Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA415/19/04
z 24 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IA415/19/04
Data
2004.05.24



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
najem
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek liniowy
pozarolnicza działalność gospodarcza
spółka cywilna
środek trwały
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej X (trzech wspólników)polegającą na wynajmie środka trwałego. W zaświadczeniach o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wystawionych na nazwiska wspólników spółki cywilnej X, jako przedmiot działalności gospodarczej wymieniono między innymi wynajem lokali. Dwóch ze wspólników spółki cywilnej X prowadzi również samodzielną działalność gospodarczą. Trzeci wspólnik osiąga dochody z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy. W roku 2003 spółka cywilna X była opodatkowana w formie zryczałtowanego podatku dochodowego wg stawki 17%. Czy w roku 2004 wyżej wymieniona działalność gospodarcza spółki cywilnej X może być opodatkowana w formie zryczałtowanego podatku dochodowego wg stawki 8,5%?


Na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z pismem złożonym w dniu 11.03.2004r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego – Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie wyjaśnia, że na podstawie:

  1. ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) zgodnie z:

    1. art. 6 ust. 1 opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”
    2. art. 12 ust. 1 pkt 3 lit.i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 % przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym.
      Stawka 8,5 % pomimo iż ustawodawca nadał nowe brzmienie art. 12 ust 1 pkt 3 lit.a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, nadal ma zastosowanie do przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze – do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro. Natomiast od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 % przychodów.


  2. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) zgodnie z:

    1. art. 30c ust. 1 podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4 wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.
      Przepis ten został wprowadzony do ustawy z dnia 01.01.2004r. i oznacza, że podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wg stawki 19 % podstawy obliczenia podatku. W tym przypadku podatnicy są obowiązani do złożenia właściwemu organowi podatkowemu do dnia 20 stycznia roku podatkowego, pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. W przypadku opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej stawką 19 % opodatkowane w ten sposób muszą być wszelkie dochody z tej działalności prowadzonej przez podatnika, niezależnie od form i rodzajów jej wykonania. Przepis art. 9a ust. 5 stanowi bowiem, że jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą
      • samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
      • w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej

      wybór opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jednolitą stawką 19 % dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

      Opodatkowanie jednolitą stawką 19 %. na zasadach określonych w art.30c podlegają wyłącznie dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnikom, o których mowa, nie służy prawo wyboru różnych form opodatkowania – zasady ogólne lub ryczałt - dla dochodów pochodzących z różnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Wybrana stawka 19 % dotyczyć będzie wszystkich bez wyjątku dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy to wykonywanej samodzielnie, czy to prowadzonej w formie spółek cywilnych lub osobowych.
      W przypadku spółek osobowych osób fizycznych nie wszyscy wspólnicy muszą korzystać z 19 %. jednolitej stawki opodatkowania. Stawka ta dotyczy poszczególnych wspólników (którzy są podatnikami updof), a nie samej spółki. Przepisy nie zawierają warunku, że sposób opodatkowania wedle stawki 19 proc. ma zastosowanie albo wyłącznie wobec wszystkich wspólników spółki, albo wobec żadnego z nich.
    2. art. 14 ust. 2 pkt 11 przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Stan faktyczny określony w piśmie przedstawia się w następujący sposób:

  1. 3 - osobowa spółka cywilna o nazwie X prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie środka trwałego.W zaświadczeniach wspólników o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej określono jako przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej m.in. „wynajem lokali”
  2. Dwóch wspólników poza udziałem w spółce X prowadzi samodzielną działalność gospodarczą i w 2004r. każdy z nich jest opodatkowany podatkiem liniowym w wysokości 19%.

    Trzeci wspólnik uzyskuje dochody z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy.

Reasumując, nie jest możliwe opodatkowanie dochodów z jednoosobowej działalności gospodarczej jednolitą stawką 19 %, zaś dochodów z działalności gospodarczej spółki cywilnej – w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Ponieważ dwóch wspólników spółki zdecydowało się na opodatkowanie dochodów z samodzielnej działalności gospodarczej jednolitą stawką 19 % , to ta forma opodatkowania obowiązuje w odniesieniu do wszystkich dochodów z działalności gospodarczej.

Ww. ograniczenie nie ma zastosowania do wspólnika, który uzyskuje dodatkowo dochody z wynagrodzenia ze stosunku pracy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj