Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/436/10/2004
z 25 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/10/2004
Data
2004.02.25



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Podwyższone zaliczki


Słowa kluczowe
zaliczka na podatek



W związku z pismem DF/1098/03 z dnia 11.12.2003 r. skierowanym do Departamentu Podatków Bezpośrednich Ministerstwa Finansów ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa, informuję, że obecnie właściwy do udzielenia odpowiedzi na niniejsze pismo jest Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach.

W odpowiedzi na powyższe pismo dotyczące pobierania od pracowników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu z tytułu ulgi w opłacie za energię elektryczną u pracowników objętych tzw. taryfą pracowniczą, na podstawie art. 14a ustawy 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926) Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego informuje, że ustawa z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), zlikwidowała z dniem 1 stycznia 2004 r. zwolnienie od podatku dochodu uzyskanego przez pracownika z tytułu ulgi w opłacie za energię elektryczną w wysokości odpowiadającej różnicy pomiędzy ceną ustaloną dla innych odbiorców a ceną ustaloną dla pracownika.

Wobec przedstawionego w w/w piśmie stanu faktycznego, z którego wynika, że Zakłady Energetyczne obciążają pracownika za zużytą energię w ramach przedmiotowej ulgi w okresach zbiorczych (kwartalnie, półrocznie), należy przyjąć, iż dochód z tego tytułu powstaje w momencie wystawienia faktury VAT (rozliczeniowej), z której jednoznacznie wynika zarówno faktyczne zużycie energii za dany okres rozliczeniowy jak również zastosowana wysokość stawki za 1 kWh.

Różnica pomiędzy ceną ustaloną dla pracownika a ustaloną dla innych odbiorców, wynikająca z przedmiotowej faktury, jest dochodem pracownika ze stosunku pracy, od którego począwszy od 1 stycznia 2004 r. płatnik ma obowiązek poboru zaliczek na podatek, na zasadach określonych w art. 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Na podstawie art. 41 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2004 r. na wniosek podatnika istnieje możliwość pobierania przez płatnika zaliczek na podatek dochodowy w wyższej wysokości niż zaliczka obliczona na podstawie ogólnych zasad określonych w ustawie. Możliwość tę rozciągnięto również na przychody określone w art. 31 oraz art. 33-35 i art. 41 ust. 1 ustawy, czyli m.in. przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz emerytury i renty wypłacane przez organ rentowy.

Pamiętać należy jednak, że wysokość pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych winna być skorygowana o dane wynikające z faktury dokumentującej rzeczywiste zużycie w momencie wystawienia faktury VAT, czyli w momencie powstania dochodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj