Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP1/443/49/04
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/443/49/04
Data
2004.07.26



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
benzyna
odszkodowania
opłata
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
Czy w świetle uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług w przypadkuotrzymania, od sprawcy odszkodowania za poniesione straty występuje obowiązek,naliczenia podatku od towarów i usług. Podkreślenia wymaga fakt, że pomiędzy sprawcą a S.A. nie występuje żaden związek prawny w formie umowy cywilnoprawnej w zakresie usunięcia skutków zdarzenia drogowego ( z wyjątkiem protokołu podpisanego przez obie strony gdy znany jest sprawca szkody). Spółka otrzymuje odszkodowanie, co prawda wyliczone na bazie poniesionych kosztów wykonanych prac, ale nie jest to wynagrodzenie za wykonaną usługę.Czy Spółka ma prawo obniżenia podatku należnego opodatek naliczony przy nabyciu paliwa do samochodów, które nie posiadają świadectwa homologacji, lub nie zawiera ono dopuszczalnej ładowności czy też ilości miejsc ?
1) Czy od nabywanych usług obcych na potrzeby reprezentacji i reklamy należy naliczyć podatek należny?
2) Czy od zużycia kawy, herbaty, słodyczy i innych artykułów spożywczych należy naliczyć podatek należny?
3) Czy od nieodpłatnych dostaw towarów (długopisów, kalendarzyków, cukierków itp.) na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w sytuacji gdy dokonaliśmy obniżenia podatku należnego o podatek naliczony należy ustalić i naliczyć podatek należny? Zaznaczyć należy, że w zakresie tych towarów nie prowadzimy ewidencji tzw. małych prezentów.
4) Czy od nieodpłatnych dostaw kwartalnika "Gniazdko domowe", które uznane zostało decyzją Dyrektora Izby Skarbowej za przekazanie towaróww ramach reprezentacji i reklamy w świetle "starej ustawy", należy zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług naliczyć podatek należny? Zaznaczyć należy, że lista klientów, którzy otrzymują kwartalnik jestustalona, jednakże nie posiadamy żadnego potwierdzenia odbioru czasopism.
5) Czy w świetle ustawy mamy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług wymienionych w pkt l - 4?
6) Czy w zakresie dostawy towarów będących gotowymi posiłkami lub zakupionych usług stołówkowych (posiłki wydane w stołówkach przez ~ podmioty zewnętrzne) istnieje obowiązek naliczenia podatku należnego?
7) Czy w zakresie dostaw i usług wymienionych w pkt 6 przysługuje Spółce prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Crzy opłata za przyłącza w świetle ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku odtowarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem V AT?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 25.06.2004r., znak Ldz. 12219 informuję:
1. w myśl art. 6 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535) przepisów ustawy nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Odszkodowanie za uszkodzenie linii energetycznej nie podlega więc ustawie o podatku od towarów i usług.
2. zgodnie z dyspozycją art. 88 ust. 1 pkt. 3 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy. Pojazdami, do których stosuje się powyższy przepis, są - zgodnie ze wspomnianym art. 86 ust. 3 i 5, samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru : DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie DŁ - oznacza ładowność, n - oznacza ilość miejsc ( siedzeń ) określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.

Przepisy dotyczące odliczania podatku od pojazdów samochodowych związane są ściśle z określeniem ładowności pojazdu na podstawie świadectwa homologacji.

Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1 stycznia 1984 r. zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. Prawo o ruchu drogowym / Dz. U. Nr 6, poz. 35 /. Pierwsze świadectwahomologacji zostały wydane przez Ministra Komunikacji z datą 31 stycznia 1984 r. Zarównow okresie wcześniejszym jak i obecnie świadectwa te wydaje minister właściwy ds. transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot / producenta, importera/ dla którego zostało ono wydane. Od 1984 r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji, będący dla organu rejestrującego źródłem informacji o jego danych technicznych.

W związku z powyższym Spółka winna wystąpić o wyciąg ze świadectwa homologacji dla posiadanych samochodów.
3. w myśl art. 7 ust. 2 i 3 cyt. ustawy czynności przekazania i zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy mają charakter czynności nieodpłatnych, a te nie podlegają opodatkowaniu VAT, za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji.
Zgodnie z w/w artykułem czynności nieodpłatnego przekazania towarów podlegają opodatkowaniu jedynie wówczas, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części z tytułu nabycia towarów i usług, które posłużyły tym czynnościom. Przy zakupie usług obcych (np gastronomicznych) na potrzeby reprezentacji i reklamy nie występują żadne czynności określone w art. 7 ust. 1-3 oraz art. 8 ust. 1 i 2 cyt. ustawy, które podlegałyby opodatkowaniu. Nie podlegają opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach prowadzonej działalności, w tym np zużycie kawy, herbaty czy ciastek. Nieodpłatne przekazanie towarów (długopisy, kalendarze, kwartalnik „Gniazdko domowe”, artykuły spożywcze) jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy, jeżeli podatnikowi dokonującemu przekazania tych towarów przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części. Podstawowa zasada dotycząca odliczania podatku od towarów i usług zawarta jest w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Ustawodawca ograniczył prawo do odliczania podatku naliczonego od dokonanych zakupów w przypadkach enumeratywnie określonych w art. 88 ustawy oraz przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 92 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Do usług stołówkowych nie stosuje się ograniczenia określonego w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.
4. zgodnie z dyspozycją art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług (...) rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Biorąc pod uwagę powyższe opłaty za przyłącza dokumentują wykonanie czynności wymienionych w art. 8 ustawy o VAT - opodatkowane są więc stawką podatku w wysokości 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj