PP1/443/49/04
Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/443/49/04
Data
2004.07.26
Autor
Lubelski Urząd Skarbowy
Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku
Słowa kluczowe
benzyna
odszkodowania
opłata
reklama
reprezentacja
Pytanie podatnika
Czy w świetle uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług w przypadkuotrzymania, od sprawcy odszkodowania za poniesione straty występuje obowiązek,naliczenia podatku od towarów i usług. Podkreślenia wymaga fakt, że pomiędzy sprawcą a S.A. nie występuje żaden związek prawny w formie umowy cywilnoprawnej w zakresie usunięcia skutków zdarzenia drogowego ( z wyjątkiem protokołu podpisanego przez obie strony gdy znany jest sprawca szkody). Spółka otrzymuje odszkodowanie, co prawda wyliczone na bazie poniesionych kosztów wykonanych prac, ale nie jest to wynagrodzenie za wykonaną usługę.Czy Spółka ma prawo obniżenia podatku należnego opodatek naliczony przy nabyciu paliwa do samochodów, które nie posiadają świadectwa homologacji, lub nie zawiera ono dopuszczalnej ładowności czy też ilości miejsc ?
1) Czy od nabywanych usług obcych na potrzeby reprezentacji i reklamy należy naliczyć podatek należny? 2) Czy od zużycia kawy, herbaty, słodyczy i innych artykułów spożywczych należy naliczyć podatek należny? 3) Czy od nieodpłatnych dostaw towarów (długopisów, kalendarzyków, cukierków itp.) na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w sytuacji gdy dokonaliśmy obniżenia podatku należnego o podatek naliczony należy ustalić i naliczyć podatek należny? Zaznaczyć należy, że w zakresie tych towarów nie prowadzimy ewidencji tzw. małych prezentów. 4) Czy od nieodpłatnych dostaw kwartalnika "Gniazdko domowe", które uznane zostało decyzją Dyrektora Izby Skarbowej za przekazanie towaróww ramach reprezentacji i reklamy w świetle "starej ustawy", należy zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług naliczyć podatek należny? Zaznaczyć należy, że lista klientów, którzy otrzymują kwartalnik jestustalona, jednakże nie posiadamy żadnego potwierdzenia odbioru czasopism. 5) Czy w świetle ustawy mamy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług wymienionych w pkt l - 4? 6) Czy w zakresie dostawy towarów będących gotowymi posiłkami lub zakupionych usług stołówkowych (posiłki wydane w stołówkach przez ~ podmioty zewnętrzne) istnieje obowiązek naliczenia podatku należnego? 7) Czy w zakresie dostaw i usług wymienionych w pkt 6 przysługuje Spółce prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Crzy opłata za przyłącza w świetle ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku odtowarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem V AT?
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 25.06.2004r., znak Ldz. 12219 informuję: Przepisy dotyczące odliczania podatku od pojazdów samochodowych związane są ściśle z określeniem ładowności pojazdu na podstawie świadectwa homologacji. Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1 stycznia 1984 r. zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. Prawo o ruchu drogowym / Dz. U. Nr 6, poz. 35 /. Pierwsze świadectwahomologacji zostały wydane przez Ministra Komunikacji z datą 31 stycznia 1984 r. Zarównow okresie wcześniejszym jak i obecnie świadectwa te wydaje minister właściwy ds. transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot / producenta, importera/ dla którego zostało ono wydane. Od 1984 r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji, będący dla organu rejestrującego źródłem informacji o jego danych technicznych. W związku z powyższym Spółka winna wystąpić o wyciąg ze świadectwa homologacji dla posiadanych samochodów. |