła od udziałowca; będącego nierezydentem, a druga od kontrahenta niemieckiego?

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje:

W przypadku gdy przedmiotem umowy pożyczki są pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku znajdujące się w chwili zawierania umowy poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, umowa taka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86. poz. 959 ze zm.). Nie jest przy tym istotne, w jaki sposób i czy w ogóle nastąpi przekazanie przedmiotu pożyczki przez dającego, jak również jej zwrot przez pożyczkobiorcę.

Natomiast jeżeli chodzi o pożyczkę udzieloną przez udziałowca, będącego nierezydentem w firmie, której siedziba znajdowała się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej -czynność taka była w świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych traktowana nie jako umowa pożyczki lecz jako zmiana umowy spółki, co wynika z art. 1 ust. 3 pkt. 4 obowiązującego do dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Należy zauważyć; że w przepisach regulujących opodatkowanie umowy spółki i jej zmian, nie zawarto dla tego rodzaju czynności zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych. Przepisy zmieniły się po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004r. i w związku z tą czynnością w myśl art. 9 pkt 10 lit. h ww. ustawy - pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej są zwolnione od podatku.

W związku z powyższym w świetle wyżej wymienionych przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki udzielonej przez udziałowca (akcjonariusza) firmy, której siedziba znajdowała się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, zawarta w miesiącu kwietniu br. - podlegała temu podatkowi jako zmiana umowy spółki.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze