Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423/09/04
Data
2004.02.06



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
odpisy amortyzacyjne
preferencyjna stawka amortyzacji
środek trwały


Pytanie podatnika
Stosowanie współczynnika podwyższającego stawkę amortyzacyjną dla środków trwałych wymagających szczególnej sprawności technicznej.


Zgodnie z art. 16 i ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. z 2000 r. Dz.U. nr 54 , poz.654 z późn. zm.) odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j – 16ł , dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1. Przy ustalaniu okresu amortyzacji uwzględnia się okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego, na który wpływają w szczególności:

  1. liczba zmian , na których pracuje środek trwały,
  2. tempo postępu techniczno-ekonomicznego,
  3. wydajność środka trwałego mierzona liczbą godzin jego pracy lub liczbą wytworzonych produktów , albo innym właściwym miernikiem,
  4. prawne lub inne ograniczenia czasu używania środka trwałego,
  5. przewidywana przy likwidacji cena sprzedaży netto istotnej pozostałości środka trwałego.

Art. 16 i ust. 2 w/w ustawy stanowi , iż podatnicy mogą podane w Wykazie stawki podwyższać dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4 .

Przy czym przez maszyny, urządzenia i środki transportu wymagające szczególnej sprawności technicznej rozumie się te obiekty, które używane są w trudnych warunkach np. w pracy na trzy zmiany, w warunkach terenowych, warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie.

W razie wystąpienia takich warunków, stawki amortyzacyjne ulegają podwyższeniu lub obniżeniu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające zmiany.Ocena warunków w jakich używane są środki trwałe należy do podatnika .

Wymóg sprawności technicznej środków trwałych wynikający z Prawa energetycznego –ustawa z dn.10.04.1997 r. (Dz. z 2003 r. nr 203, poz. 1966) polegający na utrzymaniu zdolności do pracy urządzeń w sposób ciągły i niezawodny, o którym mowa w piśmie spółki jest warunkiem do zastosowania podwyższonych współczynników amortyzacyjnych.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze