Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-1/005/2/1082
z 9 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/005/2/1082
Data
2004.01.09



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem VAT dla usług:- odpłatnego sporządzania posiłków dla innego Domu Pomocy Społecznej- odpłatnego świadczenia usług pralniczych dla innego DPS – sprzedaży posiłków dla pracowników DPS - zapewnienia mieszkańcom DPS lekarstw.


dotyczy: zapytania z dnia 29.07.2003 r. złożonego do Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie stawki podatku dla świadczonych przez DPS usług: przygotowywania posiłków, pralniczych na rzecz innego DPS, dla sprzedaży posiłków w stołówce DPS na rzecz pracowników, dla sprzedaży lekarstw mieszkańcom DPS w kwocie ponad limit określony w ustawie o pomocy społecznej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając z upoważnienia art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

I. Usługi przygotowywania posiłków oraz pralnicza świadczone przez Dom Pomocy Społecznej na rzecz innego DPS - są zwolnione od podatku na podstawie § 67 ust. 1 pkt 1 k rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz. 268 ze zm.) jako usługi świadczone pomiędzy jednostkami budżetowymi.
II. Sprzedaż posiłków w stołówce Domu Pomocy Społecznej zatrudnionym w nim pracownikom - jest zwolniona od podatku zgodnie z par. 67 ust. 1 pkt 1 e ww. rozporządzenia pod warunkiem, że stołówka ta nie jest ogólnodostępna.
III.Obciążenie mieszkańców DPS wydatkiem na zakup lekarstw w wysokości powyżej limitu ceny o którym mowa w art. 20 ust. 3 a ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej - stanowi odsprzedaż lekarstw przez DPS swoim mieszkańcom i podlega opodatkowaniu według stawki podatku 7% zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.) Stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy o VAT podstawą opodatkowania tej sprzedaży jest kwota będąca nadwyżką ponad wysokość limitu ceny, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W myśl art. 32 ust. 2 ww. ustawy o VAT Dom Pomocy Społecznej odsprzedając lekarstwa swoim mieszkańcom nie ma obowiązku wystawienia faktury, jedynie na ich żądanie powinien taki dokument wystawić. Natomiast zapewnienie mieszkańcom DPS lekarstw o wartości do wysokości limitu ceny jako wypełnienie obowiązków określanych w ww. ustawie o pomocy społecznej stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu.
IV. Sposób zapłaty przez DPS należności wynikających z faktur za lekarstwa wystawionych przez apteki nie jest zagadnieniem regulowanym przez przepisy prawa podatkowego i tym samym odpowiedź w tym zakresie nie leży w kompetencji organu podatkowego.

Niniejsze wyjaśnienie jest sprostowaniem informacji udzielonej przez Urząd Skarbowy w Nowym Sączu z dnia 26.08.2003 r., nr US.PP/443-86/03 w zakresie dotyczącym opodatkowania odsprzedaży lekarstw w kwocie powyżej ustawowego limitu ceny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj