Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
3063-ILPB2.4510.264.2016.1.AO
z 26 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 21 października 2016 r. (data wpływu 26 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych w rozumieniu tej ustawy w części, w której koszty te nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie (pytanie nr 5) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2016 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z 19 grudnia 2016 r. (data wpływu 22 grudnia 2016 r.) - o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia, czy prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową, a w konsekwencji Spółce przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych w części, w której koszty te nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie (pytanie nr 1),
  • ustalenia, czy wynagrodzenia za prace wypłacane pracownikom wraz z narzutami na ubezpieczenia społeczne, zarówno w pełni wykonujących zadania dla działu B+R, jak i część kosztów pracy osób wspomagających pracę działu B+R będą uznane jako koszty kwalifikowane (pytania nr 2),
  • ustalenia, czy wydatki z tytułu zaangażowania innych osób, wspomagających pracę w zakresie działalności B+R mogą być przez Spółkę uwzględnione w kosztach działalności badawczo-rozwojowej jako koszty kwalifikowane (pytanie nr 3),
  • ustalenia, czy nakłady na zakupy, amortyzację sprzętu oraz oprogramowania, które będą wykorzystywane w ramach projektów badawczo-rozwojowych Spółka może ująć w kosztach działalności badawczo-rozwojowej (pytanie nr 4),
  • ustalenia, czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych w rozumieniu tej ustawy w części, w której koszty te nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie (pytanie nr 5),
  • prawidłowości wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych w odrębnej ewidencji rachunkowej dla spełnienia przesłanki z art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie nr 6),
  • ustalenia, czy w związku z wejściem w życie nowelizacji przepisów na skutek tzw. małej ustawy o innowacyjności wnioski wynikające z odpowiedzi na zadane przez Spółkę pytania nie ulegną zmianie (pytanie nr 7).

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

  1. Spółka (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) to innowacyjna spółka technologiczna. Aktualnie przedmiot działalności Spółki obejmuje następujące obszary wyszczególnione w Polskiej Klasyfikacji Działalności:
    • 63.11.Z przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność;
    • 62.01 działalność związana z oprogramowaniem;
    • 62.02 działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki;
    • 62.03 działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi;
    • 63.12.Z działalność portali internetowych;
    • 63.99.Z pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana;
    • 64.99.Z pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych;
    • 70.2 doradztwo związane z zarządzaniem;
    • 73.1 reklama;
    • 82.30.Z działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów.
    Tworzone przez Spółkę oprogramowanie to:
    1. Innowacyjny system informatyczny dostępny przez przeglądarkę, pozwalający w bezpieczny i kontrolowany sposób udostępniać poufne dokumenty zewnętrznym podmiotom, m.in. doradcom, potencjalnym inwestorom, instytucjom finansowym. Umożliwia także prowadzenie bezpiecznej komunikacji między stronami procesu.
    2. Najczęściej wykorzystywany w celu umożliwienia firmom doradczym i inwestorom analizy dokumentacji spółki wystawionej na sprzedaż (w transakcjach fuzji i przejęć, na etapie Due Diligence). Dzięki zaawansowanym mechanizmom bezpieczeństwa oraz dedykowanym funkcjom pozwala zorganizować Due Diligence w formie elektronicznej, w sposób bezpieczny, uporządkowany i komfortowy dla wszystkich uczestników transakcji.
    3. Zapewnia równoczesny dostęp dla nieograniczonej liczby podmiotów 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca na świecie.
    4. Jest oferowany w formie usługi, udostępnianej na określony czas, wraz z profesjonalnym doradztwem w zakresie właściwej organizacji procesu (dedykowany kierownik projektu). W ramach usług dodatkowych Spółka świadczy też wsparcie techniczne dla wszystkich użytkowników systemu.
    5. System jest cały czas rozwijany, dodawane są nowe innowacyjne funkcje, których oczekuje rynek. Programowane są także tzw. dodatki, które pozwalają na korzystanie z systemu z większej ilości urządzeń, większej ilości przeglądarek internetowych i większej ilości systemów operacyjnych (np. komputery Mac, telefony). Oprogramowanie jest także rozwijane pod kątem intuicyjności dla użytkownika, i designu, zgodnie z pojawiającymi się trendami rynkowymi.
    6. Dodatki/makra do sprzedawanych przez Spółkę systemów, dodające nowe, innowacyjne funkcje.
    7. Oprogramowanie do obsługi procesów transakcyjnych (VDR). Spółka zdecydowała się na stworzenie własnej aplikacji do obsługi tych procesów, ze względu na braki w funkcjonalności w systemach dostępnych na rynku. Można, więc określić powstały system, jako innowacyjny.
    8. Nowe funkcjonalności do opracowanego systemu są na bieżąco dopisywane. W momencie, gdy osiągnie ona status wersji „produkcyjnej”, Spółka będzie rozważała opracowanie kolejnej wersji dostępnej na rynku.
  2. Zarząd Spółki jest świadomy tego, iż czynnikiem decydującym o konkurencyjności przedsiębiorstwa jest jego innowacyjność. Od momentu powstania Spółki przykłada ona dużą wagę do rozwoju, a na aktualnym etapie przede wszystkim poprzez prowadzenie działań w obszarze B+R. W Spółce wydzielono osobną komórkę organizacyjną o nazwie „ Research and development (R&D)”, która jest motorem postępu w Spółce. Wnioskodawca ma aspirację wyznaczać trendy na rynku usług IT dla sektora B2B i przyczyniać się do optymalizacji procesów biznesowych realizowanych przez Klientów Spółki. To, jak istotne dla Spółki, jej zarządu i właścicieli jest utrzymanie innowacyjności produktów i usług Spółki znajduje wyraz m.in. w dokumencie „CD-01 Strategia ciągłości działania”, gdzie „Identyfikowanie nowych możliwości rozwoju biznesu” wskazane jest jako jeden z 5 celów, które należy realizować, aby zapewnić ciągłość działania biznesu.
  3. Spółka zatrudnia pracowników w dziale R&D (aktualnie 2 osoby na umowę o pracę), których zadaniem jest realizacja swojej działalności oraz prowadzenie prac badawczo-rozwojowych (przykładowo: rozwój nowych rynków, konfrontacja wstępnie opracowanych innowacyjnych usług z potrzebami rynku, promocja innowacji w nowych segmentach rynku, wdrożenie innowacyjności, ankietowanie rynku pod kątem analizy zapotrzebowania na opracowane innowacyjne usługi). Charakter pracy wynika z zapisów umów o pracę i/lub z karty stanowiska pracy. Należy przy tym wskazać, że poza realizacją głównej działalności Wnioskodawcy, pracownicy ci mają inne obowiązki. Dodatkowe funkcje przy projektach pełnią osoby zatrudnione w innych działach (najczęściej w niepełnym wymiarze godzin pracy) jak zarządzanie projektami, definiowanie wymagań oraz testy jakościowe.
  4. Ponadto Spółka współpracuje z zewnętrznymi ekspertami i innowacyjnymi firmami, które posiadają umiejętności i know-how cenne z punktu widzenia podnoszenia innowacyjności produktów i usług oferowanych przez Wnioskodawcę.
  5. Spółka planuje, że w wykonaniu opisywanej działalności B+R w przyszłości nadal będą brać udział podwykonawcy (eksperci), którzy nie będą posiadali statusu jednostki naukowo-badawczej.
  6. Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez Spółkę ma na celu podniesienie innowacyjności działalności Spółki, a także identyfikowanie nowych możliwości rozwoju biznesu. Prace te realizowane są poprzez:
    • poszukiwanie i wprowadzanie nowych, innowacyjnych technologii do aktualnych produktów,
    • prace nad stworzeniem nowego produktu dla aktualnych klientów,
    • identyfikowanie i zgłębienie nowych segmentów rynku/Klientów, którzy mogliby być zainteresowani aktualnymi lub ulepszonymi produktami Spółki,
    • identyfikowanie szans na rozwój biznesu na bazie know-how firmy, jej mocnych stron i pojawiających się okazji rynkowych.
  7. Prace rozwojowe realizowane w Spółce przyjmują formę:
    • prac rozwojowych – tj. działań nastawionych na nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny technologii i gospodarki, oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług. Działania te w Spółce obejmują w szczególności opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz ich demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług, których głównym celem jest ich dalsze udoskonalenie i których ostateczny kształt nie został określony, a niekiedy także:
    • badań stosowanych – tj. działań podejmowanych w celu zdobycia nowej wiedzy, m.in. nt.: procesów i praktyk dot. rynku business-to-business, a także aktualnie i potencjalnie stosowanych technologii informacyjnych do ich obsługi,
    • badań przemysłowych – tj. działań mających na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług, w tym m.in.: badanie możliwości innowacyjnych zastosowań nowych technologii IT, tworzenie elementów składowych systemów złożonych (np. algorytmów komputerowych, rozwiązań technologicznych) oraz budowę prototypów aplikacji i systemów.
  8. Spółka przewiduje, że do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową będą nadal zaliczały się w szczególności:
    • wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, stanowiące należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 121 ze zm.),
    • koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,
    • koszty nabycia ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, a także nabycia wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r., poz. 1620, Dz. U. z 2015 r., poz. 249 oraz Dz. U. z 2015 r., poz. 1268) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,
    • koszty odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, przy czym korzystanie to nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym ze Spółką w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
    • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością,
    które to Spółka uznaje i planuje uznać za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
  9. Spółka zaznacza, że nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.
  10. W ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka wyodrębnia i będzie wyodrębniać koszty działalności badawczo-rozwojowej poprzez stosowanie kont analitycznych, obecnie na zespole kont 7, w przyszłości (od stycznia 2017) na kontach analitycznych do zespołu kont 4.
  11. W praktyce mogą się zdarzyć sytuacje, w których część ponoszonych przez Spółkę kosztów kwalifikowanych zostanie Spółce zwrócona w formie dotacji lub w innych formach bezzwrotnej pomocy (np. poprzez uzyskanie dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej).
  12. Spółka będzie prowadzić działalność badawczo-rozwojową w zakresie opisanym powyżej również w przyszłości.
  13. Spółka zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i wykazać w zeznaniu koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu.
  14. Spółka jest mikroprzedsiębiorcą, przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie będące przedmiotem niniejszej interpretacji.

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych w rozumieniu tej ustawy w części, w której koszty te nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5).

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych w rozumieniu tej ustawy w części, w której koszty te nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie.

UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCY.


W naturę funkcjonowania Spółki wpisane jest wspieranie projektów i produktów innowacyjnych - tworzonych, jako rozwiązania programowe wewnątrz firmy, jak i produktów i projektów klientów.

PODSTAWA PRAWNA.


Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej kosztami kwalifikowanymi.

Za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uznaje się:

  • należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej;
  • nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
  • ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r., poz. 1620 oraz z 2015 r., poz. 249 i 1268) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;
  • odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;
  • (...) dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Do kosztów, o których mowa w zdaniu pierwszym, przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.

Ponadto, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują następujące warunki odliczenia kosztów kwalifikowanych:

  • koszty kwalifikowane ponoszone w ramach badań podstawowych podlegają odliczeniu wyłącznie pod warunkiem, że badania te są prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (art. 18d ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych),
  • koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie (art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych),
  • prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi, jeżeli w danym roku podatkowym nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia (art. 18d ust. 6 ww. ustawy),
  • podatnicy korzystający z odliczenia kosztów kwalifikowanych są obowiązani wykazać w zeznaniu koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu (art. 18e cyt. ustawy).

Zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Kwota kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu jest ograniczona limitem. Zgodnie z art. 18d ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kwota kosztów kwalifikowanych nie może na dzień składania niniejszego wniosku przekroczyć:

  1. w odniesieniu do kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 - 30% tych kosztów;
  2. w odniesieniu do kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2 - 4 i ust. 3:
    1. 20% tych kosztów – jeżeli podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,
    2. 10% tych kosztów – w przypadku pozostałych podatników.

Ponadto zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę lub wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych definiuje również rodzaje działalności, które uprawniają podatników do odliczenia kosztów kwalifikowanych w zeznaniu podatkowym.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, działalność badawczo-rozwojowa oznacza: „działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.

Z kolei zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, badania naukowe oznaczają:

  • badania podstawowe – oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  • badania stosowane – prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  • badania przemysłowe – badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, prace rozwojowe oznaczają „nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna”.

DOTACJA I POMOC BEZZWROTNA.


W praktyce mogą się zdarzyć sytuacje, w których część ponoszonych przez Spółkę kosztów kwalifikowanych zostanie Spółce zwrócona w formie dotacji lub w innych formach bezzwrotnej pomocy (np. poprzez uzyskanie dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej).

Przepisy prawa nie regulują wprost zasad rozliczania kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową w sytuacji, gdy tylko część tych kosztów zostanie podatnikowi zwrócona.

W ocenie Spółki, fakt zwrócenia podatnikowi części kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową nie pozbawia podatnika prawa do skorzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, a jedynie wpływa na kwotę odliczenia.

Należy bowiem wskazać, iż celem regulacji art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest wykluczenie możliwości skorzystania z omawianego odliczenia w zakresie wydatków, których ekonomicznego ciężaru podatnik nie poniósł, tzn. kwoty wydatkowane przez podatnika zostały mu zwrócone (sfinansowane) przez podmiot zewnętrzny. Jednocześnie literalna wykładnia przepisu nie daje podstaw do zakwestionowania możliwości skorzystania z omawianego odliczenia w przypadku, gdy koszty kwalifikowane ponoszone przez podatnika zostały mu zwrócone tylko w części. Należy bowiem uznać w takim przypadku, że odliczenie na podstawie przepisów art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajdzie zastosowanie do tej części wydatków, które nie zostały objęte zwrotem środków (zewnętrznym finansowaniem).

W konsekwencji powyższego, wykładnia celowościowa art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że:

  • w celu ustalenia kwoty podlegającej odliczeniu należy od całkowitej kwoty kosztów kwalifikowanych poniesionych przez Spółkę odliczyć koszty zwrócone Spółce w formie dotacji lub w innych formach bezzwrotnej pomocy,
  • otrzymana różnica będzie stanowić podstawę do wyliczenia kwoty podlegającej odliczeniu, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 tej ustawy.

Ponadto, pomimo iż część niżej przytoczonych interpretacji została wydana w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2016 r. i dotyczą zasad stosowania tzw. ulgi na nabycie nowych technologii na warunkach określonych w art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r., w ocenie Spółki, zasady stosowania ulg dla przedsiębiorstw innowacyjnych w obu stanach prawnych są analogiczne. Należy bowiem wskazać, iż art. 18b ust. 9 pkt 3 tej ustawy stanowi, że podatnik traci prawo do odliczeń związanych z nabyciem nowej technologii, jeżeli przed upływem trzech lat podatkowych licząc od końca roku podatkowego, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzyma zwrot wydatków na tę technologię w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z interpretacją indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 25 maja 2015 r. sygn. IPPB5/4510-159/15-6/MW, cyt.:

„W przedmiotowej sprawie znajdzie zatem zastosowanie przepis art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym, Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczenia 50% wydatków poniesionych przez Spółkę w latach 2013-2014 na nabycie Systemu wraz z kosztami jego wdrożenia, pod warunkiem uzyskania przez Spółkę opinii niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki. Ponadto, w związku otrzymaniem bezzwrotnej dotacji na część wydatków związanych z zakupem systemu, kwota wydatków do odliczenia powinna ulec zmniejszeniu. Wnioskodawca powinien również uwzględnić treść art. 18b ust. 9 w zw. z ust. 8 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy, iż Spółce przysługuje prawo do skorzystania z ulgi na nabycie nowych technologii, o której mowa w art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe”.

Zgodnie z interpretacją indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 17 stycznia 2011 r. sygn. IPPB5/423-795/10-2/AM, za prawidłowe zostało uznane następujące stanowisko wnioskodawcy i w tym zakresie odstąpiono od uzasadnienia prawnego, cyt.:

„W konsekwencji, zdaniem Spółki, w przypadku otrzymania zwrotu części wydatków na nabycie licencji na Program i jego wdrożenie przed wprowadzeniem tejże licencji do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, podstawą do ustalenia wartości odliczenia będzie:

  • wartość początkowa licencji na Program, pomniejszona o
  • wartość wydatków zwróconych Spółce.

W takim przypadku wartość odliczenia powinna zostać ustalona w wysokości 50% powyższej kwoty”.

INTERPRETACJE PRAWA PODATKOWEGO.


Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka pragnie przywołać indywidualne interpretacje prawa podatkowego:

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w odniesieniu do pytania oznaczonego we wniosku nr 5 jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W tym miejscu należy zauważyć, że w związku z ustawą z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1933) z dniem 1 stycznia 2017 r. zmianie uległa treść cytowanych przez Spółkę przepisów art. 18d ust. 2, ust. 7 i ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty kwalifikowane uznaje się:

  1. należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej;
  2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
  3. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620, z 2015 r. poz. 249 i 1268 oraz z 2016 r. poz. 1020 i 1311) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;
  4. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;
  5. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, na:
    1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
    2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
    3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
    4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

W myśl obowiązującego od 1 stycznia 2017 r. art. 18d ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 i 3;
  2. w przypadku pozostałych podatników:
    1. 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1,
    2. 30% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3.

Zgodnie natomiast z nową treścią art. 18d ust. 8 ww. ustawy, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Powyższe nie ma jednak wpływu na niniejsze rozstrzygnięcie.

Jednocześnie tut. Organ pragnie zaznaczyć, że norma wynikająca z art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi formę ulg podatkowych, które naruszają zasadę równości i powszechności opodatkowania. Tym samym powinna być interpretowana ściśle. Niedopuszczalne jest stosowanie wykładni rozszerzającej.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Ponadto tut. Organ informuje, że w zakresie pozostałych pytań zostały wydane odrębne interpretacje indywidualne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj