Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-212/04/CIP/06
z 30 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-212/04/CIP/06
Data
2004.06.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy szczególne --> Eksport usług


Słowa kluczowe
eksport usług
kontrahent zagraniczny
program komputerowy
przeniesienie praw majątkowych
stawki podatku


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w przedstawionym stanie faktycznym (dot. sytuacji przed 1.V.2004r.) jest uprawniony do stosowania obniżonej do wysokości 0 % stawki podatku od towarów i usług ?Następnie Podatnik zapytuje czy przekaz elektroniczny powyższych dokumentów jest wystarczającą formą dla udokumentowania tej transakcji, czy też konieczna jest wysyłka dokumentów pocztą zwykłą ? W ocenie podatnika świadczone przez niego usługi można uznać za eksport usług i opodatkować obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 0 %.


Podatnik - rozliczający się w zakresie podatku od towarów i usług tzw. „metodą kasową” - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tworzy i modyfikuje w kraju programy komputerowe na rzecz kontrahenta mającego siedzibę za granicą. Kontrahent ten nie jest w Polsce zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Programy komputerowe do modyfikacji oraz programy komputerowe zmodyfikowane i nowo utworzone są pomiędzy kontrahentami przesyłane drogą elektroniczną.

Wraz z wykonaniem przedmiotowych usług, zgodnie z podpisaną umową Podatnik przenosi na rzecz zamawiającego kontrahenta autorskie prawa majątkowe (w rozumieniu przepisów prawa autorskiego) do tych programów. Po wykonaniu usługi Podatnik wystawia fakturę VAT-MP i przesyła wraz z umową o przeniesieniu w/w praw autorskich do programów komputerowych kontrahentowi zagranicznemu. Zapłata przez zamawiającego za wykonane usługi następuje na rachunek bankowy Podatnika w banku krajowym.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega również eksport usług.

Zgodnie z definicją ustawową zawartą w art. 4 pkt 6 w/w ustawy przez eksport usług rozumie się usługi wykonywane przez podatnika poza granicą Rzeczpospolitej Polskiej, natomiast zgodnie z definicją zawartą w przepisie art. 4 pkt 2 lit. e) pod pojęciem usług rozumie się również udzielanie licencji lub upoważnienie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego – w odniesieniu do programu komputerowego.

Jak wynika z przepisu art. 4a ust 1 pkt 2 w/w ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług wymienionych w art. 4 pkt 2 lit. e) przez osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych mających siedzibę lub miejsce zamieszkania poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2.

Jeżeli nabywca usługi jest podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce, to miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie nabywca prowadzi działalność, z którą związana jest ta usługa (art. 4a ust. 2 w/w ustawy).

Z przedstawionego wyżej stanu prawnego wynika, iż w przypadku, gdy Podatnik świadczy usługi polegające na przeniesieniu autorskiego prawa majątkowego do programu komputerowego na rzecz osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej oraz osoby fizycznej, mających siedzibę bądź miejsce zamieszkania poza granicami Polski (pod warunkiem, że nabywca usługi nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce) – wówczas za miejsce świadczenia przedmiotowej usługi należy przyjąć państwo, w którym nabywca posiada siedzibę. Świadczona przez Zapytującego usługa ma zatem charakter eksportu usług i korzysta z preferencyjnej stawki podatkowej. Zgodnie bowiem z art. 18 ust. 3 cytowanej ustawy w eksporcie towarów i usług, w tym również w eksporcie usług o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 oraz w eksporcie towarów i usług dokonywanych przez rolników ryczałtowych oraz podatników określonych w art. 14 ust. 1 pkt 2 stawka podatku wynosi 0 %, pod warunkiem prowadzenia przez Podatnika ewidencji określonej w art. 27 ust. 4.

Biorąc pod uwagę cytowane przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny przeniesienie autorskiego prawa majątkowego do programu komputerowego wraz z oprogramowaniem na rzecz podmiotu mającego siedzibę poza granicami Polski będzie opodatkowane preferencyjną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0 %.

Odnosząc się do dokumentowania transakcji i sposobu przekazywania dokumentów należy stwierdzić, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają szczególnych uregulowań w tym zakresie. W prawie podatkowym obowiązuje zasada pisemności, a z dokumentacji posiadanej przez podatnika powinien jasno wynikać zagraniczny status przedsiębiorcy i zakres czynności podlegających opodatkowaniu. Ponadto dokumentacja prowadzona przez Podatnika musi odpowiadać wymogom określonym w art. 27 ust. 4 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj