Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-3.4012.257.2017.2.ALN
z 19 lipca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2017 r. (data wpływu 15 maja 2017 r.) uzupełnionego pismem z dnia 21 czerwca 2017 r. (data wpływu 27 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania masy majątkowej - która ma być wniesiona aportem do spółki komandytowej - za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy oraz w zakresie wyłączenie z opodatkowania aportu na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania masy majątkowej - która ma być wniesiona aportem do spółki komandytowej - za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy oraz w zakresie wyłączenie z opodatkowania aportu na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 21 czerwca 2017 r. (data wpływu 27 czerwca 2017 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie pytania i stanowisko.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe. (ostatecznie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Pan … (dalej jako: „Wnioskodawca”) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą „….” … (dalej jako: „….”).

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Zakres usług związany jest z bezpieczeństwem komputerowym, systemami i sieciami komputerowymi oraz informatyzacją sektora usług medycznych. Głównym przedmiotem działalności firmy …. jest obsługa informatyczna i dostarczanie oprogramowania dla sektora służby zdrowia. Poboczną działalnością jest sprzedaż wchodzących w skład masy domów bliźniaczych. Wnioskodawca pozostaje we wspólności majątkowej z małżonką. Wnioskodawca w ramach czynności niepodlegającej opodatkowaniu 02 stycznia 2017 roku zakupił na współwłasność z małżonką działkę rolną, która następnie została przekazana do majątku prowadzonej przez niego jednoosobowej działalności gospodarczej - …. (dalej jako „…”) W związku z powyższym, działka nie była i nie jest wykorzystywana do działalności zwolnionej, a Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Działka została przekształcona w działkę budowlaną, a ww. zmiana przeznaczenia miała na celu budowę w przyszłości na tym gruncie nieruchomości w postaci domów bliźniaczych. Przedmiotowa działka jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Uchwała …. z dnia 01 04 2004 roku/…. - przeznaczenie podstawowe budynki jednorodzinne w układzie wolnostojącym lub bliźniaczym. Obecnie na terenie przedmiotowej działki nie znajdują się żadne obiekty.

W oparciu o nabyte składniki majątku tj. działkę budowlaną Wnioskodawca zamierza kontynuować działalność w zakresie w jakim prowadził ją Zbywca.

W związku z zakupem działki Wnioskodawca ponosił wydatki niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tj. w postaci uiszczonego podatku od czynności cywilnoprawnych, opłaty notarialnej, a także opłaty dla pośrednika nieruchomości za jej znalezienie oraz pośrednictwo przy jej sprzedaży.

W skład majątku działalności pobocznej Wnioskodawcy wchodzą zobowiązania wynikające z poniższych umów:

  • Umowa z architektem na zaprojektowanie domów bliźniaczych i zagospodarowania terenu:
  • Umowa z projektantem instalacji elektrycznej na zaprojektowanie sieci elektrycznej oraz skompletowanie stosownych pozwoleń,
  • Umowa z projektantem na zaprojektowanie sieci gazowej, wodnej, kanalizacyjnej;
  • Umowa z pośrednikiem na sprzedaż lokali biurowych
  • Umowa zawarta z firmą ochraniającą teren działki budowlanej.

W przyszłości Pan … ma zamiar wnieść w drodze aportu na rzecz spółki Komandytowej część majątku przedsiębiorstwa …. w postaci ww. działki budowlanej na której rozpoczęte będą w tym czasie prace budowlane oraz związane z nią prawa, obowiązki i zobowiązania (dalej jako „Przedmiot aportu”)

Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż celem planowanego przedmiotu aportu jest przejęcie części dotychczasowej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa …. związanego ze sprzedażą domów bliźniaczych w tym lokali biurowych. W wyniku zbycia nieruchomości gruntowej w drodze aportu Spółka komandytowa wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki w zakresie dotychczasowych stosunków i powiązań gospodarczych firmy …. oraz innych obowiązków publicznoprawnych związanych z przedmiotem aportu.

Na masę majątkową w ramach Przedmiotu aportu składają się:

  • ww. prawo własności nieruchomości gruntowej oraz niezbędną infrastrukturą techniczną,
  • wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z planowaną budową domów, nieruchomością oraz wszelkie należności i zobowiązania z tytułu tychże umów,
  • dokumentacja związana z prowadzoną działalnością,
  • pozostałe zobowiązania publicznoprawne związane z nieruchomością.

Należy wskazać, iż z częścią przedsiębiorstwa będącą przedmiotem aportu nie są związani, żadni pracownicy przedsiębiorstwa. W związku z powyższym oczywistym jest iż w ramach opisywanego aportu nie zostaną przeniesieni żadni pracownicy przedsiębiorstwa.

W firmie …. pozostanie nadal działalność związana z bezpieczeństwem komputerowym, systemami i sieciami komputerowymi oraz informatyzacją sektora usług medycznych. W skład pozostałej masy majątkowej będą nadal wchodzić aktywa wykorzystywane na potrzeby tej działalności i osiągania przychodów, m in wyposażenie biura, sprzęt komputerowy, licencje oraz oprogramowania niezbędne do bieżącej działalności w zakresie usług informatycznych oraz inne składniki materialne i niematerialne.

W zakresie kontrahentów będących nabywcami …. wskazać należy, iż wszyscy obecni nabywcy związani są z działalnością w zakresie informatycznym. Kwestia ta jest rzecz jasna związana z faktem, iż druga z części przedsiębiorstwa … jest obecnie na etapie inwestycyjnym a sprzedaż z nią związana będzie dopiero prowadzona.

Końcowo wskazać należy, iż dokumentacja księgowa … prowadzona jest w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jednak przedsiębiorstwo prowadzi również dodatkowe ewidencje pozwalające na przyporządkowanie przychodów i kosztów, należności i zobowiązań związanych z częścią przedsiębiorstwa działającego w zakresie działalności inwestycyjnej mającej być przedmiotem planowanego aportu.

Jak wynika z powyższego już obecnie w ramach przedsiębiorstwa …. prowadzone są dwa zupełnie odrębne rodzaje działalność w formie zorganizowanych jego części tj.:

  1. działalność w zakresie świadczenia usług informatycznych,
  2. działalność inwestycyjna w zakresie budowy nieruchomości w postaci budynków mieszkalnych.

Wnioskodawca wskazał, że masa majątkowa mająca stanowić w przyszłości Przedmiot aportu, stanowi wyodrębniony zespól składników majątkowych pozostający ze sobą we wzajemnych relacjach, służący prowadzeniu działalności gospodarczej. Potwierdzeniem tego jest wyodrębnienie

  1. organizacyjne,
  2. finansowe,
  3. funkcjonalne.

Na pytanie tut. Organu: „W związku z informacją w opisie sprawy, że: W oparciu o nabyte składniki majątku tj. działkę budowlaną Wnioskodawca zamierza kontynuować działalność w zakresie w jakim prowadził ją Zbywca” należy jednoznacznie wskazać czy Nabywca w oparciu o nabyte składniki majątku tj. działkę budowlaną zamierza kontynuować działalność z zakresie, w jakim prowadził ją Zbywca oraz w jakiej roli zbywcy czy nabywcy występuje Pan …..”, Wnioskodawca odpowiedział, że „Pan …. występuję w analizowanej sprawie w roli Zbywcy. Nabywca (Spółka komandytowa) w oparciu o nabyte składniki majątku tj. działkę budowlaną zamierza kontynuować działalność z zakresie, w jakim prowadził ją Zbywca (Pan ….).

Wnioskodawca wskazał, że na dzień wniesienia aportu nieruchomości w postaci domów bliźniaczych stopień zaawansowania robót będzie następujący:

  • dla jednego z budynków prace wykonane zostaną w 10%. biorąc pod uwagę ogół prac budowlanych związanych z inwestycją (fundamenty);
  • dla drugiego z budynków prace wykonane zostaną w 20%. biorąc pod uwagę ogół prac budowlanych związanych z inwestycją (fundamenty).

W ocenie Wnioskodawcy wyodrębnienie funkcjonalne, organizacyjne i finansowe wynika z poniżej przedstawionych okoliczności, a mianowicie:

1/ wyodrębnienie funkcjonalne:

W skład zbywanej masy majątkowej wchodzi przede wszystkim nieruchomość. Nieruchomość ta posiada już teraz własny zespół dostawców, którzy będą kontynuowali współpracę z podmiotem, który przejmie Przedmiot aportu. W związku z powyższym przedmiot transakcji posiada zespół kontrahentów, a dokładnie dostawców, których znaczna część związana jest jedynie z częścią przedsiębiorstwa będącą przedmiotem planowanej operacji (aportu), gdyż zapewniają oni jedynie wsparcie związane z realizowaną inwestycją. W związku z planowanym aportem za przenoszoną częścią przedsiębiorstwa podążą również wszyscy kontrahenci z nią współpracujący. Szczególnie istotni są tu właśnie kontrahenci, którzy będą realizowali planowaną inwestycję związani już na ten moment z częścią przedsiębiorstwa …..

Masa majątkowa będąca przedmiotem transakcji posiada również aktywa niezbędne do prowadzenia przez nią przyszłej działalności gospodarczej. De facto w skład ww. masy wchodzi zespół aktywów, które same w sobie z pewnością stanowią zespół umożliwiający prowadzenie działalności gospodarczej wykonywanej dotychczas w ramach ….. Jest to bowiem rozpoczęta inwestycja w postaci gruntu oraz rozpoczętych umów na realizację tej inwestycji niezbędne do prowadzenia bieżącej działalności tej właśnie części przedsiębiorstwa …..

2/ wyodrębnienie organizacyjne

Prowadzona ewidencja zdarzeń gospodarczych pozwala na identyfikację przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z prowadzoną działalnością części przedsiębiorstwa Spółki, która ma być przedmiotem planowanej operacji. Funkcjonują odrębne ewidencje na potrzeby rozrachunków w obrocie sprzedawanej części przedsiębiorstwa …., a także pozostałych koszów z tą działalnością związanych…. Ponadto, część przedsiębiorstwa posiada odrębne miejsce w strukturze organizacyjnej ….. Posiada bowiem własny zespół kontrahentów, w tym przede wszystkim dostawców.

Personel …. jest zasadniczo w sposób jasny przyporządkowany do działalności w zakresie informatycznym. Wszelkimi kwestiami związanymi z funkcjonowaniem części przedsiębiorstwa będącej przedmiotem aportu zajmuje się Wnioskodawca. Zatem z oczywistych względów w ramach aportu nie zostanie przeniesiony żaden personel, jednak co istotne każda z części przedsiębiorstwa … zachowa przyporządkowane do niej zasoby ludzkie.

Sprzedawana część przedsiębiorstwa … posiada odrębne procedury działania ze względu na przeznaczenie jej na cele inwestycyjne. Część … posiada własny zakres aktywów (przede wszystkim nieruchomość) wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności i osiągania przychodów, które są przedmiotem operacji.

3/wyodrębnienie finansowe.

Dzięki dodatkowym ewidencjom będącym uzupełnieniem dokumentacji księgowej …., można będzie zidentyfikować jednoznacznie wszystkie koszty i zobowiązania związanych z działalnością prowadzoną przez …. za pomocą masy majątkowej będącej przedmiotem operacji.

W strukturze …. występowała jednoznaczna granica pomiędzy finansami dotyczącymi części zbywanej i drugiej części przedsiębiorstwa ….. W szczególności, o istnieniu wyodrębnienia finansowego zbywanego majątku świadczy sposób prowadzenia ewidencji, gdzie na bieżąco wszelkie zobowiązania i należności przyporządkowywane są zarówno części inwestycyjnej, jak również świadczącej usługi informatyczne.

W konsekwencji nie ma przeszkód do określenia pozycji finansowej części przedsiębiorstwa będącej przedmiotem analizowanej operacji (tj. wskazania przychodów kosztów, aktywów i pasywów dotyczących wyłącznie tego majątku), w tym wyrażająca się w możliwości sporządzenia odrębnych sprawozdań finansowych. Co więcej, wraz ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa …. przeniesione zostaną niemal wszystkie zobowiązania w zakresie prawa cywilnego, np. w zakresie realizacji zawartych umów.

Co do zasady w ramach planowanej operacji przeniesione zostaną prawdopodobnie również wszelkie finansowe zobowiązania i należności związane z opisaną w stanie faktycznym masą majątkową (Przedmiot aportu).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania. (ostatecznie postawione w uzupełnieniu wniosku)

Wnioskodawca prosi o potwierdzenie, czy opisana w zdarzeniu przyszłym masa majątkowa, która ma być wniesiona aportem do spółki komandytowej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a co za tym idzie planowana operacja wniesienia aportu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy. (Stanowisko przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

W ocenie Wnioskodawcy, opisana w zdarzeniu przyszłym masa majątkowa, która ma być wniesiona aportem do spółki komandytowej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a co za tym idzie planowana operacja wniesienia aportu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te – chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług – nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Termin „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”. Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie umowy sprzedaży lub aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Należy zauważyć, że powyższa regulacja stanowi implementację art. 19 ust. 1 i 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L Nr 347, str. 1, z późn. zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady.

W świetle art. 19 ust. 1 i 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.

Kwestią wymagającą interpretacji w niniejszej sprawie jest ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy.

Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem, wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy).

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, iż dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Zorganizowana część przedsiębiorstwa winna mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 z późn. zm.).

Mając na uwadze powyższe, w ocenie tut. Organu, dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część przedsiębiorstwa jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, personel, infrastrukturę, itp. na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u zbywcy zorganizowany zespół składników gotowych realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po jego zbyciu możliwe musi być kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Głównym przedmiotem działalności firmy Wnioskodawcy jest obsługa informatyczna i dostarczanie oprogramowania dla sektora służby zdrowia. Poboczną działalnością jest sprzedaż wchodzących w skład masy domów bliźniaczych. W przyszłości Wnioskodawca ma zamiar wnieść w drodze aportu na rzecz spółki Komandytowej część majątku przedsiębiorstwa w postaci ww. działki budowlanej na której rozpoczęte będą w tym czasie prace budowlane oraz związane z nią prawa, obowiązki i zobowiązania. Celem planowanego przedmiotu aportu jest przejęcie części dotychczasowej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa związanego ze sprzedażą domów bliźniaczych w tym lokali biurowych. W wyniku zbycia nieruchomości gruntowej w drodze aportu Spółka komandytowa wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki w zakresie dotychczasowych stosunków i powiązań gospodarczych firmy oraz innych obowiązków publicznoprawnych związanych z przedmiotem aportu.

Na masę majątkową w ramach Przedmiotu aportu składają się:

  • ww. prawo własności nieruchomości gruntowej oraz niezbędną infrastrukturą techniczną,
  • wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z planowaną budową domów, nieruchomością oraz wszelkie należności i zobowiązania z tytułu tychże umów,
  • dokumentacja związana z prowadzoną działalnością,
  • pozostałe zobowiązania publicznoprawne związane z nieruchomością.

Wnioskodawca pragnie wskazać ze masa majątkowa mająca stanowić w przyszłości Przedmiot aportu, stanowi wyodrębniony zespól składników majątkowych pozostający ze sobą we wzajemnych relacjach, służący prowadzeniu działalności gospodarczej. Potwierdzeniem tego jest wyodrębnienie organizacyjne, finansowe, funkcjonalne.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treść powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że przedmiotem sprzedaży będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa. Wnioskodawca wskazał, że zespół składników majątku, mający być przedmiotem zbycia stanowi wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Zatem wymienione w opisie sprawy składniki, majątku mające być przedmiotem dostawy, stanowią u Zbywcy zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem przedstawione przez Wnioskodawcę okoliczności sprawy analizowane w kontekście przywołanych przepisów prowadzą do stwierdzenia, że część dotychczasowej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa związana ze sprzedażą domów bliźniaczych w tym lokali biurowych, którą Wnioskodawca planuje wnieść aportem, spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, wskutek czego czynność polegająca na jej aporcie będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo tut. Organ zauważa, iż w opisie sprawy Wnioskodawca zamiennie stosuje nazwę … i …., jednakże ta okoliczność nie miał wpływu na rozstrzygnięcie.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj