Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB5.4510.1095.2016.1.JF
z 28 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2016 r. (data wpływu 21 grudnia 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 lutego 2017 r. (data wpływu 23 lutego 2017 r.). o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • kwalifikacji zespołu składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), który tworzy X Serwis jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe;
  • skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 21 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji zespołu składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), który tworzy X Serwis jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Z dniem 18 listopada 2016 roku sąd rejestrowy dokonał wpisu Spółki X S.A. do Krajowego Rejestru Sądowego, która powstała w wyniku przekształcenia formy prawnej Spółki z X Sp. z o.o. w X S.A.


Zmiana formy prawnej Spółki została przeprowadzona w oparciu o art. 551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 roku – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1578 ze zm., dalej jako „k.s.h.”). W wyniku przekształcenia, na podstawie art. 553 § 1 k.s.h., X S.A. stała się podmiotem wszelkich praw i obowiązków spoczywających dotychczas na spółce X Sp. z o.o.

W działalności X Sp. z o.o. (dalej: .Spółka” lub „Wnioskodawca”) można wyodrębnić główne jej rodzaje:


a) Działalność polegająca na dostawie oraz uruchomieniu systemów rowerów publicznych, umożliwiających użytkownikowi systemu wypożyczenie i zwrot roweru w dowolnej stacji należącej do systemu (dalej: „System”), na który to system składają się:

  • rowery,
  • stacje rowerowe,
  • oprogramowanie do obsługi systemu,
  • system łączności obsługujący kontakty z użytkownikami,
  • zasady prawne i organizacyjne funkcjonowania systemu.

(dalej: „Dostawa Systemów”).

b) Usługa zarządzania i kompleksowej eksploatacji systemu mająca na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania systemu, której przedmiotem są w szczególności:

  • dokonywanie relokacji rowerów tj. przemieszczanie rowerów ze stacji, w których występuje ich nadwyżka do stacji w których występuje ich niedobór,
  • dokonywanie odbiorów rowerów pozostawionych poza stacjami systemu,
  • dokonywanie serwisu elementów systemu,
  • zapewnienie magazynowania oraz konserwacji elementów systemu w okresie sezonowych przerw w eksploatacji,
  • zapewnienie prawidłowego funkcjonowania oprogramowania,
  • zapewnienie bieżącej obsługi użytkowników przez centrum kontaktu,
  • dokonywanie rozliczeń z użytkownikami

(dalej: „Utrzymanie Systemów”).


Obecnie, w celu dalszego wzmacniania ww. działalności oraz w związku z planami rozwoju sprzedaży usług serwisu, Spółka planuje przeprowadzić proces restrukturyzacyjny polegający na wydzieleniu działalności Utrzymania Systemów wraz z zespołem składników majątkowych i zobowiązań oraz strukturą organizacyjną związaną z tym rodzajem działalności (dalej: „X Serwis”) oraz wniesieniem jej jako wkład niepieniężny do spółki zależnej.


Spółka ocenia, że wydzielenie ze Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa X Serwis przyczyni się do wzrostu wartości biznesu i tym samym atrakcyjności dla potencjalnych inwestorów.


W związku z tym, planowane jest wniesienie przez X Sp. z o.o. do spółki od niej zależnej (dalej: „Spółka Celowa”) aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa X Serwis. Docelowo, efektem restrukturyzacji będzie funkcjonowanie dwóch spółek kapitałowych:

  • X Sp. z o.o., w której nadal prowadzona będzie działalność Dostawy Systemów
  • Spółka Celowa, w której prowadzona będzie działalność Utrzymania Systemów

X Sp. z o.o. po restrukturyzacji będzie pełniła rolę podmiotu pozyskującego kontrakty, pozyskującego finansowanie na realizację dostaw, definiującego standardy technologiczne Systemu, realizującego procesy zakupowe w zakresie dostaw elementów Systemu. Spółka będzie także końcowym dostawcą kompleksowej usługi na rzecz Odbiorców, przy czym w zakresie Utrzymania Systemów a także w zakresie instalacji nowych systemów w usłudze Dostawy Systemów, podwykonawcą usług będzie Spółka Celowa. Spółka Celowa będzie także świadczyła usługi serwisu dla podmiotów zewnętrznych. W wyniku Aportu nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego w Spółce Celowej, w której Wnioskodawca obejmie udziały.


Poniżej Wnioskodawca przedstawia opis poszczególnych rodzajów działalności wskazując składniki materialne i niematerialne zaangażowane w każdą z działalności, związane z nimi zobowiązania oraz opis sposobu wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego z uwzględnieniem pełnionych funkcji.


  1. Składniki materialne

Spółka identyfikuje i wyodrębnia w sposób organizacyjny i finansowy składniki materialne funkcjonalnie przeznaczone do prowadzenia każdego z rodzajów działalności.


Materialne składniki majątkowe powierzane są właściwym jednostkom organizacyjnym odpowiedzialnym za ich wykorzystywanie w celu realizacji poszczególnych rodzajów działalności.


  1. Spółka prowadzi działalność Utrzymania Systemów w nieruchomościach użytkowanych na podstawie umów najmu - Spółka wynajmuje powierzchnie dla potrzeb dokonywania serwisów stacjonarnych oraz magazynowania elementów systemów rowerowych. Część z wynajmowanych powierzchni to powierzchnie biurowe zajmowane przez personel X Serwis.
  2. Do składników materialnych X Serwis należą także zapasy części zamiennych oraz materiałów eksploatacyjnych nabywanych dla potrzeb napraw i serwisów. Spółka utrzymuje jeden centralny magazyn części zamiennych dystrybuując materiały do poszczególnych miast w których Spółka jest operatorem systemów, według zapotrzebowania zgłoszonego przez podwykonawców.
  3. Ponadto Spółka jest w posiadaniu środków transportu, maszyn i urządzeń związanych z usługą relokacji i serwisu. Środki transportu w przeważającej większości użytkowane są na podstawie umów najmu i leasingu, maszyny i urządzenia są własnością Spółki.

  1. Składniki niematerialne

Spółka z działalnością Utrzymania Systemów wiąże przede wszystkim takie składniki niematerialne jak licencje, oprogramowanie komputerowe, prawa wynikające z umów handlowych z kontrahentami (m.in. umowy z podwykonawcami wykonującymi usługi relokacji i serwisu w wybranych lokalizacjach), prawa wynikające z umów leasingu wraz z odpowiadającymi im zobowiązaniami.


Z działalnością Utrzymania systemów związany jest zespół pracowników. Na dzień złożenia wniosku Spółka zatrudnia w zorganizowanej części przedsiębiorstwa X Serwis 5 pracowników. Struktura organizacyjna X Serwis szczegółowo opisana została w pkt. IV.


  1. Zobowiązania

Ze składnikami majątkowymi wchodzącymi w skład majątku przypisanego do poszczególnych rodzajów działalności wiążą się zobowiązania funkcjonalnie z nimi związane, w szczególności są to zobowiązania wynikające z:

  1. Umów z podwykonawcami usług serwisów i relokacji
  2. Umów o pracę i umów cywilnoprawnych
  3. Dostaw materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych
  4. Umów najmu nieruchomości
  5. Umów najmu / leasingu sprzętu

Spółka jest w stanie wyodrębnić zobowiązania będące odpowiednio efektem działalności Utrzymania Systemów i obecnie już je tak alokuje.


  1. Wyodrębnienie organizacyjne każdego z rodzajów działalności

X Serwis jest również wyodrębniona w strukturach Spółki na płaszczyźnie organizacyjnej. Oba wymienione na wstępie rodzaje działalności prowadzone są w rozłącznych i niezależnych strukturach organizacyjnych podporządkowanych organizacyjnie zarządowi. Zgodnie z uchwałą Zarządu wprowadzającą schemat organizacyjny Spółki, struktura organizacyjna X Serwis składa się z następujących jednostek:

  1. Dział Serwisu, realizujący funkcje:
    • Wykonywania serwisów stacjonarnych rowerów
    • Wykonywania serwisów mobilnych rowerów
    • Magazynowanie elementów systemu w przerwach sezonowych
  2. Dział Utrzymania Ruchu, na który składają się:
    I. Dział Techniczny realizujący funkcje:
    • Obsługi technicznej stacji
    • Realizacji działań doraźnych w przypadku awarii stacji / terminali
    • Inwentaryzowanie i magazynowanie sprzętu w przerwie zimowej
    II. Dział Dyspozytorów realizujący funkcje:
    • Zarządzania zespołami relokacyjnymi
    • Planowania tras
    • Kontrola jakości usług realizowanych przez podwykonawców
    III. Dział Serwisów Zewnętrznych (podwykonawcy) realizujący funkcje:
    • Relokacji
    • Serwisów mobilnych i stacjonarnych
    • Odbiorów rowerów pozostawionych poza stacjami
    • Obsługi technicznej stacji
    • Magazynowania sprzętu w przerwach zimowych
    IV. Dział Bezpieczeństwa realizujący funkcje:
    • Prowadzenie działań windykacyjnych
    • Odzyskiwanie rowerów skradzionych
    • Realizacja działań prewencyjnych zapobiegających kradzieżom i dewastacjom elementów systemu
    • Realizacja postępowań odszkodowawczych
    V. Dział IT realizujący funkcje:
    • Konfiguracja sprzętu
    • Przeprowadzanie testów i udoskonalanie aplikacji informatycznych obsługujących system
  3. Call Center realizujący funkcje:
    • zapewnienie bieżącej obsługi użytkowników
    • dokonywanie rozliczeń z użytkownikami
  4. Biuro Obsługi Klienta

Struktura pozostaje w ścisłym związku z wyodrębnieniem majątkowym i funkcjonalnym. Jednostki organizacyjne działające w strukturach X Serwis są odpowiedzialne za powierzony majątek i realizują zadania w ramach podstawowej funkcji, jaką jest Utrzymanie Systemów.


Zakłada się, że wniesienie do Spółki Celowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa X Serwis nastąpi z zachowaniem wyżej opisywanych struktur organizacyjnych tj. jednostki organizacyjne związane z Utrzymaniem Systemów wraz z powierzonym im majątkiem zostaną wydzielone i wniesione jako wkład niepieniężny do Spółki Celowej. Intencją Spółki jest, aby ww. restrukturyzacja nie zakłóciła normalnej działalności operacyjnej prowadzonej w ramach wymienionych na wstępie rodzajów działalności.


Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że w strukturze Spółki istnieją również aktywa i jednostki organizacyjne, służące zarówno X Serwis jak i pozostałym rodzajom działalności takie jak: dział sprzedaży, dział marketingu, dział finansów (dalej: „Działy Pomocnicze”).

Działy pomocnicze pozostaną w strukturach Spółki, wybrane funkcje realizowane obecnie przez Działy Pomocnicze będą wykonywane jako usługa świadczona na rzecz Spółki Celowej. Usługi te będą świadczone na warunkach komercyjnych na podstawie umów cywilnoprawnych.


  1. Wyodrębnienie funkcjonalne każdego z rodzajów działalności:

X Serwis jest zespołem składników przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne). W szczególności, zgodnie z obowiązującą w Spółce strukturą organizacyjną, jednostki organizacyjne X Serwis odpowiadają za realizację następujących zadań:

  1. Dokonywanie regularnych przeglądów oraz napraw rowerów,
  2. Gruntowny przegląd wszystkich rowerów wchodzących w skład systemu w czasie przerwy zimowej,
  3. Obsługa techniczna stacji rowerowych,
  4. Montaż oraz wymiana nośników reklamowych na rowerach,
  5. Obsługa procesu uruchomienia oraz wyłączenia terminali w okresie rozpoczęcia i zakończenia sezonu,
  6. Relokacja rowerów,
  7. Wykonywanie odbiorów rowerów znajdujących się poza stacjami rowerowymi,
  8. Obsługa zaplanowanych wypożyczeń grupowych,
  9. Obsługa procesu zwożenia i wywożenia floty rowerów w okresie rozpoczęcia i zakończenia sezonu,
  10. Magazynowanie sprzętu wchodzącego w skład infrastruktury rowerowej,
  11. Usługi transportowe, inne niż relokacja, związane z utrzymaniem systemu rowerowego,
  12. Odzyskiwanie rowerów skradzionych
  13. Realizacja działań prewencyjnych zapobiegających kradzieżom i dewastacjom elementów systemu
  14. Konfiguracja sprzętu
  15. Przeprowadzanie testów i udoskonalanie aplikacji informatycznych obsługujących system

Zarówno wyodrębnienie majątkowe jak i organizacyjne podporządkowane są wyodrębnieniu funkcjonalnemu polegającemu na realizacji funkcji dedykowanych działalności Utrzymania Systemów.


  1. Wyodrębnienie finansowe każdego z rodzajów działalności:

Spółka posiada ewidencję księgową umożliwiającą identyfikację majątku wykorzystywanego w ramach każdej z działalności z osobna przez właściwe jednostki organizacyjne, którym powierzono ten majątek oraz zobowiązań funkcjonalnie związanych z tym majątkiem. Na potrzeby rachunkowości zarządczej Spółka odrębnie identyfikuje także koszty działalności Utrzymania Systemów.


Do każdego z rodzajów działalności alokowane są przychody i odpowiadające przychodom koszty będące bezpośrednim efektem tej działalności.


Koszty, których nie można bezpośrednio (w całości) przypisać jednoznacznie jednemu z rodzajów działalności, tj. takie jak koszty działalności pomocniczej i koszty ogólnego zarządu alokowane są na podstawie kluczy alokacji.


Choć wymienione na wstępie rodzaje działalności nie zostały zorganizowane w formie oddziałów samobilansujących, Spółka w oparciu o prowadzoną ewidencję jest w stanie sporządzić bilans i rachunek zysków i strat odzwierciadlające sytuację majątkową oraz wyniki prowadzonych rodzajów działalności i przypisanych im struktur organizacyjnych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy opisany w przedmiotowym wniosku zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), który tworzy X Serwis, spełnia definicję ZCP w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?
  2. Jeżeli odpowiedź na pytanie pierwsze jest pozytywna, czy w wyniku aportu zdefiniowanego w opisie zdarzenia przyszłego, po stronie Spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu według art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT przy założeniu, że majątek pozostający w Spółce spełniać będzie definicję ZCP?

Zdaniem Wnioskodawcy, odnośnie pytania pierwszego, zarówno składniki, które zostaną przejęte na skutek aportu, jak i składniki pozostające w Spółce będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.


Aby ocenić, czy ww. składniki stanowią ZCP w rozumieniu ustawy o CIT, a także ustawy o VAT, należy odnieść się do definicji zawartych w przepisach prawa podatkowego. Definicje ZCP według ustawy o CIT i ustawy o VAT wymieniają te same warunki, jakie musi spełnić dany zespół składników, aby można było go uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT oraz art. 2 pkt 27e) ustawy o VAT, zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Z powyższej definicji wynika zatem, że ZCP opiera się na następujących elementach:


  1. Zespół składników materialnych i niematerialnych

Pierwszym elementem definicji jest wskazanie na autonomiczność zespołu składników materialnych i niematerialnych (włączając w to zobowiązania) w ramach przedsiębiorstwa, których występowanie warunkuje istnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Zdaniem Spółki, z każdym z rodzajów działalności wiąże się ściśle identyfikowalny zespół składników majątkowych niezbędny i wystarczający do prowadzenia tej działalności w sposób samodzielny (niezależny).


Każdemu z rodzajów działalności można przypisać majątek nieruchomy i ruchomy oraz wartości niematerialne i prawne wykorzystywane w związku z tą działalnością.


W przypadku działalności Utrzymania Systemów są to przede wszystkim przypisane do niej nieruchomości użytkowane na podstawie umów najmu, zapasy części zamiennych oraz materiałów eksploatacyjnych, środki transportu użytkowane na podstawie umów najmu i leasingu.


Z każdą z prowadzonych w Spółce działalności można powiązać zobowiązania będące efektem tej działalności i tym samym funkcjonalnie związane z tą działalnością i jej majątkiem.


  1. Wyodrębnienie funkcjonalne

Treść definicji wskazuje również, że przeznaczeniem zespołu składników musi być realizacja określonych zadań gospodarczych, co oznacza, iż zespół tych składników nie może być przypadkowy i powinien być ze sobą powiązany do tego stopnia, aby umożliwiał realizację tych zadań.


Wskazany element zdaniem orzecznictwa sądów administracyjnych ma decydujące znaczenie (np. Wyrok NSA z 20 marca 2012 r. sygn. I FSK 815/11) z punktu widzenia definicji ZCP, bowiem to właśnie kryterium możliwości prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej przez ZCP jest najistotniejszym elementem wyodrębnienia funkcjonalnego. Sprowadza się to do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku.

W ocenie Spółki, każda z opisanych na wstępie działalności dotyczy innych obszarów aktywności gospodarczej i służy realizacji odmiennych zadań gospodarczych. Działalność Utrzymania Systemów skupia się wokół utrzymania sprawności Systemu oraz bieżącej obsługi użytkownika Systemu i jest realizowana odrębnie od pozostałej działalności Spółki.

Jedyne procesy wspólnie realizowane dla celów obu rodzajów działalności to wspomniane procesy realizowane przez Działy Pomocnicze, które mogą zostać zastąpione usługami obcymi.


Dlatego też, w ocenie Wnioskodawcy, składniki majątkowe i zasoby ludzkie skupione i przypisane do każdego z rodzajów działalności, stanowią wyodrębnioną funkcjonalnie całość zdolną do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych.


  1. Wyodrębnienie organizacyjne

Istotne jest również wyodrębnienie ZCP w istniejącym przedsiębiorstwie na płaszczyźnie organizacyjnej.


Nie chodzi jednak o formalne wyodrębnienie, a ustalenie, jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne faktycznie odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie całość). Takie rozumowanie wyodrębnienia organizacyjnego potwierdza stanowisko WSA w Warszawie w wyroku z dnia 21 czerwca 2012 r. (sygn. III SA/Wa 2836/11), który zauważył, że wyodrębnienie organizacyjne nie musi mieć sformalizowanego charakteru, ani też nie może być uznawane za decydujące dla bytu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z opisanego przez Spółkę zdarzenia przyszłego wynika, że wszystkie opisane rodzaje działalności wykonywane są przez zespoły ludzkie korzystające z powierzonych zasobów i współdziałające ze sobą w sposób zorganizowany.


Struktury te w obszarach wymienionych rodzajów działalności są rozłączne i wzajemnie niezależne.


Co najważniejsze, struktury te zostały ukształtowane w toku dotychczasowej działalności Spółki i nie są tworzone na potrzeby planowanej restrukturyzacji.


Stopień wyodrębnienia organizacyjnego zasobów we wszystkich rodzajach działalności i brak wzajemnych zależności gwarantuje zdolność do realizacji powierzonych działań gospodarczych w strukturach odrębnych form prawnych.


  1. Wyodrębnienie finansowe

Warunkiem uznania, że istnieje odpowiednie wyodrębnienie finansowe ZCP jest możność przypisania związanych z ZCP kosztów, przychodów, należności i zobowiązań (stanowisko takie zostało wyrażone np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 4 grudnia 2013 r. sygn. IPTPB3/423-369/13-3/KJ).

Wyodrębnienie może nastąpić, gdy faktycznie można powiązać dane finansowe z poszczególnymi częściami składowymi przedsiębiorstwa. Tym samym, powiązanie z ZCP może być dokonywane, na podstawie samej rachunkowości zarządczej. Nie jest przy tym wymagane by dla każdego ZCP w ramach przedsiębiorstwa sporządzano samodzielny bilans. Stanowisko takie prezentuje m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 19 stycznia 2011 r., (sygn. IPPB5/423-797/10-4/DG).

W ocenie Spółki, każdy z opisanych powyżej rodzajów działalności jest wyodrębniony finansowo w ten sposób, że istnieje możliwość zidentyfikowania i wyceny angażowanych aktywów i związanych z nimi zobowiązań oraz alokacji kosztów będących rezultatem tej działalności. W konsekwencji każda z działalności funkcjonuje jako wyodrębniona finansowo.

Biorąc powyższe pod uwagę, w ocenie Spółki, zarówno składniki, które zostaną wniesione aportem do Spółki Celowej jak i składniki pozostające w Spółce spełniają wszystkie przesłanki wyodrębnienia funkcjonalnego, organizacyjnego oraz finansowego i jednocześnie mogłyby prowadzić działalność gospodarczą w sposób niezależny, a zatem stanowią, każda z osobna, ZCP w rozumieniu ustawy o CIT,

Zdaniem Wnioskodawcy, odnośnie pytania drugiego, mając na uwadze stanowisko zawarte w Uzasadnieniu do pkt 1, w wyniku aportu opisanego w zdarzeniu przyszłym, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT z uwagi na fakt, że zarówno składniki majątkowe związane z działalnością pozostającą w Spółce, jak i składniki majątkowe związane z działalnością Utrzymania Systemów wyodrębnione do Spółki Przejmującej, wypełniają kryteria zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: „wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.”

Zgodnie z powyższym, w przypadku aportu przychód po stronie Spółki powstanie jeżeli:

  1. majątek przejmowany na skutek aportu przez Spółkę Celową nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, lub
  2. majątek pozostający w Spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W zdarzeniu przyszłym zaprezentowanym przez Spółkę, zarówno majątek przejmowany jak i pozostający w Spółce stanowi zdaniem Wnioskodawcy ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, zatem po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.

Podsumowując, w wyniku planowanego aportu powstaną dwa niezależne przedsiębiorstwa. Natomiast transakcja, w wyniku której nastąpi aport, zdaniem wnioskodawcy, z uwagi na okoliczność, że zarówno zespół składników służących działalności Utrzymania Systemów jak i zespół składników służących pozostałej działalności Spółki stanowią niezależne od siebie ZCP, będzie neutralna zarówno na gruncie ustawy o CIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie

  • kwalifikacji zespołu składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), który tworzy X Serwis jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe;
  • skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego - jest prawidłowe.

Stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj