Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
1061-IPTPB2.4511.858.2016.2.KK
z 7 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2016 r. (data wpływu 21 listopada 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 stycznia 2017 r. (data wpływu 1 lutego 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą dywidendy spadkobiercom - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą dywidendy spadkobiercom.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), w związku z powyższym, pismem z dnia 18 stycznia 2017 r., Nr 1061-IPTPB2.4511.858.2016.1.KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 18 stycznia 2017 r. (skutecznie doręczono dnia 24 stycznia 2017 r.), zaś w dniu 1 lutego 2017 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek (data nadania 27 stycznia 2017 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 4 czerwca 2016 r. Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o podziale zysku za 2015 r., w której uchwalono dywidendę dla wspólników za 2015 r., z terminem jej płatności na dzień 15 listopada 2016 r. Wspólniczka uczestniczyła w tym zgromadzeniu, jednakże nie dożyła wypłaty dywidendy, gdyż zmarła w dniu 21 lipca 2016 r. Spadkobiercy wnieśli do Sądu wniosek o stwierdzenie nabycia praw do spadku wraz z działem spadku. We wniosku o dział spadku ujęli oni udziały w Spółce, wnioskując o przyznanie ich w całości jednemu ze spadkobierców. Jednakże wniosek nie obejmował dywidendy, gdyż spadkobiercy nie wiedzieli, że będzie ona wypłacana.

Postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku wraz z działem spadku uprawomocniło się w dniu 18 listopada 2016 r. Po uprawomocnieniu się postanowienia, Spółka zamierza wypłacić spadkobiercom dywidendę. W chwili wypłaty dywidendy, spadkobiercy nie będą wspólnikami Spółki. Zgodnie z umową Spółki, jeden ze spadkobierców może wstąpić do spółki pod warunkiem, że na najbliższym zgromadzeniu wspólników w 2017 r. zostanie podjęta uchwała wyrażająca zgodę na wstąpienie spadkobiercy do Spółki w miejsce zmarłego wspólnika.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca dodał, że wspólniczka żyła w dniu podejmowania uchwały o podziale zysku za 2015 r., z której wynikało uprawnienie wspólników do dywidendy. Z dniem podjęcia tej uchwały, zgodnie z art. 193 Kodeksu spółek handlowych, nabyła roszczenie o wypłatę dywidendy. Ze względu na to, że wspólniczka zmarła po podjęciu ww. uchwały, a nie dożyła dnia wypłaty dywidendy, ustalonego w ww. uchwale na dzień 15 listopada 2016 r., spadkobiercy z dniem jej śmierci, zgodnie z art. 922 § 1 K.c., odziedziczyli udziały w Spółce oraz prawo do dywidendy, które jest prawem majątkowym związanym z udziałami wspólnika i podlega dziedziczeniu. Wobec powyższego, dywidenda weszła w skład masy spadkowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

Czy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w przypadku wypłaty dywidendy spadkobiercom po zmarłym wspólniku Spółki, zobowiązana będzie do pobrania na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazującym, że od uzyskanych dochodów (przychodów) między innymi z dywidend, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, a następnie wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych do urzędu skarbowego, zgodnie z art. 42 ust. 1 powyższej ustawy?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku), dywidendy otrzymywane od polskich spółek przez osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania na terytorium naszego kraju, są kwalifikowane jako przychód z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychód ten powstaje w dacie otrzymania dywidendy przez osobę uprawnioną lub postawienia dywidendy do dyspozycji tej osobie. Spółka podjęła uchwalę o podziale zysku i wypłacie dywidendy przed śmiercią udziałowca. Udziałowiec nabył więc roszczenie o wypłatę dywidendy, zgodnie z art. 193 Kodeksu spółek handlowych. Roszczenie to, zgodnie z art. 922 § 1 K.c., było przedmiotem dziedziczenia i weszło na mocy powołanych wyżej przepisów w skład masy spadkowej.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się między innymi do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. W związku z powyższym, przychód z dywidendy, która zostanie wypłacona w przyszłym okresie, zdaniem Wnioskodawcy, nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy. Zdaniem Spółki, nie będzie Ona zobowiązana do pobrania i wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od powyższych przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Z treści ww. przepisu jednoznacznie wynika, że wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody podlegające przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2016 r., poz. 205, z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. dziedziczenia.

Stosownie do treści art. 924 i art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r., poz. 380, z późn. zm.), spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy.

Z treści wniosku wynika, że w dniu 4 czerwca 2016 r. zgromadzenie wspólników Spółki podjęło uchwałę o podziale zysku za 2015 r., w której uchwalono dywidendę dla wspólników za 2015 r. z terminem jej płatności na dzień 15 listopada 2016 r. Z dniem podjęcia tej uchwały, wspólniczka nabyła roszczenie o wypłatę dywidendy, zgodnie z art. 193 Kodeksu spółek handlowych. Wspólniczka uczestniczyła w tym zgromadzeniu, jednakże nie dożyła wypłaty dywidendy, gdyż zmarła w dniu 21 lipca 2016 r. Spadkobiercy wnieśli do Sądu wniosek o stwierdzenie nabycia praw do spadku wraz z działem spadku. We wniosku o dział spadku ujęli oni udziały w Spółce, wnioskując o przyznanie ich w całości jednemu ze spadkobierców. Jednakże wniosek nie obejmował dywidendy, gdyż spadkobiercy nie wiedzieli, że będzie ona wypłacana. Postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku wraz z działem spadku uprawomocniło się w dniu 18 listopada 2016 r. Po uprawomocnieniu się postanowienia, Wnioskodawca zamierza wypłacić spadkobiercom dywidendę. W chwili wypłaty dywidendy, spadkobiercy nie będą wspólnikami Spółki.

Ze względu na to, że wspólniczka zmarła po podjęciu uchwały, a nie dożyła dnia wypłaty dywidendy ustalonego w ww. uchwale na dzień 15 listopada 2016 r., spadkobiercy z dniem jej śmierci, zgodnie z art. 922 § 1 K.c., odziedziczyli udziały w Spółce oraz prawo do dywidendy, która jest prawem majątkowym związanym z udziałami wspólnika i podlega dziedziczeniu. Wobec powyższego, dywidenda weszła w skład masy spadkowej.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy, stwierdzić należy, że dywidenda weszła w skład masy spadkowej po zmarłej wspólniczce. W związku z tym, dywidendę nabyli spadkobiercy zmarłej wspólniczki w drodze dziedziczenia i nabycie to podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Z przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy wynika, że, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,
  4. wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Przepis art. 24 ust. 5 ww. ustawy stanowi, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału.

Stosownie do treści art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Jak stanowi art. 41 ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W myśl art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że przychód z tytułu wypłaty dywidendy spadkobiercom wspólniczki będzie podlegał przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. W związku z tym, przychód ten podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, na Wnioskodawcy nie będą spoczywały obowiązki płatnika podatku, określone w powołanych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj