Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP443/20/03
Data
2003.10.09



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
kradzież
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Skutki w zakresie podatku VAT w przypadku wyłudzenia towaru przez nabywcę


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 20.08.2003 r. (uzupełnione w dniu 10.09.2003 r.) informuje, że:

Z opisanej przez Państwa sytuacji wyłudzenia towaru przez nabywcę wynika, iż dokonano jednak sprzedaży, która udokumentowana została fakturą VAT. Powstał zatem obowiązek podatkowy ze względu na przepis art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium RP oraz inne czynności wymienione w tym przepisie (niezależnie od tego, czy czynności te zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa).

Dla wystąpienia sprzedaży towarów i jej skuteczności, nieważne są jakiekolwiek okoliczności, wystarczy bowiem wydanie towaru, aby uznać tą czynność za opodatkowaną podatkiem VAT. Obowiązek podatkowy powstaje wówczas, zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o VAT, z chwilą wystawienia faktury nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru. Fakt nie otrzymania zapłaty z tytułu dokonanej sprzedaży nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego.
Zwrócić należy także uwagę na przepis art. 33 ust. 1 ustawy o VAT zgodnie z którym wystawienie faktury, w której została wykazana kwota podatku, zobowiązuje osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej lub osobę fizyczną do zapłaty podatku od towarów i usług także wówczas gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku.

W przepisach dot. podatku od towarów i usług brak jest uregulowań dotyczących anulowania wystawionej wcześniej faktury.

Natomiast odzyskanie przez Państwa części towaru dawałoby podstawę do zmniejszenia obrotu w myśl przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, według którego obrót zmniejsza się m.in. o wartość zwróconych sprzedawcy towarów. Możliwym byłoby zatem wystawienie faktury korygującej, uprawniającej do dokonania korekty obrotu, a tym samym do zmniejszenia wysokości podatku należnego zgodnie z przepisem § 41 ust. 3 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 27, poz. 268).

Należy jednak mieć na uwadze, że aby wystawiona faktura korygująca skutecznie obniżyła podatek należny niezbędne jest potwierdzenie jej odbioru przez nabywcę.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze