Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF415/21/04
Data
2004.03.08



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
adres zamieszkania
faktura VAT
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Na jaki adres należy mieć wystawione rachunki przy budowie domu i czy nadanie numeru jest równoznaczne z zakończeniem budowy?


W odpowiedzi na pismo z dnia 30.01.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach informuje:

Zgodnie z art. 27 a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 r. - podatek dochodowy od osób fizycznych znmiejsza się, na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli podatnik w roku podatkowym poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe określone w tych przepisach.

Stosownie do postanowienia art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr. 134, poz.1509); podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt.1 lit a-f ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2004 r. Natomiast wydatki poniesione do końca 2004 r., które nie znajdą pokrycia w podatku, będą podlegały odliczeniu od podatku w zeznaniach podatkowych składanych za lata następne, aż do całkowitego ich odliczenia. Na podstawie powołanych prźepisów odlicżeniu od podatku podlegają wydatki przeznaczone na własne potrzeby mieszkaniowe podatnika, w tym budowę budynku mieszkalnego. Wydatki na te cele ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej. Zasady wystąwiania faktur określa art. 32 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr. 11, poz. 50 ze zm.) oraz § 35 rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr. 27, poz. 268 ze zm.). Jeżeli chodzi o adres nabywcy, to decydujące jest miejsce zamieszkania podatnika.
Należy nadmienić, że jeżeli nie wszystkie prace według założenia projektu budowy zostały wykonane, to dalsze poniesione wydatki zmierzające do całkowitego ukończenia budowy uprawniają do odliczenia wydatków mieszkaniowych w ramach dużej ulgi mieszkaniowej. Nie można bowiem mówić o remoncie czy modernizacji budynku mieszkalnego, w sytuacji gdy jako inwestycja budowlana jest realizowana według konkretnego projektu i nie została całościowo zakończona. W tym przypadku nie można przenosić wprost na grunt ustawy podatkowej instytucji przewidzianych w Prawie budowlanym, tj. pozwolenia na użytkowanie budynku. Przepis podatkowy nie stanowi o użytkowaniu budynku, lecz o jego wybudowaniu. Wybudowanie oznacza budynek całkowicie nadający się do zamieszkania. Tak więc data postanowienia organu budowlanego zezwalającego na użytkowanie przedmiotowego domu, a data wybudowania domu są często pojęciami rozbieżnymi.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze