Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/443/67/04
Data
2004.09.20



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
korekta faktury
leasing
powstanie obowiązku podatkowego
umowa


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Spółka zawiera umowę leasingu finansowego, zgodnie z którą odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, a po zakończeniu umowy nastąpi przejście prawa własności przedmiotu leasingu na korzystającego.Dodatkowo umowa leasingu zawiera postanowienia o zmiennej stopie oprocentowania części kapitałowej, co oznacza że wysokość części odsetkowej będzie ulegać zmianom, co trzy miesiące, według wskaźnika WIBORW momencie wydania towaru, będącego przedmiotem leasingu powstaje obowiązek podatkowy.Podstawą opodatkowania jest cała kwota należna tj:l) suma rat kapitałowych (ustalona zgodnie z art. 16g ustawy o podatku dochodowegood osób prawnych.)2) suma rat odsetkowych (stanowiąca zysk finansującego)Podatek będzie płacony od całej kwoty z chwilą powstania obowiązku podatkowego.
Zapytanie:
Czy w przypadku zawarcia umowy leasingu finansowego, będącego dostawą w rozumieniu art. 7 ustawy Z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. pozo 535) ze zmienną stawką procentową, którapowoduje wzrost podstawy opodatkowania po dokonaniu "pierwotnej" dostawy, prawidłowe jest dokonywanie korekty V A T od zmienionej części odsetkowej, poprzez wystawianie kolejnych faktur korygujących. Czyprawidłowy jest zatem opisany niżej schemat rozliczania takiej transakcji na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów wykonawczych?


W odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 18.08.2004. (data wpływu do Urzędu 19.08.2004 r.), bez znaku w sprawie rozliczania transakcji leasingu finansowego uprzejmie informuję, zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towaru zgodnie z art. 7 ust. 1 powołanej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, ze w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Przy czym zgodnie z art. 7 ust. 9 cytowanej ustawy przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1 pkt. 2, rozumie się umowy, w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotami są grunty.

Obowiązek podatkowy w takim przypadku powstaje zgodnie z dyspozycją art. 19 ust. 1 i 4 tzn. z chwilą wydania towaru, a jeżeli dostawa towaru powinna być udokumentowana fakturą - z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru. Podstawę opodatkowania w myśl art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi obrót, czyli kwota należna z tytułu dostawy pomniejszona o kwotę należnego podatku. Opodatkowana zostaje zatem cała wartość umowy leasingowej.

Zasady wystawiania przez sprzedawcę faktur korygujących normuje § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( DZ. U. Nr 97, poz.971 ). Zgodnie z dyspozycją § 19 ust. 4 cyt. rozporządzenia sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę (...). Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.

Stanowisko Spółki dotyczące zasad wystawiania faktur korygujących jest więc prawidłowe.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze