Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP443/9/2004
Data
2004.04.07



Autor
Urząd Skarbowy w Żywcu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
budowa
refakturowanie
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Czy istnieją podstawy do refakturowania rozliczeń budowy stacji dializ (PKOB 1264) między inwestorem budowy a Spółką, która finansuje budowę i będzie w przyszłości eksploatowała zbudowany obiekt?


„Refakturowanie” w praktyce polega na zafakturowaniu odprzedaży usług, bez doliczenia jakiejkolwiek marży. Ceny netto jak i stawki VAT w fakturach dokumentujących odprzedaż usług dla poszczególnych nabywców są takie same jak w fakturze usługodawcy, a podatek należny jest równy podatkowi naliczonemu – do części podlegającej odprzedaży. Ponadto w „refakturze” nie można zmienić charakteru (symbolu KWiU, PKOB) tak „odsprzedawanego” towaru bądź usługi. Zatem „refakturowanie” to nic innego jak „fakturowanie” usługi świadczonej przez podatnika podatku od towarów i usług przy pomocy osoby trzeciej. Podatnik wykonujący usługę przy pomocy osoby trzeciej ma obowiązek jej refakturowania. Opodatkowaniu podlega bowiem wykonanie usługi na podstawie czynności wymienionej w art. 2 ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z 1993 r. ze zm.) nawet gdy fizycznie dokonuje tego osoba trzecia.

Przy naliczaniu podatku VAT przy refakturowaniu usług budowlanych decyduje rodzaj usługi, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze