Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/82/2004
Data
2004.06.14



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
energia elektryczna
przyłączenie do sieci


Pytanie podatnika
Czy opłaty za przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznych oraz opłaty za nielegalnie pobraną energię elektryczną podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w myśl ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ?


W odpowiedzi na pismo otrzymane dnia 13.05.2004 r., dotyczące interpretacji przepisów z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego informuje:

W wymienionym wyżej piśmie Spółka stoi na stanowisku, iż opłaty za przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznych oraz opłaty za nielegalnie pobraną energię elektryczną nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Spółka powołuje się na pismo Ministra Finansów PP1-7204/47/99 K.sz., zgodnie, z którym pobór wymienionych wyżej opłat nie stanowi czynności określonych w art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami).

Pytanie podatnika dotyczy zastosowania przepisów nowej ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do w/w czynności.

W ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1504) oraz w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 25.09.2000 r. w sprawie szczegółowego określenia przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych (Dz. U. Nr 85, poz. 957 ze zmianami) określony został obowiązek pobierania opłaty za przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznej.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535), zgodnie, z którym, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: 1.) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; 2.) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji; 3.) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W świetle powołanego wyżej artykułu należy stwierdzić, że wykonanie przez przedsiębiorstwo energetyczne (ciepłownicze, gazownicze) za wynagrodzeniem (opłatą) przyłącza do sieci elektroenergetycznej, jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług gdyż stanowi odpłatne świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Pobierane przez Spółkę opłaty za nielegalnie pobraną energię elektryczną, mają charakter sankcyjny i nie stanowią usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W przepisie tym świadczenie usług określone jest jako „każde świadczenie na rzecz osoby trzeciej”. O sankcyjnym charakterze tych opłat decyduje przepis art. 57 ust. 1 ustawy Prawo energetyczne, który stanowi, iż w razie nielegalnego pobierania paliw lub energii z sieci przedsiębiorstwo energetyczne pobiera opłaty za nielegalne pobrane paliwo lub energię w wysokości określonej w taryfach lub dochodzi odszkodowania na zasadach ogólnych.

Opłata sankcyjna nie stanowi świadczenia na rzecz osoby trzeciej i nie ma charakteru usługi, nie stanowi również dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze