PM/436/4/2004
Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436/4/2004
Data
2004.07.15
Autor
Opolski Urząd Skarbowy
Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia
Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
Narodowe Fundusze Inwestycyjne
opodatkowanie
podatnik
zakup akcji
Pytanie podatnika
Czy umowa nabycia akcji Narodowych Funduszy Inwestycyjnych podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Pismem z dnia 30.06.2004 r. (data wpływu do OUS dnia 02.07.2004 r.), Nr NO/3195 04, uzupełnionym w dniu 12.07.2004 r. (data wpływu do OUS dnia 13.07.2004 r.), Nr DE/3382/04, Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej informacji, czy umowa nabycia (kupna-sprzedaży) akcji od Drugiego Narodowego Funduszu Inwestycyjnego S.A. w Warszawie; Narodowego Funduszu Inwestycyjnego PROGRESS S.A. w Warszawie i Narodowego Funduszu Inwestycyjnego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego S.A., będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem Spółki przedmiotowa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, albowiem nabycie akcji od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą m.in. w zakresie pośrednictwa finansowego podlega zwolnieniu w podatku VAT. W uzasadnieniu powołuje się na art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), który stanowi, iż nie podlegają podatkowi „czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego", oraz powołuje się na art. 43 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; który stanowi; iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, który wylicza w poz. 3 „usługi pośrednictwa finansowego". Po przeanalizowaniu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu uprzejmie informuje, iż podziela stanowisko Spółki przedstawione w powołanym wniosku. Stosownie do postanowień art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) wyłączenie obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych następuje, jeżeli sprzedający z tytułu zawartej umowy jest podatnikiem podatku od towarów i usług zobowiązanym do zapłacenia tego podatku , albo jeżeli sprzedający jest zwolniony od podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług lub jeżeli sprzedaż jest dokonana w zakresie czynności zwolnionych od tego podatku. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535- zwanej dalej ,.ustawą" ), "zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy". Załącznik nr 4 do ustawy obejmuje wykaz usług, zwolnionych od podatku. W poz. 3 załącznika figuruje Sekcja J ex (65-67) „Usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem, m.in.: Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy , zwalnia się od podatku usługi zarządzania:
Z treści pisma Spółki z dnia 30.06.2004r wynika; że Spółka nabyła akcje od trzech Funduszy Inwestycyjnych, których przedmiotem działalności - wg treści pisma - jest „między innymi pośrednictwo finansowe, polegające na rozporządzaniu nabytymi akcjami, udziałami i innymi papierami wartościowymi ". W związku z powyższym działalność w zakresie usług pośrednictwa finansowego, realizowana przez:
podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług pod warunkiem; że jednostki te wykonują usługi pośrednictwa finansowego o których mowa w załączniku nr 4 poz. 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, z wyłączeniem usług wymienionych w punkcie 6 i 7 tej pozycji; z uwzględnieniem treści art. 43 ust. 1 pkt 12 . W związku z powyższym w świetle wyżej wymienionych przepisów czynność zbycia akcji dokonana przez ww. Fundusze Inwestycyjne będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. |