Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/123/51/04
Data
2004.06.30



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odsetki
różnice kursowe


Pytanie podatnika
1. Czy róznice kursowe na rachunku walutowym należy traktować jako nakład inwestycyjny zgodnie z art. 16 g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
2. Czy odsetki otrzymane z rachunku bieżącego dla bezzwrotnej pomocy zagranicznej ISPA jak też te które wygenerują się na rachunku walutowym Spółki od otrzymanej dotacji z funduszu ISPA należy traktować jako zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Zgodnie z art. 16g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych cenę nabycia oraz koszt wytworzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania danego składnika majątkowego. Bez względu na to z jakich środków finansowane są wydatki inwestycyjne, różnice kursowe korygują cenę nabycia bądź koszt wytworzenia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Ustosunkowując się do kwestii opodatkowania odsetek od środków przekazanych w ramach dofinansowania zadania inwestycyjnego z funduszu ISPA informuję, że w myśl art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc. Z powołanego artykułu wynika, że wolny od podatku jest cały dochód otrzymany z tego tytułu tj. kwota należności głównej oraz kwota odsetek od kwot środków pomocowych zdeponowanych na zagranicznych rachunkach bankowych otwartych przez ofiarodawcę w celu obsługi pomocy.

Ponadto zgonie z art. 17 ust. 1 pkt 24 cytowanej ustawy wolne od podatku są odsetki od dochodów lub środków, o których mowa w pkt 23, lokowanych na bankowych rachunkach terminowych tj. na rachunkach, o których mowa w art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r, Nr 72 poz. 665 ze zm.) . Zwolnienie to nie obejmuje odsetek od środków zdeponowanych na rachunkach bieżących.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze