Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieliczce
PP443/20/03
z 9 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP443/20/03
Data
2003.10.09



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
kradzież
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Skutki w zakresie podatku VAT w przypadku wyłudzenia towaru przez nabywcę


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 20.08.2003 r. (uzupełnione w dniu 10.09.2003 r.) informuje, że:

Z opisanej przez Państwa sytuacji wyłudzenia towaru przez nabywcę wynika, iż dokonano jednak sprzedaży, która udokumentowana została fakturą VAT. Powstał zatem obowiązek podatkowy ze względu na przepis art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium RP oraz inne czynności wymienione w tym przepisie (niezależnie od tego, czy czynności te zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa).

Dla wystąpienia sprzedaży towarów i jej skuteczności, nieważne są jakiekolwiek okoliczności, wystarczy bowiem wydanie towaru, aby uznać tą czynność za opodatkowaną podatkiem VAT. Obowiązek podatkowy powstaje wówczas, zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o VAT, z chwilą wystawienia faktury nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru. Fakt nie otrzymania zapłaty z tytułu dokonanej sprzedaży nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego.
Zwrócić należy także uwagę na przepis art. 33 ust. 1 ustawy o VAT zgodnie z którym wystawienie faktury, w której została wykazana kwota podatku, zobowiązuje osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej lub osobę fizyczną do zapłaty podatku od towarów i usług także wówczas gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku.

W przepisach dot. podatku od towarów i usług brak jest uregulowań dotyczących anulowania wystawionej wcześniej faktury.

Natomiast odzyskanie przez Państwa części towaru dawałoby podstawę do zmniejszenia obrotu w myśl przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, według którego obrót zmniejsza się m.in. o wartość zwróconych sprzedawcy towarów. Możliwym byłoby zatem wystawienie faktury korygującej, uprawniającej do dokonania korekty obrotu, a tym samym do zmniejszenia wysokości podatku należnego zgodnie z przepisem § 41 ust. 3 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 27, poz. 268).

Należy jednak mieć na uwadze, że aby wystawiona faktura korygująca skutecznie obniżyła podatek należny niezbędne jest potwierdzenie jej odbioru przez nabywcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj