Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-1151/11/DG
z 17 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-1151/11/DG
Data
2012.01.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi --> Wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą --> Zwrot akcyzy


Słowa kluczowe
akcyza zapłacona
dostawa wewnątrzwspólnotowa
podatek akcyzowy
zwrot


Istota interpretacji
Czy należny jest Wnioskodawcy zwrot podatku akcyzowego od dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych (oleje smarowe), zgodny z art. 82 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009r. nr 3, poz. 11)?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2011r. (data wpływu 18 października 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwrotu podatku akcyzowego od wyrobów akcyzowych dostarczonych do innego państwa Wspólnoty Europejskiej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwrotu podatku akcyzowego od wyrobów akcyzowych dostarczonych do innego państwa Unii Europejskiej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (podmiot) planuje sprzedaż oleju smarowego objętego podatkiem akcyzowym na terytorium RP do firmy na terytorium Wspólnoty Europejskiej.

Wywóz wyrobów akcyzowych na dokumencie UDT będzie udokumentowany potwierdzeniem wywozu tych wyrobów z terytorium kraju do państwa Wspólnoty Europejskiej.

Wnioskodawca jako dystrybutor oleju smarowego firmy E. (z siedzibą w Belgii posiadającą NIP PL …) będącej płatnikiem podatku akcyzowego, posiada dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju na podstawie dokumentu handlowego wystawionego przez E. na którym to dokumencie w osobnej pozycji wykazana jest wartość podatku akcyzowego, a następnie zamierza dokonać dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych.

Do wniosku o zwrot akcyzy kierowany do właściwego Urzędu celnego gdzie została zapłacona akcyza zostaną dołączone dokumenty:

  • potwierdzenie zapłaty akcyzy na terytorium RP (faktura zakupu wyrobów akcyzowych z pozycją dotyczącą podatku akcyzowego, oraz potwierdzenie zapłaty za tą fakturę),
  • potwierdzony dokument UDT przez odbiorcę oraz Urząd Celny właściwy dla odbiorcy,
  • dokument handlowy dotyczący dostawy wewnątrzwspólnotowej (faktura),
  • list przewozowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy należny jest Wnioskodawcy zwrot podatku akcyzowego od dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych (oleje smarowe), zgodny z art. 82 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009r. nr 3, poz. 11)...

Wnioskodawca, jako przyszły dostawca wewnątrzwspólnotowy wyrobów akcyzowych posiadający dokument handlowy potwierdzający iż podatek akcyzowy został zapłacony na terytorium kraju przez swojego dostawcę, oraz w zdarzeniu przyszłym będący w posiadaniu dokumentu (UDT) potwierdzającym wywóz wyrobów akcyzowych poza obszar RP (zgodnie z Dz.U. z 2009r. Nr 32, poz. 11) art. 82. ust. 3) stoi na stanowisku, że należny jest zwrot podatku akcyzowego od dostawy wewnatrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych na podstawie ustawy o podatku akcyzowym zgodnie z art. 82 ust. 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008. o podatku akcyzowym (t.j. z 2011r. Nr 108, poz. 626 ze zm.) w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, pisemny wniosek o zwrot akcyzy wraz z dokumentami potwierdzającymi zapłatę akcyzy na terytorium kraju mogą złożyć dwie kategorie podmiotów:

  1. podatnicy, którzy dokonali dostawy wewnątrzwspónotowej tych wyrobów akcyzowych,
  2. podmioty, które nabyły te wyroby od podatnika i dokonały następnie ich dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Zgodnie z art. 82 ust. 3 ww. ustawy podatnik lub podmiot, o których mowa w ust. 1, występujący z wnioskiem o zwrot akcyzy są obowiązani po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej przedłożyć właściwemu naczelnikowi urzędu celnego:

  1. dokumenty towarzyszące przemieszczaniu wyrobów akcyzowych;
  2. potwierdzenie otrzymania wyrobów akcyzowych przez odbiorcę z państwa członkowskiego Unii Europejskiej na uproszczonym dokumencie towarzyszącym lub na kopii dokumentu handlowego, o którym mowa w art. 77 ust. 2, lub na dokumencie, o którym mowa w art. 47 ust. 5;
  3. dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub złożenie deklaracji w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub złożenie zabezpieczenia albo dokument potwierdzający, że akcyza w tym państwie nie jest wymagana.

Na podstawie art. 82 ust. 6 ww. ustawy właściwy naczelnik urzędu celnego dokonuje weryfikacji wniosku o zwrot akcyzy w oparciu o dokumenty, o których mowa w art. 82 ust. 1 i 3-4a.

Stosownie do art. 14 ust. 9 ww. ustawy organami podatkowymi właściwymi w zakresie zwrotu akcyzy, o którym mowa w art. 42 ust. 4 i 8 oraz w art. 82 ust. 1, 2 i 2e, są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, u których dokonano rozliczenia i zapłaty akcyzy.

Szczegółowe kwestie związane ze zwrotem podatku akcyzowego uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych (Dz. U. Nr 157, poz. 1053).

Zgodnie z § 2 ust. 1 i ust. 2 ww. rozporządzenia właściwy naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję o wysokości uznanej kwoty zwrotu akcyzy z tytułu: dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych, eksportu wyrobów akcyzowych oraz gdy w wyniku stwierdzenia powstania nieprawidłowości akcyza zostanie pobrana na terytorium kraju, a przed upływem 3 lat od daty nabycia wyrobów akcyzowych przez odbiorcę zostanie ustalone, że nieprawidłowość powstała na terytorium państwa członkowskiego i akcyza zostanie tam pobrana, oraz dokonuje zwrotu tej kwoty, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot akcyzy, i przedstawienia dokumentów, o których mowa w art. 82 ust. 3-4a ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. Jeżeli zasadność zwrotu akcyzy wymaga dodatkowego sprawdzenia, zwrot następuje w terminie 90 dni.

Kwota wnioskowanego zwrotu akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych i eksportu wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju oraz gdy w wyniku stwierdzenia powstania nieprawidłowości akcyza zostanie pobrana na terytorium kraju, a przed upływem 3 lat od daty nabycia wyrobów akcyzowych przez odbiorcę zostanie ustalone, że nieprawidłowość powstała na terytorium państwa członkowskiego i akcyza zostanie tam pobrana, nie może być niższa niż kwota stanowiąca równowartość w złotych 100 euro według średniego kursu euro ogłaszanego przez Bank, obowiązującego w dniu złożenia wniosku o zwrot akcyzy - § 3 ww. rozporządzenia.

Z powyższych przepisów wynika, iż podmiot, który nabył wyroby akcyzowe od podatnika podatku akcyzowego i dokonał ich wewnątrzwspónotowej dostawy składając wniosek o zwrot akcyzy winien do tego wniosku dołączyć wszystkie dokumenty wymienione w art. 82 ust. 3 ustawy, które na podstawie art. 82 ust. 6 tej ustawy są podstawą dokonania ich weryfikacji przez właściwego w sprawie zwrotu naczelnika urzędu celnego. Tym samym warunkiem rozpatrzenia wniosku o zwrot akcyzy od wyrobów akcyzowych dostarczonych wewnątrzwspólnotowo jest łączne dołączenie do wniosku dokumentów wymienionych w art. 82 ust. 3 ustawy. W takim przypadku zwrot akcyzy następuje w terminie 30 dni (lub 90 dni jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia) od przedstawienia dokumentów wymienionych w art. 82 ust. 3 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zamierza dokonać wewnątrzwspólnotowej dostawy wyrobów akcyzowych (olejów smarowych) z zapłaconą akcyzą i na podstawie art. 82 ustawy o podatku akcyzowym zamierza wystąpić do właściwego naczelnika urzędu celnego o zwrot akcyzy. Wraz z wnioskiem o zwrot akcyzy Wnioskodawca zamierza przedłożyć:

  • potwierdzenie zapłaty akcyzy na terytorium RP (faktura zakupu wyrobów akcyzowych z pozycją dotyczącą podatku akcyzowego, oraz potwierdzenie zapłaty za tą fakturę),
  • potwierdzony dokument UDT przez odbiorcę oraz Urząd Celny właściwy dla odbiorcy,
  • dokument handlowy dotyczący dostawy wewnątrzwspólnotowej (faktura),
  • list przewozowy.

Mając powyższe na uwadze zauważa się, iż wraz z wnioskiem o zwrot akcyzy Wnioskodawca przedkłada:

  • dokumenty towarzyszące – wymienione w art. 82 ust. 3 pkt 1 ustawy,
  • potwierdzenie otrzymania wyrobów akcyzowych przez odbiorcę z państwa członkowskiego Unii Europejskiej na uproszczonym dokumencie towarzyszącym – wymienione w art. 82 ust. 3 pkt 2 ustawy.

Wnioskodawca jednakże nie przedkłada do przedmiotowego wniosku dokumentu, o którym mowa w art. 82 ust. 3 pkt 3 ustawy czyli dokumentu:

  • potwierdzającego zapłatę akcyzy w państwie członkowskim Unii Europejskiej, lub
  • złożenie deklaracji od nabytego wyrobu w tym w państwie członkowskim, lub
  • złożenia zabezpieczenia akcyzowego w stosunku do tego wyrobu, albo
  • dokumentu potwierdzającego, że akcyza w tym państwie nie jest wymagana.

W tym miejscu należy zauważyć, iż za taki dokument nie można uznać potwierdzenia odbioru towaru na dokumencie UDT dokonane przez urząd celny właściwy dla odbiorcy. Z samego potwierdzenia nie wynika bowiem czy za towar w państwie członkowskim została zapłacona akcyzy lub została przez odbiorcę złożona deklaracja podatkowa lub zostało złożone zabezpieczenie akcyzowe albo też od dostarczonego wyrobu akcyza w państwie członkowskim nie jest wymagana.

Stosownie do powyższego w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w sytuacji gdy do wniosku o zwrot akcyzy nie zostanie dołączony dokument, o którym mowa w art. 82 ust. 3 pkt 3 ustawy, nie zostanie spełniony jeden z warunków niezbędnych do rozpatrzenia przez właściwego naczelnika urzędu celnego wniosku o zwrot podatku akcyzowego od dostarczonych przez Wnioskodawcę do innego państwa członkowskiego wyrobów, a tym samym nie jest możliwe dokonanie zwrotu akcyzy od tych wyrobów.

Mając powyższe na uwadze stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obwiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj