Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.190.2017.1.APO
z 7 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 lipca 2017 r. (data wpływu 12 lipca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową określoną w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową określoną w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również „Spółka”) jest podmiotem wchodzącym w skład Grupy OT (dalej: „Grupa OT”), będącej światowym liderem w dziedzinie produkcji kart płatniczych, identyfikacyjnych oraz kart SIM i ich personalizacji oraz rozwiązań software’owych (związanych z oprogramowaniem).

Grupa OT dostarcza komponenty dla niemal wszystkich producentów elektroniki użytkowej oraz zapewnia zabezpieczenia działań urządzeń z obszaru „Internetu rzeczy” (ang. „Internet of Things”, przedmioty gromadzące i przetwarzające dane za pośrednictwem sieci komputerowej). Produkty Grupy OT dostarczane są do ok. 4.000 banków, ok. 200 operatorów sieci komórkowych oraz większości producentów elektroniki użytkowej. Grupa OT posiada swoje oddziały zlokalizowane w ponad 140 krajach na świecie, w których zatrudnia ok. 6.000 osób, z czego 600 specjalistów pracuje w centrach badawczo-rozwojowych.

Jednym z centrum badawczo-rozwojowych funkcjonujących w Grupie OT jest Spółka, której powierzono systematyczne prowadzenie działalności polegającej na tworzeniu nowych i innowacyjnych oraz oryginalnych i pionierskich rozwiązań w dziedzinie informatyki (w szczególności oprogramowania). Działalność w tym zakresie polega na ciągłym zwiększaniu zasobów wiedzy Spółki, która umożliwia tworzenie nowych, a w niektórych sytuacjach również istotnie ulepszonych rozwiązań (oprogramowania), docelowo dostarczanego na rzecz podmiotów z Grupy OT. Zakończone przez Spółkę projekty w chwili ich wprowadzenia na rynek w większości przypadków stanowią zupełnie nowe (ewentualnie istotnie ulepszone) rozwiązania, nieznane i niedostępne nigdzie indziej na świecie. W niektórych sytuacjach, podejmowane przez Spółkę wysiłki w opracowywaniu nowych rozwiązań nie kończą się sukcesem (np. z uwagi na pozyskaną wiedzę w trakcie realizacji projektu, która wskazuje nieprzydatność danego rozwiązania/technologii). Nadto, w niektórych przypadkach, aktywność Spółki sprowadza się nie tyle do opracowania „gotowego produktu”, ile stworzenia podstawy (w szczególności poprzez uzyskanie wiedzy) do dalszego opracowywania rozwiązań.

Dotychczas, Spółka identyfikowała prowadzoną działalność badawczo-rozwojową przede wszystkim dla celów statystki publicznej. W szczególności, Wnioskodawca składał do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) druk PNT-01 - Sprawozdanie o działalności badawczej i rozwojowej (B+R) oraz druk PNT-02/u - Sprawozdanie o innowacjach w sektorze usług. W tych drukach Spółka raportowała dane o zakresie prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W chwili obecnej Spółka powzięła wątpliwości, czy prowadzi działalność badawczo-rozwojową oraz czy jest uprawniona do uznania części realizowanych projektów za objęte określoną w art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), ulgą na działalność badawczo-rozwojową (dalej: „Ulga B+R”). Spółka wskazuje również, że nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Projekty realizowane przez Spółkę.

Spółka prowadzi ewidencje wszystkich realizowanych projektów, które są dzielone na dwie zasadnicze kategorie, tj.:

  1. „Projekty Run” oraz
  2. „Projekty Build”.

Przyporządkowanie do poszczególnych rodzajów projektów jest dokonywane po analizie jego przedmiotu przez menadżera projektu.

ad. a)

„Projekty Run” dotyczą bieżącej obsługi oprogramowania komputerowego (opracowanego w ramach Grupy OT), a czynności wykonywane w ramach nich obejmują m.in. przygotowanie poprawek (ang. „patch”) lub uaktualnień do programów, a w niektórych sytuacjach poprawę funkcjonalności programu lub zwiększenie jego wydajności. Projekty tego rodzaju obejmują realizację zleceń (w tym wdrożenia i dostosowania) od podmiotu będącego nabywcą lub użytkownikiem oprogramowania wytworzonego w ramach Grupy OT, np. banku, który zakupił oprogramowanie do obsługi płatności mobilnych.

Pomimo, że scharakteryzowane powyżej projekty dotyczą innowacyjnych programów komputerowych to z uwagi na ich częściowo odtworzeniowy charakter - kierując się daleko posuniętą ostrożnością - decyzją Spółki „Projekty Run” zostały uznane za nieobjęte Ulgą B+R.

ad. b)

„Projekty Build” polegają na tworzeniu rozwiązań w dziedzinie informatyki, których efektem końcowym ma być stworzenie oryginalnych i pionierskich programów komputerowych lub ich elementów, ewentualnie pozyskanie wiedzy przydatnej w dalszych etapach do tworzenia programów komputerowych. Spośród całości „Projektów Build” Spółka wydzieliła projekty o szczególnie innowacyjnym/pionierskim charakterze stanowiące, w jej ocenie, przejaw działalności badawczo-rozwojowej, które potencjalnie mogą zostać objęte Ulgą B+R (dalej: „Projekty B+R”).

Z uwagi na charakter prowadzonej działalności, część z Projektów B+R została zainicjowana jeszcze przed 2016 r. Ponadto, część z Projektów B+R nie została zakończona w 2016 r. i będzie kontynuowana w przyszłych latach. Należy zauważyć, że zdecydowana większość Projektów B+R wymaga nakładu pracy wynoszącego niejednokrotnie ponad 10.000 roboczogodzin pracy różnych pracowników. Z oczywistych względów, projekty te są realizowane przez zespoły pracowników Spółki, a nie pojedyncze osoby. Wreszcie, nie można wykluczyć, że niektóre z opisanych Projektów B+R mogą nie zostać zakończone opracowaniem rozwiązań mających komercyjne zastosowanie.

Poniżej Spółka przedstawia krótki opis Projektów B+R realizowanych w 2016 r.:

  1. IOT Cloud
    Opracowywane oprogramowanie ma na celu zapewnienie nowej bezpiecznej usługi. Projekt dotyczy „Internetu rzeczy” i polega na stworzeniu platformy mogącej obsłużyć wiele różnorodnych urządzeń, a nie tylko zapewnić ochronę jej poszczególnych elementów. Projekt IOT Cloud integruje nowe systemy i dodatkowe usługi z usługami X Cloud w celu obsługi urządzeń takich jak np. urządzenia Apple oraz inne urządzenia, które nie posiadają odpowiednich elementów zabezpieczających. Projekt ma skutkować opracowaniem rozwiązania zapewniającego najwyższy poziom bezpieczeństwa urządzeń i środowiska wokół nich, nie tylko poprzez ochronę dostępu do urządzeń, zasobów sieciowych i usług opartych na chmurze, ale także poprzez zapewnienie najbezpieczniejszych miejsc przechowywania informacji (w tym informacji o tajnym charakterze).
  2. M-Connect - Version 4
    M-Connect to nowy sposób zarządzania subskrypcją na telefonach komórkowych. Przyjęte rozwiązanie techniczne umożliwia rezygnację z kart SIM, aby zarządzać kilkoma MNO („Mobile Network Operator”). W ramach projektu opracowane są nowe specyfikacje, a także techniczne rozwinięcia w celu stworzenia przełomowego i wysoce innowacyjnego rozwiązania.
  3. TSM - TSP - Trusted Service Manager and Provider
    Projekt dotyczy m.in. utworzenia serwera TSM (ang. „Trusted Service Manager”) zdolnego do zapewnienia uproszczonej, wysoce skalowalnej struktury z dobrą wydajnością w celu kontrolowania obsługi administracyjnej dowolnego typu Bezpiecznego Elementu (ang. „Secure Element”), w tym wbudowanego elementu zabezpieczonego (eSE) w smartfonach i innych środowiskach użytkowników.
    Celem projektu jest utworzenie podmiotu odpowiedzialnego za interakcje z operatorami telefonii komórkowej oraz podmiotu odpowiedzialnego za interakcje z producentem urządzeń przenośnych. Zastosowanie opisanego rozwiązania polegającego na podzielonej architekturze pomoże unikać potencjalnych konfliktów i zapewni lepsze bezpieczeństwo danych użytkownika. Dzięki opracowywanemu rozwiązaniu będzie możliwe korzystanie z kilku operatorów. Jednocześnie, opracowywana technologia zamiast używać komunikacji SMS-owej umożliwi przesyłanie informacji przez sieć Internet, co stanowi zasadniczy skok jakościowy w stosunku do obecnie funkcjonujących rozwiązań (pozwala na przesyłanie znacznie większej liczby danych).
  4. Wise mobile
    Projekt stanowi zupełnie nowe rozwiązanie związane z płatnościami mobilnymi. Zamiast używać systemów korzystających z kart Visa i Mastercard, Grupa OT postanowiła opracować własny system i proces płatności. Projekt Wise mobile wymaga opracowania nowego SDK (ang. „Software development kit” - zestawu narzędzi dla programistów niezbędny w tworzeniu aplikacji korzystających z danej biblioteki). W przypadku zakończenia projektu z sukcesem możliwe będzie opracowanie nowego i innowacyjnego rozwiązania całkowicie niezależnego od obowiązujących obecnie rozwiązań Visa i Mastercard.
  5. CPS Evolution & Profile Generator
    Projekt ma na celu zbudowanie systemu „wirtualnej fabryki”, co umożliwi testowanie różnych konfiguracji „fizycznych kart” (takich jak karty płatnicze, czy też nowoczesne paszporty). Głównym wyzwaniem jest w tym przypadku opracowanie wirtualnego systemu o tych samych właściwościach fizycznych co karty oraz przejście z fizycznej produkcji na wirtualną produkcję w celu symulacji środowiska fizycznego.
  6. Samsung and Android pay
    Projekt zmierza do opracowania bezpiecznych elementów dla urządzeń Samsung i Android, opartych na nowych technologiach. Jednym z celów jest zapewnienie lepszego bezpieczeństwa dzięki zaprojektowaniu odizolowanego środowiska oraz przełomowej i zaufanej aplikacji, która będzie aktualizowana „na bieżąco”, co stanowi szybsze i bardziej bezpieczne rozwiązanie od dotychczas dostępnych na rynku.
  7. OS UPDATE
    Celem tego projektu jest zapewnienie bezpiecznego systemu operacyjnego, który może być zdalnie aktualizowany, podczas używania tzw. „Secure Elements”, a więc poza zakresem modyfikacji fizycznej urządzenia. Opracowanie systemu aktualizacji systemu operacyjnego na karcie SIM i wbudowanym systemie stanowi całkowitą nowość, niedostępną dotychczas na rynku.

Ponadto, w przyszłości Spółka może realizować również inne projekty, które będą podobne do opisanych powyżej Projektów B+R.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową określoną w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a jej przejawem są w szczególności wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Projekty B+R? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. Przejawem tej działalności są m.in. wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Projekty B+R.

Ramy prawne.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Kluczowe elementy tej definicji, tj. pojęcie „badań naukowych” oraz „prac rozwojowych” zostały doprecyzowane w art. 4a pkt 27 i 28 ustawy o CIT.

W art. 4a pkt 27 lit. a - c ustawy o CIT, wskazano, że „badania naukowe” oznaczają:

  1. badania podstawowe rozumiane jako oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowałnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania stosowane definiowane jako prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce;
  3. badania przemysłowe za które uznaje się badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Drugim rodzajem aktywności podatnika, który stanowi przejaw działalności badawczo-rozwojowej są zdefiniowane w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, prace rozwojowe. Zgodnie z ustawową definicją, przez prace rozwojowe rozumie się nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W przypadku „prac rozwojowych” w art. 4a pkt 28 lit. a i b ustawy o CIT, wymieniono ich przykładowe przejawy, tj.:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony;
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Ocena działalności Spółki.

Mając na uwadze przytoczone powyżej ramy prawne, Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową a jej przejawem są w szczególności Projekt B+R, gdyż te projekty:

  1. mają twórczy charakter,
  2. są prowadzone w systematyczny sposób oraz
  3. mają określony cel - zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Ad. 1)

Działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Oznacza to, zdaniem Wnioskodawcy, że taka działalności powinna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego lub wtórnego charakteru.

Projekty B+R mają charakter twórczy, gdyż zmierzają do opracowania przełomowych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Przykładowo, Projekty B+R polegają na stworzeniu zaufanej aplikacji aktualizowanej na bieżąco, co stanowi szybsze i bardziej bezpieczne rozwiązanie od dotychczas dostępnych na rynku lub też polegają na opracowywaniu technologii komunikacji urządzeń przez sieć Internet, zamiast dotychczas wykorzystywanej komunikacji SMS-owej, co jest istotnym skokiem jakościowym w stosunku do obecnych rozwiązań. Ponadto, wykluczenie przez Wnioskodawcę z Ulgi B+R „Projektów Run” pozwala wyeliminować projekty, które mogą mieć charakter odtwórczy (np. polegają na wprowadzeniu modyfikacji do istniejącego już na rynku oprogramowania).

Ad. 2)

Z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. W opinii Spółki, przesłanka ta oznacza zakaz obejmowania Ulgą B+R incydentalnych działań podatnika i konieczność poszukiwania takich przejawów jego aktywności, które prowadzone są w uporządkowany oraz regularny sposób.

Należy uznać, że Projekty B+R nie mają incydentalnego charakteru, lecz wykonywane są w systematyczny sposób. Działania te stanowią istotę funkcjonowania Wnioskodawcy i podejmowane są w zaplanowany sposób. Z uwagi na wielkość nakładów koniecznych na ich realizację wymagają zaangażowania czasowego wielu pracowników Spółki oraz niejednokrotnie trwają przez okres dłuższy niż rok. W konsekwencji, takie projekty nie są podejmowane ad hoc, lecz w systematyczny sposób.

Ad. 3)

Po trzecie, działalność badawczo-rozwojowa musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W tym kontekście należy uznać, że Projekty B+R są nakierowane na cele określone w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. W szczególności, podejmowane aktywności ze swej istoty zmierzają do uzyskania specjalistycznej wiedzy, która w większości sytuacji jest nieodstępna na rynku. Zatem, mając na uwadze powyższe argumenty należy uznać, że Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową, co przejawia się m.in. realizacją Projektów B+R. Co więcej, czynności wykonywane w ramach Projektów B+R mieszczą się w zakresie „badań naukowych” oraz „prac rozwojowych”, które stanowią element definicji art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Projekty B+R mają cechy „badań przemysłowych”, gdyż zmierzają do zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług - w przypadku Spółki innowacyjnego lub istotnie ulepszonego oprogramowania komputerowego. Ponadto, w opinii Spółki, jej aktywność w ramach części Projektów B+R może zostać uznana za „prace rozwojowe”, gdyż polega m.in. kształtowaniu i wykorzystywaniu wiedzy i umiejętności z dziedziny nauk i technologii do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług - w przypadku Spółki innowacyjnego lub istotnie ulepszonego oprogramowania komputerowego. Co więcej, podejście Spółki polegające na wyłączeniu Projektów Run z zakresu Ulgi B+R powoduje, że wskazane przez Wnioskodawcę projekty nie dotyczą prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku.

Końcowo Spółka wskazuje, że przy identyfikacji działalności badawczo-rozwojowej pomocniczo można odwołać się również do „Podręcznika Frascati” opracowanego przez OECD, który ustanawia procedury standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

W podręczniku wskazano, że aby przedsięwzięcie dotyczące rozwoju oprogramowania komputerowego stanowiło działalność badawczo-rozwojową warunkiem jego zakończenia musi być dokonanie postępu naukowego oraz/lub technicznego, a celem przedsięwzięcia musi być wyeliminowanie elementu naukowej oraz/lub technicznej niepewności w sposób systematyczny. Ponadto, z „Podręcznika Frascati” wynika, że działania związane z tworzeniem oprogramowania komputerowego stanowią działalność badawczo-rozwojową, jeżeli dzięki nim dokonuje się postęp w dziedzinie oprogramowania komputerowego, zaś postępy w tej dziedzinie mają zazwyczaj charakter przyrostowy, a nie rewolucyjny. Niemniej, opracowanie ulepszonej wersji programu/dodanie nowych elementów/zmiana istniejącego programu lub systemu jest działalnością badawczo-rozwojową, jeśli pociąga za sobą postęp nauki oraz/lub techniki prowadzący do zwiększenia zakresu wiedzy w tej dziedzinie. Zatem, tezy postawione w „Podręczniku Frascati” potwierdzają, że objęte zakresem Ulgi B+R mogą zostać również te projekty, które polegają na ulepszeniu istniejących już rozwiązań, o ile takie rozwiązania związane są z istotnym postępem (np. opracowanie nowej wersji oprogramowania umożliwiającego przejście z komunikacji SMS-owej na komunikację przez sieć Internet).

Za istotne należy uznać wskazanie w omawianym podręczniku, że postęp naukowy oraz/lub techniczny w dziedzinie oprogramowania można osiągnąć nawet wtedy, gdy przedsięwzięcie nie zostanie ukończone, ponieważ niepowodzenie może zwiększyć zasób wiedzy o technikach oprogramowania komputerowego np. przez zademonstrowanie, że dane podejście nie ma szans powodzenia. Takie podejście wzmacnia argumentację Spółki, że zakresem Ulgi B+R mogą zostać objęte również te projekty, które nie zakończą się sukcesem (np. projekty w stosunku do których zostanie podjęta decyzja o ich zakończeniu z uwagi na brak szans opracowania rozwiązania mającego realne zastosowanie).

Co więcej, czynności wskazane przez Spółkę w ramach Projektów B+R są zgodne z przedstawionymi w „Podręczniku Frascati” typowymi przejawami działalności badawczo-rozwojowej, wśród których wymieniono m.in.:

  • rozwój informatyki na poziomie systemów operacyjnych, języków programowania, zarządzania danymi, oprogramowania komunikacyjnego oraz narzędzi służących do tworzenia oprogramowania;
  • rozwój technologii związanych z Internetem;
  • badania metod projektowania, rozwijania, instalowania i utrzymywania oprogramowania;
  • rozwijanie oprogramowania prowadzące do postępów w zakresie ogólnych koncepcji przechwytywania, przekazywania, gromadzenia, wydobywania informacji, manipulowania informacjami lub ich prezentowania;
  • prace rozwojowe ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej, będące niezbędnym krokiem w procesie tworzenia programu lub systemu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2-4 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj