Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-60/04
Data
2004.08.06



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odstąpienie
prawo


Pytanie podatnika
Spółka zawarła umowę najmu lokalu z jego właścicielem. Aby doszło jednak do umowy najmu zmuszona była zapłacić popszedniemu najemcy odstępne w wys. 20.000 zł. W zamian za tę kwotę poprzedni najemca zgodził się odstąpić Społce swoje prawa wynikające z umowy najmu.
Czy poniesiony wydatek powinien być odniesiony bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów w dacie poniesienia tego kosztu (ponieważ poniesiony wydatek nie kwalifikuje się jako nakłady inwestycyjne w obcych środkach trwałych ani też jako nabycie wartości niematerialnej i prawnej).


Generalną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) jest to, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztówokreślonych wart. 16 ust. 1 tejże ustawy.

Natomiast w myśl przepisów art. 15 ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym kosztyuzyskania przychodów mogą być potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostałyponiesione. Od tej zasady ustawa przewiduje wyjątek: możliwe jest potrącenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz odnoszących się do przychodów danego roku podatkowego.

Wobec powyższego odpowiadając na pytanie zawarte w piśmie z dnia 01.07.2004 r. potwierdzam stanowisko Spółki, iż wydatek na nabycie prawa najmu lokalu (odstępne) jest kosztem uzyskania przychodu, o ile spełnia wymogi określone w w/w przepisach art. 15 ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze