Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB1.4511.1069.2016.2.KS1
z 3 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2016 r. (data wpływu 20 października 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 stycznia 2017 r. (data wpływu 16 stycznia 2017 r.) na wezwanie Nr 1462-IPPB1.4511.1069.2016.1.KS1 i 1462-IPPB3.4510.992.2016.1.DP (data nadania 29 grudnia 2016 r., data odbioru 4 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą odsetek, dywidend i innych płatności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na rzecz spółek osobowych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą odsetek, dywidend i innych płatności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na rzecz spółek osobowych.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


X S.A. (dalej: X, Dom Maklerski) jest domem maklerskim, działającym na polskim rynku kapitałowym od 1994 r. X wykonuje działalność maklerską w zakresie określonym w art. 69 ust. 2 i 4 ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn. Dz.U. 2014, poz. 94 ze zm.).

W ramach prowadzonej działalności X często pełni funkcję płatnika podatku dochodowego, na podstawie art. 26 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 - dalej ustawa CIT) oraz art. 41 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. - dalej ustawa PIT). Jako dom maklerski, X świadczy m. in. usługi obsługi wypłaty odsetek, dywidend i innych płatności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (zwane dalej łącznie „należnościami”). Odbiorcami wypłacanych środków są zarówno osoby fizyczne, spółki osób fizycznych, spółki kapitałowe, rezydenci i podmioty zagraniczne mające rezydencję podatkową w innych krajach. Środki pieniężne przekazywane są zazwyczaj na rachunki pieniężne prowadzone przez X dla tych podmiotów.

Właścicielami rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych prowadzonych przez X są m.in. spółki osobowe (dla celów niniejszego wniosku przyjmuje się, że pojęcie „spółki osobowe” nie obejmuje spółek komandytowo - akcyjnych, które na gruncie przepisów podatkowych są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych). Klienci, za pośrednictwem posiadanych rachunków, dokonują transakcji sprzedaży i zakupu instrumentów finansowych.


Pełniąc funkcję płatnika, Dom Maklerski chce uzyskać pewność w zakresie prawidłowości stosowania przepisów prawa w tym zakresie.


Pismem z dnia 11 stycznia 2017 r. (data wpływu 16 stycznia 2017 r.) Wnioskodawca uzupełnił stan faktyczny i zdarzenie przyszłe o informację ogólną oraz doprecyzował stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca wskazał, że w ramach prowadzonej działalności X często pełni funkcję płatnika podatku dochodowego, na podstawie art. 26 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 - dalej ustawa CIT) oraz art. 41 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. - dalej ustawa PIT). Jako dom maklerski, X świadczy usługi obsługi wypłaty odsetek, dywidend i innych płatności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (zwane dalej łącznie „należnościami”).

Przykładowo dla obsługi wypłaty dywidendy, działanie X polega na tym, że otrzymane od spółki wypłacającej dywidendę pieniądze, za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, w wysokości dywidendy do wypłaty, ma prawidłowo wypłacić dla każdego posiadacza akcji tejże spółki, który posiada w X rachunek maklerski. Pełniąc tę funkcję wypłaca należności na rzecz różnych podmiotów i to od wypłat dla tych podmiotów potrąca podatek, jako że staje się wówczas płatnikiem podatku. Podmioty (klienci X), na rzecz których dokonywana jest wypłata, mogą mieć różną formę prawną działalności (osoby prawne, osoby fizyczne, spółki osobowe) oraz być rezydentami różnych krajów. Wypłata dywidendy polega na technicznym zapisie zwiększającym stan środków pieniężnych posiadacza akcji spółki wypłacającej dywidendę na rachunku pieniężnym prowadzonym w X. Posiadacz rachunku pieniężnego w dowolnym czasie może zadysponować w dowolny sposób tymi środkami, np. zlecając wypłatę na wskazany rachunek bankowy, dokonując zapłaty za zakupione papiery wartościowe itd.

Rachunki pieniężne służą głównie do ewidencji wpłat i wypłat środków pieniężnych klientów, które to wpłaty i wypłaty mają na celu finansowe rozliczenie transakcji kupna/sprzedaży instrumentów finansowych. Natomiast instrumenty finansowe w wolumenie ewidencjonowane są na rachunku maklerskim klienta (inaczej rachunku papierów wartościowych) i na tych rachunkach zapisywane są ilościowo operacje zakupu i sprzedaży poszczególnych papierów wartościowych.

Z wykorzystaniem rachunku maklerskiego klienci X, m.in. spółki osobowe, dokonują transakcji kupna/sprzedaży instrumentów finansowych (papierów wartościowych, instrumentów pochodnych), a pieniężne rozliczenie tych transakcji następuje z wykorzystaniem rachunków pieniężnych.

Wnioskodawca wskazał, że zazwyczaj w przedmiocie działalności spółek osobowych, o których mowa we wniosku, nie jest uwzględniony obrót instrumentami finansowymi, w sensie wpisu odpowiedniego numeru PKD. Faktycznie przedmiot ten jest wykonywany, gdyż spółki te są właścicielami rachunków maklerskich i przeprowadzają transakcje nabywania i zbywania papierów wartościowych za pośrednictwem X.

Odbiorcami należności, będącymi równocześnie właścicielami rachunków maklerskich i odpowiadających im rachunków pieniężnych w X, są i mogą być w przyszłości zarówno spółki osobowe prawa polskiego jak i spółki osobowe zagraniczne (przykładowo: Offene Handelsgesellschaft (OHG) - spółka osobowa w Niemczech, Partnership - spółka osobowa w Wielkiej Brytanii, Limited Liability Partnership - spółka transparentna podatkowo zgodnie z prawem Wielkiej Brytanii).

Wspólnikami polskich spółek osobowych, o których mowa we wniosku, mogą być (są) zarówno polscy rezydenci podatkowi jak i rezydenci innych krajów, zarówno takich, z którymi Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania jak i nie ma podpisanej takiej umowy. Nie sposób określić, w szczególności dla zdarzenia przyszłego, jakie to będą kraje, w których wspólnicy spółek osobowych będą mieć rezydencję podatkową. Dla stanu faktycznego przykładowo można wymienić: Cypr, Malta. W odniesieniu do zagranicznych spółek osobowych wspólnikami mogą być analogicznie polscy rezydenci podatkowi i rezydenci innych krajów aniżeli Polska.

Wspólnikami spółek osobowych zarówno polskich jak i zagranicznych będą (są) zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne.


W przypadku wspólników spółek osobowych będących osobami fizycznymi występują (będą występować) zarówno polscy rezydenci podatkowi jak i rezydenci innych krajów. Dla zdarzenia przyszłego należy założyć, że będą to zarówno kraje, z którymi Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania jak i nie ma podpisanej takiej umowy. W odniesieniu do stanu faktycznego przykładowo można wymienić: Wielka Brytania, Cypr.

Do innych płatności, które mogą być dokonywane przez X należy zaliczyć: dochód z umorzenia udziałów (akcji), wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych. Wobec wypłaty tych należności X pełni funkcję płatnika - art. 40 ust. 10 ustawy PIT.

Głównym tytułem wypłaty odsetek spółkom osobowym jest posiadanie obligacji. X pełni, na zlecenie emitenta obligacji, funkcję obsługującego wypłatę odsetek dla nabywców obligacji. Wypłaty odsetek dokonywane są na rachunki pieniężne posiadaczy obligacji prowadzone w X. Drugim tytułem do wypłaty odsetek może być oprocentowanie środków pieniężnych na rachunkach pieniężnych prowadzonych w X.

Klient X (osoba fizyczna) może, za pośrednictwem rachunku papierów wartościowych prowadzonego w X, dokonać „wymiany udziałów”, w rozumieniu art. 24 ust. 8a ustawy PIT. Transakcja „wymiany udziałów” polega na tym, że klient X, będący udziałowcem spółki kapitałowej, wnosi jej akcje do innej spółki kapitałowej, co prowadzi do tego, że ta druga („spółka nabywająca”) uzyskuje bezwzględną większość głosów w tej pierwszej („spółka nabywana”) lub - jeśli miała już większość - dochodzi do powiększenia tej większości. W zamian za aport, klient X otrzymuje udziały lub akcje w „spółce nabywającej”.

Technicznie operacja ta polega na wyksięgowaniu akcji „spółki nabywanej” (której był dotychczasowym udziałowcem) z rachunku klienta. Operacji tej nie towarzyszy żadne rozliczenie finansowe. Operacje na rachunku papierów wartościowych są oparte na dokumentach otrzymanych od klienta, w szczególności umowie zmiany umowy „spółki nabywającej”, do której wnoszone są akcje „spółki nabywanej” (dalej umowa wymiany udziałów), gdzie określona jest wartość transakcji - akcji (udziałów) zbywanych i warunki wymiany. Dodatkowo klient dostarcza oświadczenie o spełnieniu warunków dotyczących: uzyskania bądź zwiększenia bezwzględnej większości głosów przez spółkę nabywającą akcje; podleganiu opodatkowania od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia przez podmioty biorące udział w tej transakcji w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego; deklaracji, że spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy PIT lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej. Te dokumenty potwierdzają brak powstania przychodu po stronie klienta, który dokonał swoistego zbycia papierów wartościowych za pośrednictwem rachunku maklerskiego prowadzonego w X.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy wypłacając należności na rzecz podmiotów będących spółkami osobowymi, X pełni rolę płatnika?
  2. Jeżeli przy wypłatach na rzecz spółek osobowych X jest płatnikiem, kogo X powinna rozpoznać jako podatnika? W jaki sposób ustalić dochód przypadający na podatnika?
  3. W sytuacji uznania, że podatnikami, w przypadku wypłaty należności na rachunki pieniężne spółki osobowej, są jej wspólnicy, czy X może stosować przewidziane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienia z poboru podatku (art. 21 ust. 3, art. 22 ust. 4-6 ustawy CIT) lub postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, w zakresie stawek tamże przewidzianych?
  4. Czy na dzień wypłaty należności X musi posiadać certyfikaty rezydencji od wspólników niebędących rezydentami polskimi a także np. oświadczenia wspólników spółki osobowej, aby zastosować obniżoną stawkę wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania właściwej dla danego wspólnika oraz prawidłowo określić dochód (przychód)? Czy brak certyfikatu rezydencji na dzień wypłaty należności wspólnikom - nierezydentom powoduje konieczność zastosowania stawek krajowych, właściwych dla wspólników będących polskimi rezydentami?
  5. Czy X jest zobowiązana do sporządzania deklaracji podatkowych lub informacji w przypadku pobrania podatku dochodowego od wspólnika spółki osobowej będącego osobą fizyczną?
  6. Czy wypłacając należności na rzecz osoby prawnej, krajowej bądź zagranicznej, X (działający jako podmiot obsługujący wypłatę należności) może zastosować zwolnienia, o których mowa w art. 21 ust. 3 i art. 22 ust. 4 ustawy CIT? Jakimi dokumentami powinna dysponować X na dzień wypłaty należności?
  7. Czy w sytuacji, gdy właścicielem rachunku papierów wartościowych i środków pieniężnych jest spółka osobowa, X zobowiązana jest do wystawienia PIT-8C z informacją o przychodach i kosztach związanych ze sprzedażą papierów wartościowych i instrumentów pochodnych przeprowadzanych za pośrednictwem X, na rzecz wspólników spółek osobowych będących osobami fizycznymi?
  8. Jeżeli X byłaby zobligowana do wystawiania PIT-8C (odpowiedź na pytanie 7 byłaby pozytywna), wówczas czy sposób ustalenia przychodów i kosztów w PIT-8C dla wspólników spółek osobowych będących osobami fizycznymi w oparciu o udział w zyskach spółki osobowej, jego zmianach w trakcie roku obrotowego oraz faktyczny okres uczestnictwa wspólnika w spółce, jest prawidłowy?
  9. Czy X jest zobligowana do wystawienia PIT-8C w sytuacji wymiany udziałów, która spełnia warunki art. 24 ust. 8a ustawy o PIT, czyli nie prowadzi do powstania przychodu po stronie klienta, na podstawie przedstawionego przez niego oświadczenia i umowy wymiany?

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9). Interpretacja indywidualna w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie udzielone odrębnie.


Zdaniem Wnioskodawcy


Ad. 1


X uważa, że pełni rolę płatnika przy wypłacie należności podmiotom będącym spółkami osobowymi, jednakże nie w odniesieniu do samych spółek lecz podatników będących faktycznymi odbiorcami tychże należności.


Ad. 2


Z uwagi na transparentność podatkową spółek osobowych ostatecznymi odbiorcami należności są wspólnicy spółek osobowych. Podatnikiem powinien być zatem wspólnik spółki osobowej. Pełniąc funkcję płatnika, X powinna stosować przepisy ustawy PIT (w przypadku, gdy wspólnikiem jest osoba fizyczna) bądź przepisy ustawy CIT (jeżeli wspólnikiem jest osoba prawna).

Dom Maklerski powinien ustalać udział danego wspólnika w wypłacanych należnościach na dzień wypłaty wg aktualnego na ten dzień udziału w zyskach spółki osobowej poszczególnych wspólników, stosownie do art. 5 ustawy CIT i art. 8 ustawy PIT. Z uwagi na brak szczególnych przepisów dotyczących ustalania udziału w dochodach kapitałowych uzyskiwanych przez wspólników w ramach prowadzonej działalności w postaci spółki osobowej, zdaniem X należy stosować zasady ogólne przewidziane w wymienionych powyżej przepisach.


Ad. 3


Wspólnik spółki osobowej, będący osobą prawną, nie może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 22 ust. 4 ustawy CIT. Spółka kapitałowa nie spełnia bowiem warunku bezpośredniego posiadania udziałów w spółce wypłacającej dywidendę. Spółka kapitałowa jest wspólnikiem spółki osobowej, która to dopiero jest wspólnikiem spółki wypłacającej dywidendę, a w takim przypadku nie można mówić o bezpośrednim posiadaniu udziałów. Stanowisko takie potwierdza Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 9 grudnia 2010 r., sygn. II FSK 777/10. Rozważając zapis art. 22 ust. 6 CIT i analizując listę spółek, do których stosowane są przepisy art. 22 ust. 4 - 4d CIT, należy zauważyć, że samo wymienienie tej spółki w załączniku nr 4 nie stanowi niezależnej formy prawnej uprawniającej do zwolnienie z opodatkowania, w sytuacji niespełnienia łącznie wszystkich warunków wymienionych w art. 22 ust. 4 tej ustawy - stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu sygn. ILPB4/423-384/13-2/ŁM, 17.12.2013 r.. Oznacza to, że pomimo, iż przykładowo w załączniku 4 wymienione są spółki ustanowione wg prawa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, nie można mówić o stosowaniu zwolnień przewidzianych w art. 22 ust. 4 ustawy CIT dla spółek transparentnych podatkowo, gdyż nie zostanie spełniony warunek art. 22 ust. 4 pkt 2 ustawy CIT - spółki te nie będą bowiem podlegać opodatkowaniu od całości swoich dochodów.

Analogicznie, nie jest możliwe zastosowanie zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 3 ustawy CIT, dla wspólników spółek osobowych, będących osobami prawnymi nieposiadającymi siedziby ani Zarządu na terytorium Polski, z tytułu wypłaty odsetek na rzecz spółek osobowych.

X może natomiast zastosować stawki podatkowe, przy potrącaniu podatku od wypłaty należności, stosując przepisy odpowiednich umów międzynarodowych w zależności od rezydencji wspólników spółki osobowej. Komentarz OECD do Modelowej Konwencji w sprawie podatku od dochodu i majątku stanowi: „Jeżeli państwo nie uwzględnia istnienia spółki osobowej dla celów podatkowych, traktując ją jako podmiot przeźroczysty względem podatkowym, i opodatkowuje wspólników od ich udziałów w dochodzie spółki osobowej, to spółka sama nie podlega podatkowi i może być uważana za podmiot niemający siedziby w tym państwie. W takim przypadku, ponieważ dochód spółki osobowej „przepływa” do wspólników na mocy ustawodawstwa wewnętrznego tego państwa, wspólnicy są osobami poddanym opodatkowaniu od tego dochodu i mogą domagać się przywilejów płynących z konwencji zawartych przez państwa, w których mają miejsce zamieszkania.” (wydawnictwo Wolters Kluwer, Warszawa 2011, str. 107).


Ad. 4


Zdaniem X, na dzień wypłaty należności X musi posiadać następujące dokumenty, aby określić dochód wspólnika i właściwą stawkę podatkową:

  • oświadczenie podpisane przez wspólników spółki osobowej o aktualnym stanie osobowym, udziałach w zyskach lub inne dokumenty, z których wynikają te informacje - celem prawidłowego zastosowania art. 8 ustawy PIT,
  • certyfikat rezydencji dla każdego wspólnika będącego nierezydentem polskim.

Posiadanie powyższych dokumentów ma wpływ na prawidłowe ustalenie podstawy opodatkowania i wysokość potrąconego podatku.


Posiadanie certyfikatu rezydencji na dzień wypłaty należności uprawnia X do zastosowania stawki wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania właściwej dla rezydencji podatkowej każdego wspólnika, na podstawie art. 30a ust. 2 ustawy PIT.


W przypadku braku certyfikatu rezydencji lub braku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a krajem rezydencji wspólnika, na dzień wypłaty należności, dla osób fizycznych będących nierezydentami, X powinna stosować stawki przewidziane w ustawie PIT przy wypłacie należności następująco:

  • 19% w przypadku wypłaty dywidendy i innych przychodów z tytułu działu w zyskach osób prawnych - art. 30a ustawy PIT,
  • 19% w przypadku wypłaty odsetek osobom fizycznym - art. 30a ustawy PIT,


Te same stawki będą stosowane dla wspólników będących osobami fizycznymi, posiadających polską rezydencję podatkową.


Ad. 5.


W przypadku pobrania podatku od wspólnika spółki osobowej będącego osobą fizyczną, przy wypłacie należności dla spółki osobowej, X jest zobowiązana do sporządzenia i przekazania deklaracji PIT-8AR w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (art. 42 ust. 1a ustawy PIT). Dodatkowo dla wspólników nie będących rezydentami polskimi sporządzana jest informacja IFT-1R, w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego lub IFT-1 w terminie 14 dni od złożenia wniosku przez podatnika (art. 42 ust. 2 pkt 2 i ust. 3-4 ustawy PIT).


Ad. 7


NS, w myśl przepisów art. 39 ust. 3 ustawy PIT, jest zobowiązana do wystawiania PIT-8C dla wspólników spółek osobowych z informacją o przychodach i kosztach z tytułu operacji na instrumentach finansowych, przeprowadzanych za pośrednictwem Domu Maklerskiego.


Ad. 8


X uważa, iż aby wywiązać się z obowiązku wystawienia PIT-8C musi dysponować oświadczeniem wspólników o stanie osobowym i udziale w zyskach poszczególnych wspólników oraz o każdej zmianie tego stanu w trakcie roku podatkowego. Przychody i koszty dla każdego wspólnika należy ustalić na podstawie art. 5 ustawy CIT i art. 8 ustawy PIT, za okres jego uczestnictwa w spółce w takcie roku podatkowego, z uwzględnieniem zmian udziału w zyskach poszczególnych wspólników w tym czasie. W odniesieniu do osób prawnych będących wspólnikami spółki osobowej nie ma obowiązków sprawozdawczych.


Ad. 9.


W sytuacji wymiany udziałów, dokonywanej za pośrednictwem rachunku papierów wartościowych prowadzonego przez X, która to transakcja spełnia warunki określone w art. 24 ust. 8a ustawy PIT, czyli nie prowadzi do powstania przychodu, Dom Maklerski nie ma obowiązku wystawiania deklaracji PIT-8C. Taka sytuacja nie jest bowiem przewidziana w art. 39 ust. 3 ustawy PIT. Nie powstaje przychód, zatem nie ma obowiązku wystawienia deklaracji. Podatnik (osoba dokonująca wymiany udziałów) powinien złożyć X oświadczenie, o tym, że spełnia warunki z art. 24 ust. 8a - 8b. ustawy PIT, wskazując na sposób wypełnienia tych warunków, a tym samym brak przychodu do opodatkowania w związku z transakcją wymiany udziałów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego – jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Jednocześnie Tut. Organ wskazuje, iż aktualnie obowiązującą w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032).


Ponadto Organ zastrzega, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.


Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku zaistniały stan faktyczny i zdarzenie przyszłe różni się od stanu występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie chroni Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj