Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/54/04
Data
2004.08.06



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
import usług
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Spółka Pekao Faktoring prowadzi sprzedaż opodatkowaną podatkiem V A T oraz sprzedaż zwolnioną z podatku VAT. Część podatku naliczonego jest związana z czynnościami w związku, z którymi przysługuje nam prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Zgodnie z art. 90 ust 2ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535), Spółkanasza wylicza wskaźnik w celu rozliczenia w/w podatku.
Zapytanie:
Czy, przy ustalaniu w/w proporcji bierze się pod uwagę import usług.


W odpowiedzi na pismo z dnia 05.07.2004 r. (data wpływu do Urzędu 06.07.2004 r.) informuję, iż zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części powyższych kwot, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Proporcję tą ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W myśl art. 2 ust. 9 cytowanej ustawy przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 4. W przypadku importu usług nabywca nie wykonuje czynności – jest wyłącznie zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług. Przy ustalaniu w/w proporcji nie uwzględnia się więc importu usług.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze