Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/4510-550/16-3/AK
z 22 lipca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2016 r. (data wpływu 24 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • uznania Działu I. Spółki dzielonej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe;
  • uznania Działu M. Spółki dzielonej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe;
  • uznania Działu O. Spółki dzielonej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe;
  • sutków podatkowych planowanego podziału spółki przez wydzielenie - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania Działu Inwestycje, Działu M. oraz Działu Ogólnego Spółki dzielonej za zorganizowane część przedsiębiorstwa oraz sutków podatkowych planowanego podziału spółki przez wydzielenie.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca [dalej: D. S.A., Spółka dzielona] jest spółką akcyjną mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Jednocześnie Spółka dzielona jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Jedynym akcjonariuszem Spółki dzielonej jest i na moment podziału będzie spółka prawa luksemburskiego, odpowiednik polskiej spółki z ograniczona odpowiedzialnością.


W związku z planowanym rozdzieleniem różnych rodzajów działalności, prowadzonych dotychczas w ramach Spółki dzielonej, przeprowadzony zostanie jej podział.


D. S.A. zamierza wydzielić ze swojej struktury część biznesu prowadzonego obecnie w ramach dwóch odrębnych działów, formalnie wyodrębnionych organizacyjnie w strukturach Spółki dzielonej, tj. działu zajmującego się głównie „usługami finansowymi” [dalej: Dział Inwestycje] oraz działu prowadzącego działalność operacyjną związaną z zarządzaniem i prowadzeniem operacyjnym magazynu w budynku przy ul. M. [dalej: Dział M.] - do dwóch odrębnych, nowo utworzonych spółek kapitałowych [dalej: Spółki Przejmujące].

Wyodrębnienie nastąpi w drodze podziału przez wydzielenie (art. 529 par. 1 pkt 4 ksh).


Dział Inwestycje


Wyodrębniony w strukturze Spółki dzielonej Dział Inwestycje zajmuje się między innymi udzielaniem i obsługą udzielanych i otrzymywanych pożyczek oraz inwestowaniem w udziały i akcje spółek. Działalność tę można generalnie określić jako działalność finansową i inwestycyjną.

Dział Inwestycje posiada przypisane mu aktywa, niezbędne do prowadzenia działalności finansowej i inwestycyjnej. Aktywa Działu Inwestycje stanowią w większości akcje w innej spółce, środki trwałe, prawa i należności wynikające z zawartych umów pożyczek, w tym naliczone odsetki, środki pieniężne na wydzielonym rachunku bankowym oraz lokaty bankowe.

Majątek podlegający wydzieleniu będzie stanowił na moment wydzielenia wyodrębniony na podstawie wewnętrznych aktów organizacyjnych Spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym również zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Dział Inwestycje został formalnie wyodrębniony organizacyjnie w strukturach Spółki dzielonej w drodze podjęcia przez zarząd Spółki dzielonej uchwały, na mocy której postanowiono o utworzeniu Działu Inwestycje, wyodrębnionego od głównej działalności Spółki dzielonej oraz wyznaczeniu kierownika Działu Inwestycje. Dział Inwestycje bezpośrednio podlega zarządowi Spółki dzielonej.

Dział Inwestycje jest co do zasady niezależny finansowo. Niezależność dotyczy zarówno osiągania przychodów z odsetek od udzielonych pożyczek, jak i ponoszenia kosztów operacyjnych. Wykonanie budżetu podlega comiesięcznej analizie. Dział Inwestycje zobowiązany jest do samodzielnego sporządzania bilansu i rachunku zysków i strat ze swojej działalności.


Dział M.


Wyodrębniony w strukturze Spółki dzielonej Dział M. zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem magazynu oraz wynajmowaniem powierzchni magazynowej w budynku przy ul. M..


Dział M. został formalnie wyodrębniony organizacyjnie w strukturach Spółki dzielonej w drodze podjęcia przez zarząd Spółki dzielonej uchwały.


Dział M. stanowi wyodrębnioną strukturalnie jednostkę organizacyjną Spółki dzielonej i obejmuje zespół wyodrębnionych składników majątkowych i niemajątkowych, w tym również zobowiązań, niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Aktywa Działu M. stanowią głównie nieruchomość (tj. budynek magazynowy położony przy ul. M. oraz nieruchomość gruntowa, na której ten budynek jest zlokalizowany) oraz należności z tytułu dostaw i usług, środki pieniężne na rachunku bankowym oraz aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Dział M. prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o przypisane do tego działu aktywa, w tym zwłaszcza nieruchomość. Dział M. jest, co do zasady, niezależny finansowo. Niezależność dotyczy zwłaszcza osiągania przychodów i ponoszenia kosztów operacyjnych. Dział M. zobowiązany jest do samodzielnego sporządzania bilansu i rachunku zysków i strat ze swojej działalności.


Dział Ogólny


Po podziale w Spółce dzielonej pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci działu, związany z udostępnianiem i zarządzaniem posiadanymi przez Spółkę dzieloną nieruchomościami znajdującymi się w Warszawie, Lublinie, Drezdenku i Wrocławiu [dalej: Nieruchomości] oraz z pozostałą działalnością, w tym usługami kadrowo-płacowymi, usługami informatycznymi, wydzierżawianiem sprzętu i oprogramowania, a także dochodzeniem i zabezpieczeniem praw Spółki dzielonej do nieruchomości gruntowych zlokalizowanych w Warszawie - wraz ze strukturą organizacyjną i zasadami funkcjonowania uregulowanymi w ramach wewnętrznych aktów Spółki dzielonej [dalej: Dział Ogólny].

W skład majątku Działu Ogólnego wchodzą Nieruchomości oraz wszelkie umowy z nimi związane wraz z wynikającymi z nich należnościami i zobowiązaniami, a także inne składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia przypisanej temu działowi działalności gospodarczej, w tym należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz środki pieniężne na rachunku bankowym.

Prowadzona przez Spółkę dzieloną ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych umożliwia rozróżnienie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z Działem Inwestycje, Działem M. oraz Działem Ogólnym. Prowadzona ewidencja księgowa umożliwia Spółce dzielonej przyporządkowanie przychodów (rachunkowych i podatkowych), kosztów (rachunkowych i podatkowych) do Działu Inwestycje, Działu M. oraz Działu Ogólnego. Wszystkim działom przyporządkowano odrębne rachunki bankowe, którymi posługują się we wszystkich rozliczeniach związanych z ich działalnością.

Również usługi księgowe Spółki dzielonej są prowadzone w taki sposób, by odzwierciedlić koszty działalności przypadające na Dział Inwestycje, Dział M. oraz Dział Ogólny. Koszty usług zewnętrznych przypisywane są na konto bilansowe danego działu. Wszelkie umowy usługowe, których stroną jest Spółka dzielona odzwierciedlają podział organizacyjny spółki.

Działalnością każdego z działów kieruje Kierownik Działu. Kierownik zapewnia należyte funkcjonowanie działu oraz podejmuje decyzje organizacyjne związane z jego bieżącą działalnością. Wszelkie decyzje dotyczące zaciągania zobowiązań powinny być uzgodnione z kierownikiem. Kierownik reprezentuje także samodzielnie dział w ramach prowadzonej przez ten dział działalności. Kierownik opracowuje odrębny budżet, w oparciu o który prowadzi gospodarkę finansową działu. Funkcję kierownika każdego z działów pełni jeden z członków zarządu Spółki dzielonej.

Planowany podział ma na celu skonsolidowanie poszczególnych działalności Spółki dzielonej w ramach odrębnych podmiotów, tj. działalności finansowej w jednym podmiocie, który będzie mógł świadczyć usługi na rzecz innych spółek z grupy kapitałowej, a także potencjalnie na rzecz podmiotów niepowiązanych ze Spółką dzieloną oraz działalności operacyjnej związanej z zarządzaniem i prowadzeniem operacyjnym magazynu w budynku przy ul. M., w celu usprawnienia zarządzania i umożliwienia podejmowania samodzielnych działań i realizowania wyznaczonych celów gospodarczych, w tym sprawnego przeprowadzenia zaplanowanych inwestycji. Podział ma równocześnie na celu przygotowanie Spółki dzielonej do pełnienia roli podmiotu wyspecjalizowanego w zakresie wynajmu i zarządzania pozostałymi nieruchomościami.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy Dział Inwestycje Spółki dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych [dalej: updop]?
  2. Czy Dział M. Spółki dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop?
  3. Czy Dział Ogólny Spółki dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop?
  4. Czy w wyniku planowanego podziału Spółka dzielona będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 updop?

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Dział Inwestycje stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop.
  2. Dział M. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop.
  3. Dział Ogólny stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop.
  4. w wyniku planowanego podziału Spółka dzielona nie będzie zobowiązania do rozpoznania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 updop z uwagi na to, że majątek przejmowany na skutek wydzielenia i majątek pozostający w Spółce dzielonej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop.

UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCY:


Ad. 1, 2 i 3


Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta jest w art. 4a pkt 4 updop. Zgodnie z ww. przepisem, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W kontekście powyższego, dla zakwalifikowania danego zespołu składników majątkowych jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, konieczne jest spełnienie następujących przesłanek:

  • zespół składników majątkowych powinien być wyodrębniony pod względem organizacyjnym,
  • zespół składników majątkowych powinien być wyodrębniony pod względem finansowym,
  • zespół składników majątkowych powinien być wyodrębniony pod względem funkcjonalnym tak, aby mógł samodzielnie służyć wykonywaniu określonej działalności gospodarczej.


Stanowisko to znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, np. w wyroku NSA z 12 maja 2011 r. (II FSK 2222/09), a także w indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego wydawanych w imieniu Ministra Finansów, np. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach 26 listopada 2014 r. (IBPBI/2/423-1047/14/AK), interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 17 października 2014 r. (IPPB5/423-703/14-5/MK), interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi 27 lipca 2012 r. (IPTPB3/423-137/12-4/MF), interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu 18 stycznia 2011 r. (ILPB3/423-840/10-4/EK).


Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu zarówno do Działu Inwestycje, Działu M. jak i Działu Ogólnego, wszystkie ww. przesłanki zostaną spełnione.


Wyodrębnienie organizacyjne


Przepisy updop nie wymieniają warunków, które muszą być spełnione, aby zespół składników materialnych i niematerialnych można uznać za wyodrębniony organizacyjnie. Jednakże, zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, wyodrębnienie organizacyjne oznacza, iż zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itd. (tak np. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 7 sierpnia 2014 r., ITPB3/423-251a/14/DK oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 18 stycznia 2011 r., ILPB3/423-840/10-4/EK). Ocena odrębności na tej płaszczyźnie powinna polegać na analizie umiejscowienia zespołu składników majątkowych w ramach struktury przedsiębiorstwa oraz ich zorganizowania i możliwości alokacji do zadań, których wykonywaniu mają służyć.

Wnioskodawca chciałby podkreślić, że zarówno Dział Inwestycje, Dział M. jak również Dział Ogólny są i będą na moment wydzielenia wyodrębnione w ramach wewnętrznej struktury Spółki dzielonej zarówno pod względem formalnym - na podstawie wewnętrznych aktów (tj. uchwał zarządu Spółki dzielonej), jak i pod względem faktycznym - z uwagi na wykonywaną działalność. Jednocześnie, istotnym czynnikiem świadczącym o wyodrębnieniu organizacyjnym jest fakt, że Dział Inwestycje oraz Dział M. podlegają odrębnemu kierownictwu.

Wszystkie działy są samodzielne organizacyjnie. Celem wyodrębnienia działów było stworzenie wyspecjalizowanych struktur realizujących zadania gospodarcze odpowiadające polom działalności Spółki dzielonej. Wraz z utworzeniem poszczególnych działów formalnie rozdzielono bowiem sfery działalności operacyjnej Spółki dzielonej: działalność podstawową Spółki dzielonej związaną z wynajmem i administrowaniem nieruchomościami oraz świadczeniem usług kadrowo-płacowych, informatycznych, a także wydzierżawianiem sprzętu i oprogramowania, działalność związaną głównie ze świadczeniem usług finansowych oraz działalność operacyjną związaną ściśle z zarządzaniem i prowadzeniem operacyjnym magazynu w budynku przy ul. M..

Wyodrębnienie organizacyjne ma miejsce także na innych płaszczyznach. Co istotne, w ramach Spółki dzielonej możliwe jest ścisłe przypisanie do Działu Inwestycje, Działu M. oraz Działu Ogólnego poszczególnych składników majątku. Tym samym, Dział Inwestycje, Dział M. oraz Dział Ogólny faktycznie składają się z zespołu kluczowych składników przeznaczonych do realizacji zadań związanych z działalnością prowadzoną przez dany dział.

Należy zatem uznać, że składniki Działu Inwestycje, Działu M. oraz Działu Ogólnego tworzą w ramach przedsiębiorstwa Spółki dzielonej wyodrębnioną strukturę, zorganizowaną tak, aby umożliwić prowadzenie działalności gospodarczej, do której zostały przypisane (poszczególne składniki materialne i niematerialne zarówno Działu Inwestycje, Działu M. jak również Działu Ogólnego będą połączone czynnikiem organizacyjnym).

W świetle powyższego, w ocenie Wnioskodawcy Dział Inwestycje, Dział M. oraz Dział Ogólny na dzień wydzielenia będą stanowiły zorganizowane zespoły składników majątkowych wyodrębnione w ramach przedsiębiorstwa Spółki dzielonej pod względem organizacyjnym.


Wyodrębnienie finansowe


Updop nie zawiera wytycznych odnośnie wyodrębnienia finansowego, natomiast zgodnie z przyjętą praktyką, wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów zorganizowanej części przedsiębiorstwa od całości przedsiębiorstwa. Ważne jest, aby przenoszone należności i zobowiązana były wyodrębnione i dały się przyporządkować finansowo do wyodrębnionego majątku (tak, aby można było przejąć funkcje gospodarcze). Takie stanowisko zaprezentował np. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 7 sierpnia 2014 r., ITPB3/423-251a/14/DK. Jednocześnie, organy podatkowe potwierdzają, iż „Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej (...)” (tak np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w 3interpretacji indywidualnej z 18 stycznia 2011 r., ILPB3/423-840/10-4/EK).

Należy wskazać, że Spółka dzielona posiada i wykorzystuje narzędzia rachunkowe pozwalające na przypisanie poszczególnych przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów do Działu Inwestycje, Działu M. oraz Działu Ogólnego. Możliwe jest dokonanie oceny rentowności i efektywności działalności Działu Inwestycje, Działu M. oraz Działu Ogólnego, jak również stworzenie odrębnych bilansów działów oraz rachunku zysków i strat.

Dział Inwestycje, Dział M. oraz Dział Ogólny na moment podziału będą działać w oparciu o zaplanowany i odrębnie przewidziany budżet przeznaczony na realizację zadań przypisanych do tych działów. Budżet ten planowany jest każdorazowo na podstawie przewidywanych wydatków związanych z poszczególnymi zadaniami przypisanymi do Działu Inwestycje, Działu M. oraz do Działu Ogólnego.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż na moment podziału możliwe będzie w ramach finansów całego przedsiębiorstwa Spółki dzielonej oddzielenie finansów Działu Inwestycje, Działu M. oraz Działu Ogólnego, jako wyodrębnionych finansowo części. W efekcie, w przypadku planowanego podziału przez wydzielenie, będzie istniała możliwość przeniesienia do ksiąg rachunkowych Spółek Przejmujących aktywów i pasywów związanych funkcjonalnie z Działem Inwestycje oraz Działem M., jak również będzie możliwe pozostawienie w księgach rachunkowych Spółki dzielonej aktywów i pasywów związanych funkcjonalnie z Działem Ogólnym.


W związku z tym należy uznać, że zarówno Dział Inwestycje, Działu M. jak również Dział Ogólny na moment wydzielenia będą stanowić zespół składników majątkowych wyodrębnionych pod względem finansowym.


Wyodrębnienie funkcjonalne i zdolność do działania, jako samodzielny podmiot


Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych/przypadkowych składników. Aby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zespół składników materialnych i niematerialnych powinien charakteryzować się odpowiednim stopniem zorganizowania, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką te składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa. Istotne jest zatem, aby pomiędzy zespołem składników istniały takie powiązania i zależności, aby wspólnie (jako zorganizowany zespół) mogły służyć realizacji określonego celu gospodarczego. Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 sierpnia 2014 r., ITPB3/423-251a/14/DK).


Zdaniem Wnioskodawcy, dla oceny odrębności funkcjonalnej istotny jest fakt, iż przedmiot działalności Działu Inwestycje, Działu M. oraz Działu Ogólnego będą stanowić na moment przeprowadzenia podziału odrębne obszary działalności Spółki dzielonej, tj.:

  • działalność finansową w przypadku Działu Inwestycje;
  • działalność operacyjną związaną ściśle z zarządzaniem i prowadzeniem operacyjnym magazynu w budynku przy ul. M. w przypadku Działu M.;
  • udostępnianie i zarządzanie posiadanymi przez Spółkę dzieloną pozostałymi Nieruchomościami oraz świadczenie usług kadrowo-płacowych, informatycznych, a także wydzierżawianiem sprzętu i oprogramowania w przypadku Działu Ogólnego.


Składniki materialne i niematerialne tworzące Dział Inwestycje, Dział M. oraz Dział Ogólny na moment wydzielenia będą stanowiły zespoły, w ramach których wzajemne powiązania funkcjonalne i zależności umożliwią wykonywanie zadań, do których zostaną przeznaczone.

Przypisane do Działu Inwestycje, Działu M. oraz do Działu Ogólnego zespoły składników majątkowych i ich struktura organizacyjna pozwalają na samodzielną realizację zadań związanych ze świadczeniem usług finansowych polegających głównie na obsłudze udzielonych pożyczek oraz z inwestowaniem w udziały i akcje innych spółek (w przypadku Działu Inwestycje), zarządzaniem i prowadzeniem operacyjnym magazynu w budynku przy ul. M. (w przypadku Działu M.) oraz zarządzaniem i wynajmem pozostałych Nieruchomości posiadanych przez Spółkę dzieloną, a także świadczeniem usług kadrowo-płacowych, informatycznych oraz wydzierżawianiem sprzętu i oprogramowania (w przypadku Działu Ogólnego).W opinii Wnioskodawcy, z funkcjonalnego punktu widzenia, Dział Ogólny, Dział M. oraz Dział Inwestycje, jako odrębne podmioty (w wyniku podziału przez wydzielenie Działu Inwestycje oraz Działu M. do Spółek Przejmujących) będą w stanie kontynuować realizację swoich dotychczasowych zadań oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Dział Inwestycje, Dział M. oraz Dział Ogólny posiadają bowiem zdolność do niezależnego działania gospodarczego, jako samodzielne podmioty gospodarcze świadczące usługi na rzecz innych podmiotów (bez znaczenia pozostaje przy tym fakt, iż funkcjonowanie takie wiązać się może np. z możliwością zawarcia umów dotyczących korzystania z nieruchomości czy outsourcingu usług administracyjnych, księgowych czy korzystania z pracowników spółki zarządzającej przez Spółkę dzieloną – są to transakcje standardowo zawierane przez niezależnie działające przedsiębiorstwa i nie mają one wpływu na możliwość ich funkcjonowania jako samodzielnych podmiotów). W tym zakresie, Wnioskodawca chciałby wskazać, iż Dział Inwestycje oraz Dział M. będą wyposażone na moment przeprowadzenia podziału we wszelkie aktywa i pasywa niezbędne do realizacji zadań, które mogą zostać im powierzone, a tym samym składniki majątkowe wchodzące w skład Działu Inwestycje oraz Działu M. umożliwią Spółkom Przejmującym kontynuację działalności prowadzonej przez te działy. Podobnie, Dział Ogólny będzie na moment przeprowadzenia podziału wyposażony w aktywa i pasywa niezbędne do realizacji zadań, które mogą być mu powierzone, a tym samym składniki majątkowe wchodzące w skład Działu Ogólnego umożliwią Spółce dzielonej kontynuowanie obecnej działalności gospodarczej w zakresie zarządzania Nieruchomościami oraz świadczenia usług kadrowo- płacowych, informatycznych, a także wydzierżawiania sprzętu i oprogramowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe przesądza o tym, że zarówno Dział Ogólny, Dział M. jak również Dział Inwestycje na moment przeprowadzenia podziału będą stanowić zorganizowane zespoły składników majątkowych wyodrębnione pod względem funkcjonalnym i zdolne do samodzielnego funkcjonowania jako odrębne przedsiębiorstwa.


Podsumowanie


W świetle wyżej przedstawionych argumentów, zdaniem Wnioskodawcy, zarówno Dział Inwestycje, Dział M. jak również Dział Ogólny na moment wydzielenia będą wyodrębnionymi organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołami składników majątkowych przeznaczonymi do realizaqi działalności gospodarczej, które zarazem będą mogły stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące wyznaczone zadania i funkcjonujące na rynku. W konsekwencji, należy stwierdzić, że Dział Inwestycje, Dział M. oraz Dział Ogólny będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop.


Ad. 4


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 updop, przychodem podlegającym opodatkowaniu pdop jest w szczególności w spółce podlegającej podziałowi wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, a contrario, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce stanowią zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa, spółka podlegająca podziałowi nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu pdop.

Jak zostało wykazane w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 1, pytania 2 i pytania 3 majątek przejmowany przez Spółki Przejmujące na skutek podziału, jak i majątek pozostający w Spółce dzielonej po jej podziale będą, zdaniem Wnioskodawcy, stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa. W konsekwencji, w związku z planowanym podziałem Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu pdop.


Wnioskodawca pragnie wskazać, że poniższe interpretacje indywidualne, stanowiące wskazówkę w zakresie sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, potwierdzają powyżej zaprezentowane stanowisko Wnioskodawcy:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 grudnia 2014 r., IBPBl/2/423-1108/14/KP, w której zaakceptowane zostało następujące stanowisko podatnika: „[...] jeżeli przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału i majątek pozostający w spółce dzielonej, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT po stronie spółki dzielonej nie powstanie.”.
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 września 2013 roku, IPTPB3/423- 235/13-2/GG, gdzie organ stwierdził, że: „Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące tub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału iub wydzielenia; przepisy art. 14 ust 2 i 3 stosuje się odpowiednio. A contrario, jeśli majątek przejmowany i pozostający w spółce na skutek podziału przez wydzielenie stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wówczas wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień wydzielenia nie będzie przychodem.”


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • uznania Działu Inwestycje Spółki dzielonej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe;
  • uznania Działu M. Spółki dzielonej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe;
  • uznania Działu Ogólnego Spółki dzielonej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe;
  • sutków podatkowych planowanego podziału spółki przez wydzielenie - jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj