Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US17VATII/1180/04
Data
2004.08.31



Autor
Urząd Skarbowy w Otwocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
import towarów
przewóz towarów
stawki podatku


Pytanie podatnika
Podatnik świadczy usługi miedzynarodowego transportu drogowego.Posiada nadany NIP-UE.Na zlecenie polskiej firmy świadczy usługi transportowe przewożąc towar z kraju trzeciego t. znajdującego się poza terytorium Wspólnoty Europejskiej do Polski.Stosując zasadę przejechanych kilometrów zgodnie z art.27 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ) trasa przejazdu dzieli sie na trzy odcinki tj.odcinek poza terytorium Wspólnoty Europejsjiej, odcinek po terenie Wspólnoty Europejskiej i odcinek po terytorium Poski. Jakimi stawkami VAT należy opodatkować tę usługę ?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że świadczy Pan usługi transportu towarów z miejsca załadunku w kraju trzecim tj. znajdującym się poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca rozładunku w Polsce.Przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów, zgodnie z art.83 ust. 3 pkt 1 lit.b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju jest usługą transportu międzynarodowego i korzysta w myśl art.83 ust. 1 pkt 23 ustawy VAT ze stawki 0%.

Stosownie do art.83 ust. 5 pkt 1 ustawy VAT dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23 są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej lub inny dokument, świadczący jednoznacznie, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora) z zastrzeżeniem pkt 2.

W przypadku towarów importowanych oprócz w/w dokumentów należy posiadać dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Min. Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz.970 ze zm.) stawka 0% stosowana jest do usług transportu towarów , jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usług transportu międzynarodowego.

W związku z powyższym należy uznać, że przewóz towarów z miejsca załadunku w kraju trzecim do miejsca rozładunku w Polsce jest usługą transportu międzynarodowego, co muszą potwierdzić w/w dokumenty.Jeżeli nie posiada Pan takich dokumentów, to w stosunku do odcinka polskiego, powinien opodatkować usługę stawką 22%. Należy zaznaczyć, że w odniesieniu do odcinka poza Unią Europejską usługa transportu towarów nie podlega podatkowi VAT.Stawkę 0% stosuje się niezależnie od tego jaki podmiot jest zleceniodawcą usługi.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze