Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/447/11/04
Data
2004.04.02



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
import usług
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Z treści art. 21 ust. 1 i ust. 2 wynika, że w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której jest mowa w art. 19 ust. 2 i 2a jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku naliczonego, podatnikowi przysługuje prawo do zwrotu z Urzędu Skarbowego różnicy podatku, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 2a i 4.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) informuję, iż zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. Kwotę podatku naliczonego stanowi również kwota podatku należnego od importu usług, z wyjątkiem podatku od usług:
1) turystyki wyjazdowej,
2) związanych:
a) ze sprzedażą zwolnioną od podatku,
b) z czynnościami nie wymienionymi w art. 2 ustawy o VAT. (art. 19 ust. 2a ustawy).
Podatkiem naliczonym jest więc suma kwot podatku wynikających z faktur zakupu lub dokumentów celnych, a w przypadku importu usług kwota podatku należnego.

W myśl art. 21 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w powyższych przepisach jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo, z zastrzeżeniem ust. 2-9 powyższego przepisu, do obniżenia o tę różnicę podatku należnego za następne okresy. Jest to generalna zasada dotycząca rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych w całości lub w części, stawką niższą niż 22% przysługuje - zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o VAT - prawo do zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku, o której mowa w powyższym przepisie.

Kwota zwrotu różnicy podatku (...) nie może być wyższa - zgodnie z art. 21 ust. 2a cyt. ustawy - od kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur, z których należności zostały w całości uregulowane, oraz dokumentów celnych, jeżeli podatek z nich wynikający został zapłacony. Ustawodawca w powyższym przepisie ograniczył możliwość wykazania do zwrotu kwoty podatku naliczonego wyłącznie do wysokości kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur, z których należności zostały w całości uregulowane oraz dokumentów celnych, jeżeli podatek z nich wynikający został zapłacony. Przepis art. 21 ust. 2a cyt. ustawy nie przewiduje możliwości rozszerzenia zwrotu różnicy podatku o kwotę podatku należnego z tytułu importu usług.

Brak jest zatem podstaw do przyjęcia, że podatnik w złożonej deklaracji może wykazać do zwrotu kwotę podatku VAT odpowiadającej kwocie zapłaconej z tytułu importu usług.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze