Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIIIVAT/443/593/2004/RD
z 17 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIIIVAT/443/593/2004/RD
Data
2004.06.17



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy szczególne --> Eksport usług

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
miejsce wykonywania czynności
podatek od towarów i usług
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
W jakich sposób po 01.05.2004r. i w okresie przejściowym opodatkowane są podatkiem od towarów i usług usługi uszlachetniania czynnego ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 30.04.2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

  1. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w przypadku gdy na towarach mają zostać na terytorium kraju wykonane usługi na rzecz tego podatnika, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi, z powrotem przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione.

    W związku z powyższym jeżeli przywiezie Pan towary z któregoś państwa członkowskiego do Polski w celu poddania ich w Polsce usłudze uszlachetniania, po czym towary te po wykonaniu tej usługi zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia jej wykonania, z powrotem przemieszczone na terytorium tego państwa członkowskiego – przywóz tych towarów do Polski nie podlega opodatkowaniu z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

    Natomiast same usługi na ruchomym majątku rzeczowym (tzw. usługi przerobu uszlachetniającego) opodatkowane są, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) cytowanej ustawy, w miejscu (kraju), gdzie są faktycznie wykonywane.

    W przypadku jednak usług na ruchomym majątku rzeczowym świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług (ich opodatkowania) jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane (art. 28 ust. 7 cytowanej ustawy). Jeżeli usługodawcą jest podatnik podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 cytowanej ustawy (krajowy podatnik), unormowanie to stosuje się wówczas, gdy towary po wykonaniu ww. usług przerobu uszlachetniającego w Polsce zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju, czyli Polski (art. 28 ust. 8 cytowanej ustawy).

    Jeżeli wywóz nastąpi po tym terminie, usługę należy opodatkować w Polsce.Stawka podatku od towarów i usług dla tego rodzaju usług wynosi 22% - zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy.

    W art. 83 ust. 1 pkt 24 cytowanej ustawy postanowiono, że do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów, stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Są to usługi składające się w potocznym rozumieniu na tzw. obrót uszlachetniający, które w uprzednim stanie prawnym zaliczane były do eksportu usług w rozumieniu art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993r. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

    W ust. 7 art. 83 obecnej ustawy o VAT, określono jak należy rozumieć pojęcie usług wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 24. Obecnie opodatkowanie stawką 0% wszelkich usług w ramach obrotu uszlachetniającego odnosi się do przypadków obrotu towarowego pomiędzy krajami trzecimi, czyli spoza terytorium Wspólnoty a terytorium kraju, czyli Polski.

  2. W art. 170 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy wskazano, że w przypadku gdy towary zostały przywiezione z terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub z terytorium nowych państw członkowskich na terytorium kraju przed dniem 1 maja 2004r. i w dniu 1 maja 2004r. pozostają w dalszym ciągu na terytorium kraju objęte procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń – przepisy o podatku od towarów i usług obowiązujące w chwili nadania tym towarom tego przeznaczenia celnego stosuje się nadal do momentu zakończenia tego przeznaczenia.

    Oznacza to, że do towarów tych stosuje Pan przepisy poprzedniej ustawy z dnia 08.01.1993r. – do momentu zakończenia przeznaczenia celnego, którym są objęte na dzień 1 maja 2004r.

    W powyższym przypadku ma Pan prawo do zastosowania stawki 0% - po spełnieniu warunków określonych w § 58 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r.w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2002r. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

    Jeżeli jednak dostawa towarów ma miejsce po 30 kwietnia 2004r. przed nadaniem innego przeznaczenia celnego przedmiotowym towarom, do czynności tej, zgodnie z art. 170 ust. 3 cytowanej ustawy, stosuje się przepisy nowej ustawy z dnia 11 marca 2004r.

  3. Stosownie do art. 100 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy podatnicy VAT oraz osoby prawne niebędące podatnikami zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9-12 cytowanej ustawy – są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów, za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnąrzwspólnotowego nabycia towarów.

    Mając na uwadze powyższe, przywóz towarów do Polski nie będzie w Pana przypadku uznawany za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i nie będzie Pan zobowiązany do składania informacji podsumowujących.

  4. W art. 87 ust. 5 cytowanej ustawy postanowiono, że na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4, czyli w ciągu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.

    Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 cytowanej ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

    Mając na uwadze powyższe, może Pan korzystać z ww. przepisów w przypadku gdy za miejsce świadczenia przez Pana usług zgodnie z art. 28 ust. 7 cytowanej ustawy uznaje się terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane.

    Wówczas żądając zwrotu, o którym mowa w art. 87 ust. 5 cytowanej ustawy, musi Pan posiadać dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku ze świadczonymi usługami na ruchomym majątku rzeczowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj