Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-243/14-2/AA
z 14 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2014 r. (data wpływu 7 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów do odpowiedniego źródła przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów do odpowiedniego źródła przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą X. Obecnie jest to działalność jednoosobowa rozliczna na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów na zasadach ogólnych wg podatku liniowego.

W przyszłości, w razie potrzeby, Wnioskodawca zamierza zatrudnić informatyka na umowę cywilną lub o pracę. Jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem działalności, zgodnie ze wpisem do CEDIG, jest:

PKD: 62.01.Z – działalność związana z oprogramowaniem oraz

PKD: 62.03.Z – działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi, a w szczególności: bieżące usługi informatyczne polegające na monitorowaniu pracy systemów informatycznych, instalowanie, wdrażanie oprogramowania, doradztwo informatyczne, opracowania dotyczące wdrażania nowych technologii, archiwizowanie danych serwera, bieżące serwisowanie sprzętu. Działalność Wnioskodawcy obejmuje też pisanie, projektowanie i sprzedaż systemów (programów) komputerowych – na zlecenie użytkownika – dostosowanych do jego indywidualnych potrzeb oraz sprzedaż praw do użytkowania programu komputerowego napisanego dla danego użytkownika, czyli udzielanie licencji na korzystanie z danego programu komputerowego objętego prawami autorskimi licencjodawcy, czyli Wnioskodawcy.

Usługi Wnioskodawca świadczy wyłącznie na rzecz podmiotów gospodarczych na podstawie zawieranych umów. Umowy te zawiera w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Są to umowy zarówno na bieżące serwisowe usługi informatyczne, jak i umowy na opracowanie konkretnego programu komputerowego oraz umowy na udzielenie licencji na użytkowanie programów objętych prawami autorskimi licencjodawcy.

Za wykonane usługi informatyczne, sprzedane oprogramowanie i udzielone licencje Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie na podstawie faktur wystawianych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód ze świadczonych usług, sprzedanego oprogramowania i udzielonych licencji Wnioskodawca rozlicza jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy osiągane rodzaje przychodów: bieżące serwisowe usługi informatyczne (opieka eksploatacyjna nad systemem informatycznym) wytwarzanie i sprzedaż programów komputerowych, udzielanie licencji na stworzone programy komputerowe można w całości rozliczać jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej?

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody z tytułu realizacji wszystkich umów, tzn. i tych na bieżącą opiekę eksploatacyjną nad systemem komputerowym – usługi serwisowe, jak i umowy na sprzedaż oprogramowania oraz umowy na udzielenie licencji, zawiera i osiąga jako przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, powinien zaliczyć je do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza i ustalić dochód na zasadach określonych dla dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca rozróżnia m.in. następujące źródła przychodów:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe (pkt 7).

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Treść art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Natomiast w myśl art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Obowiązki podatkowe zależą zatem od okoliczności uzyskania przychodów, o których mowa w powołanych powyżej przepisach. W sytuacji, gdy wykonywanie działalności dokonywane jest przez podatnika w sposób ciągły i zorganizowany, we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, w celu zarobkowym, tzn. z nastawieniem na zysk wówczas posiada znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że przedmiotem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, jest działalność związana z oprogramowaniem oraz działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi. Wnioskodawca świadczy usługi wyłącznie na rzecz podmiotów gospodarczych na podstawie zawieranych umów. Umowy te zawiera w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zatem, usługi świadczone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. bieżące serwisowe usługi informatyczne (opieka eksploatacyjna nad systemem informatycznym), wytwarzanie i sprzedaż programów komputerowych, udzielanie licencji na stworzone programy komputerowe są wykonywane w celach zarobkowych, w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu, na własny rachunek i tym samym mogą w całości stanowić przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, że wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług zostanie rozstrzygnięty w późniejszym terminie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj