Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-31/04
Data
2004.04.22



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
ulga budowlana
utrata prawa do ulgi
własność lokalu
wynajem


Pytanie podatnika
Spółka korzystała z ulgi-odliczenia od dochodu wydatków na budowę budynku z przeznaczeniem lokali na wynajem Czy wyodrebnienie lokali mieszkalnych jako osobnych nieruchomości lokalowych nie spowoduje utraty prawa do ulgi.


Podatnik w latach ubiegłych skorzystał z ulgi w zakresie odliczenia od dochodu wydatków na budowę wspólnego budynku mieszkalnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali pod wynajem. W chwili obecnej część współwłaścicieli tego budynku wystąpiła z propozycją wyodrębnienia lokali mieszkalnych jako osobnych nieruchomości lokalowych. Wskutek wyodrębnienia tych lokali, każdy ze współwłaścicieli stanie się właścicielem odrębnej własności lokali, pozostanie jednak nadal współwłaścicielem części wspólnych budunku i prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowany został budynek. Zmieni się zatem stan własnościowy, współwłasność jednak nie zostanie całkowicie zniesiona. W związku z powyższym rodzą się wątpliwości ze strony Spółki czy sytuacja taka nie spowoduje utraty prawa do ulgi z której podatnik skorzystał ?

Stanowisko tut.organu podatkowego przedstawia się następująco:
- ustanowienie po zakończeniu budowy odrębnej własności lokali nie sprawi, że mieszkanie przestanie być częścią budynku (art. 46 k.c.), a budynek współwłasnością właścicieli lokali (art. 195 k.c.). Ustanowienie odrębnej własności lokali nie spowoduje zmiany przeznaczenia użytkowania lokali - odstąpienia od ich wynajmowania,
- zgodnie z przepisami o współwłasności każdy współwłaściciel jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz korzystania z niej w takim zakresie ,w jakim da się to pogodzić ze współposiadaniem i współkorzystaniem przez pozostałych współwłaścicieli. Wydzielenie takie rodzi skutki prawne jedynie w sferze obligacyjnej. Nie zmienia natomiast stosunków własnościowych, co oznacza, że poprzez wydzielenie części rzeczy wspólnej (np. lokalu mieszkalnego we wspólnym domu mieszkalnym) współwłaściciel udziału nie przestaje nim być, ale również nie staje się właścicielem tej wydzielonej części (np. właścicielem lokalu mieszkalnego). Nie może również prowadzić do zasiedzenia wydzielonej części. Podział może być dokonany w drodze stosownej umowy zawartej przez współwłaścicieli, w razie braku ich zgody - przez sąd. Wydzielenie poszczególnych części budynku mieszkalnego wielorodzinnego do wyłącznego korzystania przez poszczególnych współwłaścicieli nie pozbawia podatników prawa do ulgi podatkowej. Nadal bowiem pozostają oni współwłaścicielami nieruchomości.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze