Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.194.2017.3.EC
z 21 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2017 r. (data wpływu 21 czerwca 2017 r.) uzupełnione pismem z dnia 21 września 2017 r. (data nadania 21 września 2017 r., data wpływu 21 września 2017 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 20 września 2017 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.194.2017.2.EC (data nadania 20 września 2017 r., data odbioru 21 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaty wspólnikom przez spółkę komandytową zysków wypracowanych w spółce z o.o. przed przekształceniem w spółkę komandytową - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaty wspólnikom przez spółkę komandytową zysków wypracowanych w spółce z o.o. przed przekształceniem w spółkę komandytową.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną i polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca będzie większościowym akcjonariuszem w spółce C. SA. Spółka C. SA posiada udziały w polskich spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (zwanych dalej spółkami córkami).


Spółka C. SA i spółki córki są członkami grupy podmiotów gospodarczych zajmującej się działalnością deweloperską. Grupa ta prowadzi działalność od 2004 r. W tym czasie zrealizowała kilka inwestycji mieszkaniowych i biurowych. Istnienie w grupie kilku spółek córek wynika z faktu, że zasadniczo do każdej nowej inwestycji powoływana jest spółka projektowa, która zajmuje się jej realizacją.


Obecnie planowane jest przekształcenie wszystkich spółek z grupy w spółki komandytowe.


Najpierw nastąpi przekształcenie spółek córek (sp. z o.o.). W spółkach tych na moment przekształcenia będą się znajdowały niepodzielone zyski, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. Mogą to być zyski bieżące z roku przekształcenia oraz zyski z lat ubiegłych (w tym zyski przekazane na kapitał inny niż zakładowy). Na moment przekształcenia przychód z niepodzielonych zysków wypracowanych przez spółki córki będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w C S.A., ale będzie korzystał ze zwolnienia z tego podatku na podstawie art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p. (gdyby przed przekształceniem sp. z o.o. wypłaciła dla C. S.A. te zyski w formie dywidendy, to również podlegałyby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ale na podstawie art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p. korzystałyby ze zwolnienia).

Potem, z uwagi na dłuższą procedurę, nastąpi przekształcenie spółki C. SA w spółkę komandytową. W spółce tej na moment przekształcenia będą się znajdowały niepodzielone zyski, o których mowa w art. 24 ust. 5 pkt 8 u.p.d.o.f. Będą to zyski bieżące z roku przekształcenia, które będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych u Wnioskodawcy.

W wyniku dokonanych przekształceń powstanie sytuacja w której Wnioskodawca będzie wspólnikiem w spółce komandytowej A (powstałej z przekształcenia spółki C. SA), a spółka komandytowa A będzie wspólnikiem w spółce komandytowej B (powstałej z przekształcenia spółki córki). Spółka komandytowa B będzie zajmowała się realizacją inwestycji deweloperskiej. Przychody i koszty związane z działalnością tej spółki będą przychodami i kosztami Wnioskodawcy w proporcji w jakiej będzie on brał udział w zyskach spółki A, a spółka A w zyskach spółki B. Wnioskodawca będzie na bieżąco opłacał podatek od dochodu uzyskiwanego z tytułu udziału w spółce komandytowej A.

Zgodnie z regulacjami kodeksu spółek handlowych Wnioskodawca będzie miał prawo do udziału w zyskach spółki komandytowej A (prawo do otrzymania środków pieniężnych od tej spółki). Będą to zyski wynikające z wyniku rachunkowego spółki komandytowej A (co oczywiste wynik rachunkowy spółki komandytowej różni się od dochodu uzyskiwanego przez podatnika z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej przez tę spółkę). Oprócz przychodów z bieżącej działalności spółka komandytowa A może uzyskać przychód rachunkowy w związku z podjęciem przez spółkę komandytową B uchwały o wypłacie przez tę spółkę zysków z lat poprzednich. Część zysków wypłacanych przez spółkę komandytową B do spółki komandytowej A będzie pochodziła z zysków osiągniętych przez spółkę komandytową B przed dniem jej przekształcenia. Przy czym na moment przekształcenia spółki córki w spółkę komandytową zysk ten stanowił niepodzielony zysk będący przedmiotem opodatkowania w spółce C SA, ale jednocześnie korzystający ze zwolnienia podatkowego z art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p. Uchwała o wypłacie zysków przez spółkę komandytową B będzie ujmowana w księgach spółki komandytowej A jako przychód rachunkowy w dacie jej podjęcia.

Jeżeli spółka komandytowa A uzyska zysk, to może podjąć uchwałę o wypłacie zysku na rzecz swoich wspólników, w tym na rzecz Wnioskodawcy. Zyski te mogą pochodzić z działalności prowadzonej przez spółkę komandytową A, ale także z tytułu udziału w spółce komandytowej B, w tym z tytułu ww. zysku z lat poprzednich. Po podjęciu uchwały nastąpiłaby wypłata (faktyczne przekazanie) środków pieniężnych do Wnioskodawcy.


W odpowiedzi na wezwanie z dnia 20 września 2017 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.194.2017.2.EC Wnioskodawca uzupełnił brakującą opłatę.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy na moment podjęcia uchwały o wypłacie zysków przez spółkę komandytową B do spółki komandytowej A albo na moment faktycznej wypłaty tych zysków przez spółkę komandytową B do spółki komandytowej A w zakresie środków pieniężnych pochodzących z zysków wypracowanych przed dniem przekształcenia przez spółkę komandytową B powstałą z przekształcenia spółki córki, Wnioskodawca uzyska przychód podatkowy?
  2. Czy na moment podjęcia uchwały o wypłacie zysków przez spółkę komandytową A do Wnioskodawcy albo na moment faktycznej wypłaty tych zysków przez spółkę komandytową A do Wnioskodawcy w zakresie środków pieniężnych pochodzących z zysków wypracowanych przed dniem przekształcenia przez spółkę komandytową B powstałą z przekształcenia spółki córki Wnioskodawca uzyska przychód podatkowy?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Na wstępie Wnioskodawca wskazał, że występował już z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w takim samym zakresie i uzyskał interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 maja 2017 r. (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.33.2017.1.EC). W interpretacji tej stanowisko Wnioskodawcy zostało uznane za prawidłowe, jednak po stronie Wnioskodawcy powstały wątpliwości związane z uzasadnieniem. W szczególności otrzymana interpretacja nie zawierała odniesienia się do wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego faktu, że na moment przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową B niepodzielone zyski w spółce komandytowej B będą co prawda podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ale będą korzystały ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p. Przepis u.p.d.o.p. nie został przywołany w uzasadnieniu tej interpretacji. W interpretacji uznaje się stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe jeśli niepodzielone zyski były opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na moment przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową B, podczas gdy w opisie zdarzenia przyszłego wskazano, że zyski te będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ale będą korzystały ze zwolnienia z tego podatku na podstawie art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p. W związku z tym Wnioskodawca chciałby poprosić o wydanie interpretacji z odniesieniem do tych okoliczności opisanego zdarzenia przyszłego.


Zdaniem Wnioskodawcy wypłata zysku bilansowego w przedstawionym zdarzeniu przyszłym i w zakresie objętym pytaniami nie stanowi przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy.


  1. Zysk bilansowy.

W przypadku spółki komandytowej kategoria zysku bilansowego ma znaczenie przede wszystkim z punktu widzenia przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) w związku z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (u.r.).

Zgodnie z art. 51 § 1 k.s.h. „Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu". Zasada ta może być modyfikowana przez wspólników w umowie spółki komandytowej (art. 51 § 2 i 3 k.s.h ). Natomiast zgodnie z art. 52 § 1 k.s.h. „Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego”

Użyte w tych przepisach określenie „zysk" oznacza zysk bilansowy, czyli zysk określany na podstawie u.r. W komentarzach do tych przepisów wskazuje się, że „Pojęcia zysku i straty są terminami z zakresu rachunkowości Zysk osiągnięty przez spółkę rozumiany jest jako zwiększenie w przyjętym okresie sprawozdawczym kapitału własnego spółki lub zmniejszenie jego niedoboru w inny sposób niż przez wniesienie środków przez wspólników" (A Kidyba, Komentarz do art. 51 kodeksu spółek handlowych, cyt. za LEX).

Wobec powyższego można wskazać, że w przypadku spółki komandytowej „zysk" czy też .zysk bilansowy" jest kategorią istotną z punktu widzenia przepisów k.s.h. w związku z przepisami u.r. To przepisy tych ustaw, a więc odrębnych od prawa podatkowego gałęzi prawa (tj. prawa handlowego i prawa bilansowego) posługują się kategorią „zysku" w spółce komandytowej. Przepisy te nie odnoszą się natomiast w żaden sposób to kwestii opodatkowania spółki komandytowej lub wspólników spółki komandytowej, a w szczególności do kategorii „dochodu".


  1. Opodatkowanie dochodów w spółce komandytowej.

Spółka komandytowa jest jedną ze spółek osobowych (§ 4 pkt 1 k.s.h.). Spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej (nie jest osobą prawną). Spółka komandytowa ma status jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną (taki wniosek można wyprowadzić z art. 8 § 1 k.s.h.).

Z podatkowego punktu widzenia spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Art. 1 ust. 1 u.p.d.o.p. przewiduje, że „ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji". Jak już wskazano spółka komandytowa nie osobą prawną. Natomiast art. 1 ust. 2 u.p.d.o.p. przewiduje, że przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej. Spółka komandytowa, jako spółka nieposiadająca osobowości prawnej nie została zatem objęta zakresem tego przepisu.

W polskim prawie spółka komandytowa jest tzw. spółką transparentną podatkowo, co oznacza że podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, ale jej wspólnicy. To wspólnicy spółki komandytowej, proporcjonalnie do swojego udziału w jej zyskach, płacą podatek od dochodów uzyskiwanych przez spółkę komandytową. W przypadku osób fizycznych zasada ta wynika z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f.: „Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1 a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe". Zasada ta dotyczy również rozliczania kosztów i ulg, co potwierdza art. 8 ust. 2 u.p.d.o.f.

Art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f. stanowi, że „Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3". Z przepisu tego wynika, że dla wspólnika spółki komandytowej będącego osobą fizyczną, tak jak Wnioskodawca, przychód z udziału w tej spółce stanowi przychód ze źródła przychodów o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wskazanie źródła przychodów jest istotne, ponieważ ma wpływ na ustalenie zasad opodatkowania. Skoro wspólnik spółki komandytowej uzyskuje przychody z działalności gospodarczej, to zasady opodatkowania będą takie same jak w przypadku pozostałych przychodów z działalności gospodarczej. W szczególności wspólnik spółki komandytowej będzie zobowiązany do opłacania w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy (art. 44 ust. 1 pkt 1, art. 44 ust. 3 u.p.d.o.f.).

Szczegółowe zasady ustalania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc także przychodów z tytułu udziału w spółce komandytowej, określa art. 14 u.p.d.o.f. Pomijając tutaj szczegółowe regulacje tego przepisu należy wskazać na dwa istotne wnioski, jakie płyną z jego treści. Po pierwsze, w przypadku wspólników spółki komandytowej przewidziano taki sam sposób ustalania przychodów, jak w przypadku osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Oznacza to, że Wnioskodawca, jako wspólnik spółki komandytowej, jest zobowiązany na bieżąco ustalać dochód z tytułu udziału w spółce komandytowej oraz z tytułu udziału tej spółki komandytowej w innych spółkach komandytowych (stanowiący nadwyżkę przychodów należnych nad kosztami uzyskania przychodów) oraz odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Zatem dochód w spółce komandytowej i zależnych spółkach komandytowych jest opodatkowany na bieżąco, w trakcie całego roku podatkowego. Po drugie, w związku z przyjętym sposobem opodatkowania dochodów z tytułu udziału w spółce komandytowej, żaden przepis u.p.d.o.f. nie przewiduje opodatkowania przychodu lub dochodu w postaci wypłaty zysku w spółce komandytowej.

Podsumowując ten fragment można stwierdzić, że w u.p.d.o.f. przyjęto zasady opodatkowania dochodów z udziału w spółce komandytowej, z których wynika, że dochód ten jest opodatkowany wyłącznie na poziomie wspólnika, stanowi dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej i jest opodatkowany na bieżąco w trakcie roku podatkowego. Żaden przepis u.p.d.o.f. nie przewiduje opodatkowania czynności podziału lub wypłaty zysku bilansowego spółki komandytowej.


  1. Stanowisko Wnioskodawcy.

Wnioskodawca uważa, że na moment podjęcia uchwały o wypłacie zysków przez spółkę komandytową B do spółki komandytowej A oraz na moment faktycznej wypłaty tych zysków do spółki komandytowej A nie rozpozna on przychodu podatkowego (proporcjonalnie do swojego udziału w spółce A).


Wynika to z faktu, że w momencie przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową B zysk ten podlegał opodatkowaniu u jej wspólnika - wspólnik rozpoznał przychód z niepodzielonych zysków na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. W tym przypadku był to akurat przychód zwolniony z podatku na podstawie art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p.

Nie zmienia to jednak tego, że zyski wypracowane przez spółkę z o.o. w latach poprzednich były na moment przekształcenia objęte zakresem przepisu o przychodach z niepodzielonych zysków, przy jednoczesnym zwolnieniu tego przychodu z opodatkowania. W takiej sytuacji zadysponowania tymi zyskami przez spółkę komandytową B na rzecz spółki komandytowej A (następcy prawnego i podatkowego spółki C SA) poprzez podjęcie uchwały o ich wypłacie nie będzie już podlegało opodatkowaniu. Prawidłowość takiego stanowiska widać tym bardziej, jeśli założy się teoretycznie, że spółka komandytowa B wypłaca zyski z lat ubiegłych do spółki C SA (nie przekształconej w spółkę komandytową A). W takiej sytuacji nie ma wątpliwości, że wypłata zysków nie podlegałaby opodatkowaniu i to nawet w sytuacji skorzystania ze zwolnienia z art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p.

Także podjęcie uchwały o wypłacie zysków przez spółkę komandytową A do Wnioskodawcy oraz faktyczna wypłata tych zysków do Wnioskodawcy nie spowoduje po jego stronie powstania przychodu podatkowego. Spółka komandytowa A będzie podmiotem transparentnym podatkowo. Podatnikami podatku dochodowego będą wspólnicy tej spółki komandytowej. Jak wskazano wcześniej uchwała o wypłacie zysków ze spółki komandytowej B do spółki komandytowej A oraz faktyczna wypłata tych zysków nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Skoro spółka komandytowa A jest podmiotem transparentnym podatkowo, to tym samym skutek w postaci braku opodatkowania omawianych zysków odnosi się również do wspólników spółki komandytowej. Podjęcie uchwały o wypłacie zysków ze spółki komandytowej B oraz faktyczna wypłata tych zysków nie stanowią przychodu podatkowego spółki komandytowej A, a w konsekwencji nie stanowią przychodu podatkowego jej wspólników (w tym Wnioskodawcy). Późniejsze czynności podjęcia uchwały o wypłacie zysków ze spółki A oraz faktyczna wypłata tych zysków nie mają już znaczenia podatkowego. Stanowią jedynie realizację wymogów wynikających z przepisów o rachunkowości i k.s.h. Czynności te jednak nie powodują powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy.

Odnosząc się jeszcze do kwestii faktycznej wypłaty zysków ze spółki komandytowej należy zwrócić uwagę na przepisy k.s.h. Wypłata zysków ze spółki komandytowej ma charakter raczej niesformalizowany. Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego (art. 52 § 1 w zw. z art. 103 § 1 k.s.h.). Komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 123 § 1 k.s.h.). Umowa spółki może przewidywać wypłatę zaliczek na poczet zysku w trakcie roku obrotowego.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca uważa, że faktyczne otrzymanie przez niego środków pieniężnych pochodzących z zysków wyprawowanych przez spółkę z o.o. przed dniem ich przekształcenia w spółkę komandytową B nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przepisy u.p.d.o.f. nie przewidują opodatkowania wypłaty zysków ze spółki komandytowej. Opodatkowaniu podlega wypracowany zysk na bieżąco w trakcie roku podatkowego. Natomiast sama wypłata nie jest już czynnością opodatkowaną. W omawianej sytuacji zysk ten został wypracowany przez spółki z o.o. przed dniem ich przekształceniem w spółki komandytowe, a więc był opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nie ma tym samym podstaw do twierdzenia, że wypłacany zysk jest zyskiem nieopodatkowanym. Wnioskodawca uważa, że na gruncie u.p.d.o.f. nie ma podstaw do ponownego opodatkowania tych samych zysków w spółce komandytowej jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Powyższe znajduje potwierdzenie również w interpretacjach podatkowych. Przykładowo w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 listopada 2011 r. (sygn. ILPB1/415-1005/11-2/AP) stwierdzono: „Zatem, wypłata udziału w rocznym zysku bilansowym spółki komandytowej dokonana w myśl przepisu art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych, stanowić będzie czynność neutralną podatkowo dla wspólników tej spółki, jako że zysk wypracowany w spółce stanowi w istocie opodatkowane już środki jej wspólników. Ponadto, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje opodatkowania wypłat z zysku spółki komandytowej, o których mowa w art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Reasumując, wypłata na rzecz Wnioskodawcy udziału w rocznym zysku bilansowym spółki komandytowej nie będzie skutkować powstaniem po Jego stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W szczególności, wypłacony Zainteresowanemu zysk nie będzie stanowił przychodu podatkowego Wnioskodawcy, nawet w sytuacji, gdy spółka komandytowa, której będzie On wspólnikiem, osiągnie w danym roku obrotowym zysk bilansowy, natomiast z tytułu udziału w spółce komandytowej Zainteresowany poniesie stratę podatkową".

Odpowiadając na pytanie pierwsze Wnioskodawca uważa, że na moment podjęcia uchwały o wypłacie zysków przez spółkę komandytową B do spółki komandytowej A albo na moment faktycznej wypłaty tych zysków przez spółkę komandytową B do spółki komandytowej A w zakresie środków pieniężnych pochodzących z zysków wypracowanych przed dniem przekształcenia przez spółkę komandytową B powstałą z przekształcenia spółki córki nie uzyska on żadnego przychodu podatkowego.

Odpowiadając na pytanie drugie Wnioskodawca uważa, że na moment podjęcia uchwały o wypłacie zysków przez spółkę komandytową A do Wnioskodawcy albo na moment faktycznej wypłaty tych zysków przez spółkę komandytową A do Wnioskodawcy w zakresie środków pieniężnych pochodzących z zysków wypracowanych przed dniem przekształcenia przez spółkę komandytową B powstałą z przekształcenia spółki córki nie uzyska on żadnego przychodu podatkowego.


Skróty:

  • u.p.d.o.f. - ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • u.p.d.o.p. - ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
  • k.s.h. - ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoja aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj