Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP1-443/19/04
z 2 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/19/04
Data
2004.06.02



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Zwracamy się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisow prawa podatkowego w poniższych sprawach:1)Spółka wykonuje dla podmiotów posiadających siedzibę poza terytorium Polski usługi polegające na :a) sprawdzaniu kondycji finansowej polskich podmiotów gospodarczych (badanie kontrachentów)b) poręczeniu wierzytelności finansowych (handlowych).W jaki sposób nowa ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54. poz. 535) klasyfikuje powyższe czynności. W jaki sposob udokumentować te operacje, zaewidencjonować dla potrzeb podatku VAT oraz rozliczyć podatek VAT.2) Podmioty gospodarcze posiadające siedzibę poza terytorium Polski świadczą dla Spółki nastepujące usługi :a) badania kontrachentów zagranicznych dla Spółkib) udzielaja Spółce poręczeń z tytułu wierzytelności finansowych.


Informuję, iż zgodnie z art. 27 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U. Nr 54, poz. 535 / w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art.28.
W przypadku gdy usługi są świadczone na rzecz:
• osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub
• podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium
Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
Przepis ten ma zastosowanie między innymi do usług bankowych, finansowych, badania rynków. W przypadku, gdy miejscem świadczenia powyższych usług nie jest terytorium kraju – usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Czynności te – zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o VAT – podlegają udokumentowaniu fakturami.

W myśl art.2 pkt.9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. przez import usług rozumie się świadczenie usług przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca posiadający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju. W przypadku gdy powyższe usługi są wykonywane przez osobę zagraniczną na terytorium kraju czynności te będą uznawane za import usług.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt.1, poz.3 Zał. Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. usługi pośrednictwa finansowego są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust.3 , oraz zwolnionych od podatku na podstawie art.113 ust. 1 i 9 , są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art.120 ust. 15, art. 125, 134, 138 – dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Podstawą opodatkowania w imporcie usług zgodnie z art. 29 ust. 17 cytowanej ustawy jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.Kwota podatku należnego od importu usług stanowi dla usługobiorcy kwotę podatku naliczonego do odliczenia na zasadach określonych w przepisach ustawy.

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku od importu usług za ten okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym. Jest to sytuacja, w której podatnik dokumentując powyższe transakcje importu jest obowiązany wystawić fakturę wewnętrzną, w której wykazuje podatek należny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj