Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/24/04
Data
2004.05.10



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dopłata
dotacja
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
wynagrodzenie za pracę
zatrudnianie niepełnosprawnych


Pytanie podatnika
Czy dofinansowanie pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne przysługujące ze środków Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnychstanowi przychód podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też zmniejsza koszty wynagrodzeń w momencie faktycznego otrzymania dofinansowania?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 14.04.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wynikającego z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Z treści przedmiotowego zapytania wynika, że stosownie do przepisów ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne przysługuje ze środków Funduszu dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Istota pytania sprowadza się do udzielenia informacji czy wymienione dofinansowanie stanowi przychód podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też zmniejsza koszty wynagrodzeń w momencie faktycznego otrzymania dofinansowania.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a - 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Z powołanego wyżej przepisu wynika zatem, że wszelkie dotacje, dopłaty, nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (z wyjątkami wymienionymi w tym przepisie) stanowią przychód podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie wpływają na zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów. Również otrzymane przez pana dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, o którym mowa w art. 26a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym nie zmniejsza kosztów wynagrodzeń.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze