Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.257.2017.1.MR
z 22 listopada 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2017 r. (data wpływu 23 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodu dla przychodów uzyskanych w związku z zawartą ze spółką umową o świadczenie usług zarządzania – jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE


W dniu 23 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodu dla przychodów uzyskanych w związku z zawartą ze spółką umową o świadczenie usług zarządzania.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca (Zarządzający) został powołany przez właściwy organ spółki kapitałowej działającej pod firmą sp. z o. o. (Spółka) do składu jej zarządu, co miało miejsce w dniu 3 lipca 2017 r. Spółka oraz Wnioskodawca zawarli w dniu 24 lipca 2017 r. Umowę o świadczenie usług zarządzania (Umowa). Na podstawie Umowy Zarządzający zobowiązał się świadczyć na rzecz Spółki Usługi zarządzania (Usługi), zaś Spółka w zamian za to zobowiązała się do wypłaty na rzecz Zarządzającego ustalonego wynagrodzenia oraz realizacji innych zobowiązań szczegółowo opisanych w treści tejże Umowy. Poniżej Wnioskodawca przedstawia charakterystykę Umowy oraz przytacza brzmienie poszczególnych z jej postanowień.


Przedmiot Umowy

Umowa reguluje wzajemne prawa i obowiązki Zarządzającego i Spółki. W artykule 3 Umowy opisany został przedmiot Umowy. Zgodnie z treścią art. 3.1. Umowy:


„W związku z powołaniem Zarządzającego do składu Zarządu Spółki jako Członka Zarządu oraz wykonywaniem na podstawie Aktu Powołania funkcji piastuna organu Spółki i koniecznością określenia podstawy prawnej, w oparciu o którą Członek Zarządu będzie sprawował funkcję, Spółka w drodze zawarcia niniejszej Umowy powierza Zarządzającemu świadczenie usług zarządzania w Spółce, na warunkach określonych niniejszą Umową, wynikających z Umowy Spółki oraz z obowiązujących przepisów, a Zarządzający świadczenie usług zarządzania w Spółce na tych warunkach przyjmuje do realizacji. Realizacja przez Zarządzającego powierzonych zadań będzie następowała przy wykorzystaniu zasobów rzeczowych, finansowych i organizacyjnych Spółki w tym zasobów pracowników oraz osób realizujących czynności faktyczne i prawne na podstawie innych tytułów prawnych aniżeli umowa o pracę”.


Zgodnie zaś z brzmieniem art. 3.2. Umowy:


„Świadczenie usług zarządzania będzie polegało w szczególności na:


3.2.1. Działaniu w imieniu i na rzecz Spółki.

3.2.2. Prowadzeniu spraw Spółki we wszystkich aspektach jej działalności w sposób zgodny z Umową Spółki i Uchwałami organów Spółki oraz obowiązującymi przepisami, Regulaminami Wewnętrznymi i innymi przepisami obowiązującymi w Spółce współdziałając z pozostałymi Członkami Zarządu Spółki, o ile Członkowie tacy zostaną powołani.

3.2.3. Reprezentowaniu Spółki wobec sądów, organów, instytucji, urzędów, podmiotów trzecich zgodnie ze sposobem reprezentacji wynikającymi z Umowy Spółki, reprezentowaniu Spółki wobec jej pracowników.

Realizacji Celów Zarządczych i innych stawianych przed Spółką”.


Obowiązki Zarządzającego

Zgodnie z treścią Umowy wszystkie Usługi powinny być realizowane przez Zarządzającego osobiście na rzecz Spółki, brak jest możliwości aby Zarządzający przekazał te obowiązki na rzecz innej osoby. W trakcie realizacji Usług Zarządzający powinien bazować na posiadanych umiejętnościach, wiedzy oraz doświadczeniu.


Podstawowe obowiązki Zarządzającego zostały określone w art. 4 Umowy - zgodnie z jego brzmieniem:


„4. ZOBOWIĄZANIA ZARZĄDZAJĄCEGO

4.1. Zarządzający zobowiązuje się do świadczenia usług zarządzania osobiście bez względu na to czy będzie działał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czy też działalności wykonywanej osobiście i nie jest uprawniony do powierzenia ich wykonywania osobie trzeciej z zastrzeżeniem postanowień pkt 3.1. Umowy zdanie ostatnie.

4.2 Zarządzający zobowiązuje się w szczególności do:

4.2.1. Wykonywania zakresu zadań wskazanych w pkt 3.2. wyżej.

4.2.2. Zaciągania zobowiązań i rozporządzania prawami w imieniu Spółki i na jej rzecz zgodnie z Umową Spółki i uwzględnieniem wymogów Kodeksu spółek handlowych, racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi Spółki.

4.2.3. Opracowywania zgodnie z regulacjami obowiązującymi w Spółce rocznych i wieloletnich planów rzeczowo-finansowych, a po zatwierdzeniu przez właściwy organ Spółki ich wykonywania.

4.2.4. Wykonywania Uchwał organów Spółki, chyba że ich wykonanie stanowiłoby naruszenie przepisów prawa lub wystąpią obiektywne przeszkody uniemożliwiające ich realizację.

4.2.5. Bieżącego i terminowego zgłaszania do sądu rejestrowego okoliczności podlegających wpisowi oraz składania sprawozdań finansowych i innych dokumentów zgodnie z obowiązującymi przepisami.

4.2.6. Prowadzenia spraw w tym sądowych, administracyjnych oraz innych niezbędnych do obrony interesów Spółki w szczególności poprzez reprezentowanie Spółki w postępowaniach, udzielanie stosownych pełnomocnictw.

4.3. Zarządzający zobowiązuje się do wykonywania usług zarządzania z najwyższą starannością, sumiennością, profesjonalizmem z zachowaniem lojalności wobec Spółki i dbałości o materialne i niematerialne interesy Spółki przy przyjęciu zasady podejmowania ryzyka uzasadnionego gospodarczo, finansowo i prawnie, a nadto zobowiązuje się działać zgodnie z przepisami prawa. Umowy Spółki, Regulaminu Zarządu oraz innych regulaminów i przepisów wewnętrznych obowiązujących w Spółce.

4.4. Zarządzający zobowiązuje się do wykonywania usług zarządzania w sposób ciągły prowadzący do rozwoju Spółki, realizacji wizji, misji, strategii i celów postawionych w Spółce, zarządzania wartością Spółki, ryzykami, zmianami w Spółce, wzmacniania pozycji Spółki na rynku, a także kreowania, wzmacniania pozytywnego wewnętrznego i zewnętrznego wizerunku Spółki.

4.5. Zarządzający jest osobą dokonującą czynności z zakresu prawa pracy w rozumieniu art. 31 kodeksu pracy. Zarządzający pełni funkcję zwierzchnika wszystkich pracowników. Zarządzający zobowiązuje się przestrzegać przepisów prawa pracy.

4.6. Zarządzający zobowiązuje się współdziałać z innymi organami Spółki oraz pozostałymi Członkami Zarządu, o ile Członkowie tacy zostaną powołani”.


Miejsce i czas świadczenia usług

Umowa określa warunki świadczenia Usług co do czasu i miejsca. W tym zakresie przewiduje, iż Usługi powinny być wykonywane co do zasady w siedzibie Spółki oraz, w zależności od potrzeb Spółki, w innych miejscach na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, przy czym świadczenie Usług poza siedzibą Spółki nie może zakłócać jej płynnego funkcjonowania. Świadczenie Usług przez Zarządzającego poza siedzibą Spółki trwające nieprzerwane 5 (pięć) dni roboczych i więcej wymaga uzyskania zgody uprawnionego członka Rady Nadzorczej zgodnie z procedurami obowiązującymi w Spółce. Zarządzający jest zobowiązany do dokumentowania swojej obecności w siedzibie Spółki oraz w innych miejscach świadczenia usług. Ponadto, do obowiązków Zarządzającego należeć będzie także prowadzenie ewidencji obejmującej każdorazowo miesiąc kalendarzowy, wskazującej ilość godzin wykonywania usług zarządzania objętych przedmiotem Umowy. Z regulacji zawartych w Umowie wynika także, iż Zarządzający jest uprawniony do 30 dni przerwy w świadczeniu usług zarządzania w okresie roku kalendarzowego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.


Odpowiednie postanowienia w tym zakresie zawarte zostały w art. 5 Umowy i posiadają następujące brzmienie:


„5. MIEJSCE I CZAS WYKONYWANIA UMOWY

5.1. Miejscem wykonywania Umowy przez Zarządzającego jest siedziba Spółki oraz każde inne miejsce na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami, w którym zaistnieje konieczność wykonywania zadań związanych z działalnością Spółki. 

5.2. Świadczenie usług zarządzania poza siedzibą Spółki nie może zakłócić płynnego funkcjonowania Spółki, w takim wypadku Zarządzający zobowiązany jest pozostawać ze Spółką w stałym kontakcie telefonicznym oraz e-mailowym.

5.3. Świadczenie usług zarządzania przez Zarządzającego poza siedzibą Spółki trwające nieprzerwane 5 (pięć) dni roboczych i więcej wymaga uzyskania zgody Przewodniczącego Rady Nadzorczej, a w przypadku jego nieobecności innego Członka Rady Nadzorczej Spółki.

5.4. Świadczenie usług zarządzania przez Zarządzającego jest wykonywane w warunkach dyspozycyjności, a w siedzibie Spółki następuje w takich ramach czasowych jakie są niezbędne do zarządzania Spółką zgodnie z treścią niniejszej Umowy. Czas podróży Zarządzającego związanej z wykonywaniem usług zarządzania poza siedzibą Spółki, udziału w wydarzeniach wskazanych w pkt 5.5. udziału w szkoleniach, o których mowa w pkt 5.6. również stanowi czas wykonywania usług zarządzania.

(...)

5.7. Zarządzający jest zobowiązany do dokumentowania swojej obecności w siedzibie Spółki, w innych miejscach świadczenia usług, wyjazdów w celu wykonywania usług zarządzania oraz dni innej przerwy w świadczeniu usług zarządzania poprzez podpisywanie ewidencji prowadzonej przez Spółkę przy czym dopuszcza się podpisanie przez Zarządzającego ewidencji zbiorczej za dany miesiąc kalendarzowy. Ewidencja może być prowadzona w sposób uproszczony, z zastosowaniem symboli przypisanych do obecności lub przyczyny przerwy, szkolenia, konferencji, itp. Niezależnie od wskazanej wyżej ewidencji, Zarządzający będzie prowadził ewidencję obejmującą każdorazowo miesiąc kalendarzowy wskazującą ilość godzin i minut czasu wykonywania Usług Zarządzania objętych Umową w danym dniu. Podpisana przez Zarządzającego ewidencja, o której mowa w zdaniu poprzednim musi być załączona do rachunku lub faktury, o których mowa w pkt 9.5. Umowy.

5.8. W okresie roku kalendarzowego Zarządzający jest uprawniony do 30 (trzydziestu) dni przerwy w świadczeniu usług zarządzania przypadających na Dni robocze, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przewidzianego niniejszą Umową. Liczba dni przerwy w świadczeniu usług zarządzania wskazana wyżej ulega proporcjonalnemu ograniczeniu w związku ze sprawowaniem usług zarządzania przez okres krótszy niż rok kalendarzowy. Dni przerwy, które nie zostały wykorzystane w danym roku kalendarzowym nie przechodzą na rok następny. Do okresu przerwy nie wlicza się nieobecności Zarządzającego spowodowanej koniecznością wykonywania czynności, których obowiązek realizacji wynika z powszechnie obowiązującego prawa.

(...)

5.10. Przerwa w świadczeniu usług zarządzania za wyjątkiem przerwy, o której mowa w pkt 5.8 Umowy, może nastąpić wyłącznie w przypadku choroby Zarządzającego uniemożliwiającej świadczenie usług zarządzania udokumentowanej zwolnieniem lekarskim (przerwa w świadczeniu usług zarządzania spowodowana chorobą). Za dni przerwy w świadczeniu usług zarządzania spowodowanej chorobą wynagrodzenie podstawowe ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu przyjmując jako podstawę do rozliczeń 30 (trzydzieści) dni w miesiącu kalendarzowym i ilość Dni roboczych przerwy w świadczeniu usług zarządzania spowodowanej chorobą.

5.11. Do faktury lub rachunku wystawionych za miesiąc, w którym nastąpiła przerwa w świadczeniu usług zarządzania, Zarządzający zobowiązany jest dołączyć rozliczenie z uwzględnieniem dni przerwy z oznaczeniem przerw wskazanych w pkt 5.8. i pkt 5.10. Umowy.

5.12. Naruszenie zobowiązań, o których mowa jest w pkt 5.3 pkt 5.7 pkt 5.9 pkt 5.11 Umowy przez Zarządzającego będzie stanowiło Istotne Naruszenie Umowy”. 


Obowiązki Spółki

Spółka zobowiązana jest udostępnić Zarządzającemu do korzystania, w zakresie niezbędnym do wykonywania Usług, urządzenia techniczne oraz inne zasoby stanowiące jej mienie (m.in. pomieszczenia biurowe wraz z wyposażeniem, telefon, komputer przenośny), jak również ponosić koszty ich używania. Ponadto, w zakresie obowiązków Spółki znalazło się także zagwarantowanie, że wszyscy pracownicy oraz współpracownicy Spółki będą na odpowiednim poziomie współdziałać z Zarządzającym, tak aby umożliwić mu realizację zadań określonych w Umowie. Odpowiednie postanowienia w tym zakresie zawarte zostały w art. 8.1. Umowy i posiada następujące brzmienie:


„8.1. Spółka zobowiązuje się do współpracy z Zarządzającym w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonywania zobowiązań Zarządzającego wynikających z niniejszej Umowy, Umowy Spółki oraz przepisów prawa, Regulaminów Wewnętrznych obowiązujących w Spółce, a w szczególności do zapewnienia rzeczowych, finansowych, organizacyjnych zasobów Spółki w tym zasobów pracowników oraz osób realizujących czynności faktyczne i prawne na podstawie innych tytułów prawnych aniżeli umowa o pracę, udzielania wszelkich niezbędnych informacji przez pracowników Spółki oraz udzielania informacji o stanowiskach organów Spółki, udostępniania dokumentów będących w zasobach Spółki”.


Spółka zobowiązana jest także m.in. do:


  • przekazania Zarządzającemu urządzeń technicznych, wyposażenia oraz innego mienia Spółki niezbędnego do realizacji Usług oraz zapewnienia samodzielnego pomieszczenia biurowego,
  • dokonywania czynności utrzymania, konserwacji, serwisu, przeglądów, naprawy, wymiany części eksploatacyjnych urządzeń technicznych, wyposażenia oraz innego mienia Spółki przekazanego Zarządzającemu do korzystania,
  • zawarcia na rzecz Zarządzającego umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.


Odpowiednie postanowienia w tym zakresie zawarte zostały w art. 8.2.1, 8.2.2., 8.2.5., 8.2.7 oraz 8.2.10 Umowy i posiadają następujące brzmienie:


„8.2. Spółka zobowiązuje się w szczególności do:

8.2.1. Przekazania Zarządzającemu urządzeń technicznych, wyposażenia oraz innego mienia Spółki niezbędnego do realizacji usług zarządzania, zapewnienia samodzielnego pomieszczenia biurowego o standardzie stosownym do wykonywanej funkcji Członka Zarządu wraz z możliwością korzystania z części wspólnych budynku, w którym znajduje się siedziba Spółki, zapewnienia materiałów biurowych oraz możliwości korzystania z ogólnodostępnych urządzeń technicznych w Spółce zgodnie z postanowieniami Artykułu 10 Umowy. Zarządzający zobowiązuje się do korzystania z wyżej wymienionych urządzeń technicznych, wyposażenia oraz innego mienia dla potrzeb świadczenia usług zarządzania, a w przypadku korzystania z mienia alternatywnego nie może się domagać od Spółki zwrotu kosztów ich wykorzystania.

8.2.2. Dokonywania czynności utrzymania, konserwacji, serwisu, przeglądów, naprawy, wymiany części eksploatacyjnych urządzeń technicznych, wyposażenia oraz innego mienia Spółki przekazanego Zarządzającemu do korzystania, dokonywania aktualizacji oprogramowania, ubezpieczenia tego mienia i pokrywania wszelkich kosztów w tym zakresie.

(...)

8.2.5 Zawarcia na rzecz Zarządzającego umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i pokrywania kosztów składek z tego tytułu, a w przypadku gdyby z przyczyn niezależnych od Spółki zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przez Spółkę na rzecz Zarządzającego okazało się niemożliwe, dokonywanie każdorazowo zwrotu Zarządzającemu wydatków z tytułu zawartej przez Zarządzającego umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w terminie, o którym mowa w pkt 11.8. Umowy.

(...)

8.2.7. Wypłaty Zarządzającemu wynagrodzenia zgodnie z Umową.

(...)

8.2.10. Zapewnienia w ramach pozostających w możliwości Spółki współdziałania z Zarządzającym organów i członków organów Spółki”.


Zasady korzystania z mienia Spółki

Strony Umowy określiły precyzyjnie zasady korzystania przez Zarządzającego z mienia Spółki. Zarządzający zobowiązał się, że będzie korzystał z przekazanego na jego rzecz mienia Spółki wyłącznie w celu świadczenia Usług objętych przedmiotem Umowy i będzie dbał o prawidłowe korzystanie z tego mienia. W myśl Umowy Zarządzający jest uprawniony do korzystania z samodzielnego pomieszczenia biurowego. Strony Umowy przyjęły także regułę, że koszty związane z zakupem, utrzymaniem, konserwacją, serwisowaniem, naprawami, przeglądami, ubezpieczeniem mienia stanowiącego zasób Spółki, z którego korzysta Zarządzający, obciążają Spółkę.


Odpowiednie postanowienia w tym zakresie zawarte zostały w art. 10.1., 10.2., 10.5., 10.8., 10.9., 10.10. oraz 10.11. Umowy i posiadają następujące brzmienie:


„10. ZASADY KORZYSTANIA Z MIENIA SPÓŁKI

10.1. Spółka przekaże, a Zarządzający przejmuje do wyłącznego korzystania w celu należytego wykonania Umowy, urządzenia techniczne, wyposażenie oraz inne mienie Spółki objęte Protokołem Zdawczo-Odbiorczym stanowiącym Załącznik nr 3 do Umowy. Korzystanie z mienia Spółki w innym celu aniżeli należyte wykonanie Umowy może nastąpić na podstawie odrębnej umowy zawartej ze Spółką przy czym Spółkę reprezentuje Rada Nadzorcza Spółki.

10.2. Zarządzający zobowiązany jest dbać o powierzone mienie z należytą staranności i zabezpieczyć je przed uszkodzeniem i utratą.

(...)

10.5 Zarządzający zobowiązuje się do korzystania z przekazanych zasobów Spółki wyłącznie w celu wykonywania niniejszej Umowy i nie udostępniania ich osobom trzecim. Urządzenia przenośne jak: laptop i telefon winny być zabezpieczone hasłem wymaganym zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa obowiązującą w Spółce ustaloną stosownie do art. 36 ustawy o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych. Zarządzający nie może samodzielnie instalować oprogramowania i ponosi pełną odpowiedzialność za szkody wywołane naruszeniem tego zakazu. W przypadku konieczności zainstalowania aplikacji na urządzenia mobilne, instalacji dokonuje Spółka.

(...)

10.8. Zarządzający ma prawo do korzystania z poczty elektronicznej prowadzonej dla Spółki oraz z konta indywidualnego poczty elektronicznej prowadzonego przez Spółkę dla Zarządzającego.

10.9. Zarządzający jest uprawniony do korzystania z samodzielnego pomieszczenia biurowego o standardzie stosownym do wykonywanej funkcji Członka Zarządu wraz z możliwością korzystania z części wspólnych budynku, w którym znajduje się siedziba Spółki wraz z wyposażeniem oraz z wyposażenia i urządzeń technicznych ogólnie dostępnych Spółce.

10.10. Spółka zapewnia Zarządzającemu artykuły biurowe własnym staraniem i na własny koszt.

10.11 Koszty związane z zakupem, utrzymaniem, konserwacją, serwisowaniem, naprawami, przeglądami, ubezpieczeniem mienia stanowiącego zasób Spółki, z którego korzysta Zarządzający obciążają Spółkę. W przypadku samochodu służbowego Spółka będzie pokrywała wszelkie koszty używania samochodu służbowego, w tym w szczególności: paliwa, oleju, płynów hamulcowych, chłodzących i do spryskiwaczy, serwisu, przeglądów technicznych, zakupu koniecznego wyposażenia dodatkowego, oraz zakupu części i materiałów eksploatacyjnych. Spółka będzie ubezpieczała samochód służbowy w zakresie OC, NNW, AC i ponosiła koszty składek”.


Wynagrodzenie

Zarządzającemu, z tytułu świadczenia Usług oraz sprawowania funkcji Członka Zarządu należy się wynagrodzenie całkowite, składające się z:


  • miesięcznego wynagrodzenia podstawowego (wynagrodzenie stałe) określonego kwotowo,
  • części zmiennej (wynagrodzenie uzupełniające), uzależnionej od zrealizowania Celów Zarządczych.


W przypadku gdy Umowa wskutek jej zawarcia lub rozwiązania obowiązuje przez niepełny miesiąc kalendarzowy wynagrodzenie stałe za dany miesiąc przysługuje w wysokości proporcjonalnej. Strony Umowy ustaliły także, że wynagrodzenie jest płatne na rzecz Zarządzającego z dołu. Kwestie związane z wypłatą wynagrodzenia zostały szczegółowo uregulowane w treści art. 9 Umowy. Strony Umowy przyjęły, że:


„9. WYNAGRODZENIE ZARZĄDZAJĄCEGO

9.1. Z tytułu wykonywania usług zarządzania przez Zarządzającego objętych niniejszą Umową oraz sprawowania funkcji Członka Zarządu w Spółce Zarządzającemu należne jest wynagrodzenie całkowite składające się z części stałej stanowiącej wynagrodzenie miesięczne podstawowe oraz części zmiennej wynagrodzenia stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy Spółki.

9.2. Część stała wynagrodzenia obejmuje również wynagrodzenie z tytułu przeniesienia na Spółkę autorskich praw majątkowych do Utworu, zezwolenia na wykonywanie praw zależnych, udzielenia pełnomocnictwa do wykonywania przez Spółkę autorskich praw osobistych, korzystania przez Spółkę z wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego oraz udzielenia prawa do uzyskania przez Spółkę patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz praw do rejestracji wzoru przemysłowego jeżeli Utwory, wynalazek, wzór użytkowy, wzór przemysłowy powstały w wykonaniu lub w związku z Umową lub w wykonaniu lub w związku ze sprawowaniem funkcji Członka Zarządu Spółki.

(...)

9.4. W przypadku gdy Umowa wskutek jej zawarcia lub rozwiązania obowiązuje przez niepełny miesiąc kalendarzowy wynagrodzenie stałe za dany miesiąc przysługuje w wysokości proporcjonalnej ustalonej poprzez podzielenie kwoty wynagrodzenia wskazanej w pkt 9.3. Umowy przez faktyczną ilość dni w danym miesiącu kalendarzowym i pomnożonej przez liczbę dni obwiązywania Umowy.

9.5. Część stała wynagrodzenia płatna jest z dołu po zakończeniu miesiąca kalendarzowego w terminie do 7 (siedem) dni od dnia doręczenia Spółce przez Zarządzającego rachunku lub faktury.

(...)

9.8. Część zmienna wynagrodzenia Zarządzającego, stanowiąca wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy Spółki, uzależniona jest od poziomu realizacji Celów Zarządczych z uwzględnieniem stopnia ich realizacji w okresie stanowiącym podstawę ustalenia wynagrodzenia uzupełniającego. Część zmienna wynagrodzenia nie może przekroczyć 30% (trzydziestu procent) wynagrodzenia podstawowego Zarządzającego w poprzednim roku obrotowym z tym zastrzeżeniem, że część zmienna wynagrodzenia za rok obrotowy 2017 może być ustalona w innej wysokości, nie większej niż 50% należnego wynagrodzenia podstawowego. Wygaśnięcie mandatu do sprawowania funkcji Członka Zarządu w Spółce nie powoduje utraty prawa do części zmiennego wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do okresu pełnienia funkcji w roku obrotowym.

9.9. Część zmienna wynagrodzenia Zarządzającego będzie ustalana przez Radę Nadzorczą Spółki zgodnie z postanowieniami pkt 6.5. Umowy”.


Odpowiedzialność stron

W treści Umowy jej strony wprowadziły także postanowienia odnoszące się do odpowiedzialności. Umowa zobowiązuje Spółkę do zawarcia na rzecz Zarządzającego umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Zarządzającego. Stosowne regulacje w tym przedmiocie zawarte zostały w art. 11 Umowy - zgodnie z tym przepisem:


„11. ODPOWIEDZIALNOŚĆ STRON

11.1. Każda ze Stron ponosi odpowiedzialność za niewykonywanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań objętych niniejszą Umową.

11.2. Zarządzający ponosi odpowiedzialność wobec Spółki za szkody wyrządzone w czasie wykonywania przez Zarządzającego niniejszej Umowy lub wykonywania funkcji Członka Zarządu będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej Umowy lub naruszenia przepisów prawa jeżeli nastąpiło to z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.

11.3. Zarządzający ponosi odpowiedzialność z tytułu pełnienia funkcji Członka Zarządu Spółki wynikającą z przepisów prawa, a w szczególności z Kodeksu spółek handlowych.

11.4 Zarządzający nie ponosi odpowiedzialności związanej z ryzykiem w zarządzaniu i ryzykiem prowadzenia działalności gospodarczej Spółki, o ile nastąpiło to w ramach dozwolonego i uzasadnionego ryzyka jeżeli Zarządzający je podejmował zgodnie z przepisami prawa i nie można przypisać Zarządzającemu winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.

11.5. Spółka zawrze na rzecz Zarządzającego umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Zarządzającego za szkody wyrządzone w związku z wykonaniem niniejszej Umowy oraz w związku z pełnieniem przez Zarządzającego funkcji Członka Zarządu Spółki na sumę ubezpieczenia w kwocie nie niższej niż 5.000.000 zł (pięć milionów złotych) bez franszyzy redukcyjnej i utrzyma ją w mocy przez cały okres trwania Umowy, a także przez dalszy okres 12 miesięcy od dnia wygaśnięcia lub rozwiązania Umowy w renomowanym towarzystwie ubezpieczeniowym prowadzącym między innymi działalność na rynku Rzeczypospolitej Polskiej na warunkach wspólnie ustalonych przez Strony.

11.6. Spółka będzie uiszczała składki z tytułu ubezpieczenia, o którym mowa w pkt 11.5. Umowy.

11.7. Spółka będzie informowała Zarządzającego o fakcie zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Zarządzającego przekazując kopię polisy wraz z dowodami opłacenia składek.

11.8. Jeżeli Spółka wbrew obowiązkowi zawarcia umowy ubezpieczenia, o której mowa w pkt 11.5. Umowy nie zawrze tej umowy lub doprowadzi do jej wygaśnięcia wskutek nieopłacania należnych towarzystwu ubezpieczeniowemu składek lub zawarcie wyżej wymienionej umowy ubezpieczenia przez Spółkę na rzecz Zarządzającego nie będzie możliwe z przyczyn niezależnych od Spółki, Zarządzający po uprzedzeniu może zawrzeć umowę odpowiedzialności cywilnej we własnym zakresie i opłacić składki z tytułu zawartego ubezpieczenia oraz obciążyć Spółkę kosztami związanymi z zawarciem umowy ubezpieczenia w wysokości odpowiadającej uiszczanym składkom. Spółka zobowiązana jest do zapłaty równowartości uiszczanych przez Zarządzającego składek każdorazowo w terminie do 7 dni od dnia wpływu do Spółki kopii polisy i dowodu potwierdzenia wpłaty składki ubezpieczeniowej. Do umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawartej bezpośrednio przez Zarządzającego postanowienia pkt 11.5. Umowy stosuje się odpowiednio”.


Wyznaczenie Celów Zarządczych na dany rok obrotowy, a także sposób oceny ich wykonania są ustalane przez Radę Nadzorczą oraz Zgromadzenie Wspólników Spółki. W ramach wykonywania Umowy Zarządzający będzie wyrażał oświadczenia woli w imieniu i na rzecz Spółki. Ryzyko gospodarcze oraz ekonomiczne za czynności wykonywane przez Zarządzającego w imieniu i na rzecz Spółki ponosić będzie Spółka. Wnioskodawca:


  1. nie prowadzi oraz nie będzie prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej,
  2. nie posiada oraz nie będzie posiadał status przedsiębiorcy wpisanego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy świadczenie Usług zarządzania na rzecz Spółki, w oparciu o opisaną powyżej Umowę, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy, przychody osiągane przez niego z tytułu Umowy należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Ustawa o PIT), które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych w oparciu o system przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.

Ustawodawca tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń w oparciu o kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł przychodów.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o PIT, odrębnymi źródłami przychodów są:


  • działalność wykonywana osobiście,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.


Zgodnie z art. 5a pkt 6 tej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Wyłączenie, o którym mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmuje m.in. przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 cytowanej powyżej ustawy. Przy czym, poszczególne kategorie przychodów z działalności wykonywanej osobiście wymieniono w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 13 pkt 7 i 9 ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się między innymi:


  • przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych;
  • przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.


Do przychodów określonych w art. 13 pkt 7 ww. ustawy zalicza się otrzymane wynagrodzenia w związku z pełnieniem funkcji na podstawie samego tylko aktu ustanowienia. W praktyce wynagrodzenie to dość często jest określane jako wynagrodzenie za udział w posiedzeniach spółki. Do przychodów wskazanych w art. 13 pkt 9 ww. ustawy należy zaliczyć otrzymane wynagrodzenia z tytułu m.in. umów o zarządzanie, gdyż osoby zarządzające spółką na podstawie takiej umowy nie pobierają wynagrodzenia wyłącznie z tytułu pełnionej funkcji, lecz z tytułu tej umowy.

Ponadto należy wskazać, że wyodrębnienie w Ustawie o PIT w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze - przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej - nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz zawsze działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy. Tym samym przychody uzyskane z tytułu tego rodzaju umów stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli umowy te zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czynności zarządcze dotyczą określonej osoby, tym samym mogą być dokonywane bezpośrednio przez tę osobę. Jednocześnie, z uwagi na fakt, że w przypadku zawarcia umowy powierzającej zarząd przedsiębiorstwem występuje duża dowolność nazewnictwa, przepis art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy nie tylko przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie, kontraktu menedżerskiego, lecz wszelkich umów o podobnym charakterze, z których wynika, że podatnikowi, w drodze umowy cywilnoprawnej, zostało zlecone sprawowanie zarządu przedsiębiorstwem, spółką, czy instytucją. Istotą kontraktu menedżerskiego, czy umów o zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą zlecającym zarząd, a samodzielnym podmiotem - zarządcą jest zarządzanie przez ten ostatni podmiot tymże (cudzym) przedsiębiorstwem, na rzecz i w interesie przedsiębiorcy, na jego rachunek i ryzyko. O kwalifikacji wykonywanej działalności na gruncie prawa podatkowego do poszczególnego źródła przychodu decyduje rzeczywisty charakter wykonywanej działalności (faktyczny zakres świadczonych usług). Z treści przedstawionej przez Wnioskodawcę Umowy wynika, że na jej podstawie Spółka powierzyła mu świadczenia na jej rzecz kompleksowych usług zarządzania jej przedsiębiorstwem w zamian za zapłatę ustalonego przez strony wynagrodzenia. Tym samym oznacza to, że zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką Umową powinna być zakwalifikowana jako umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontrakt menedżerski lub umowa o podobnym charakterze o której mowa jest w treści art. 13 pkt 9 Ustawy o PIT.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny i zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że przychody osiągane przez Wnioskodawcę z tytułu Umowy powinny zostać zaliczone do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 9 Ustawy o PIT, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 tej ustawy.

Powyższe stanowisko jest również akceptowane przez organy podatkowe. Przykładowo, wskazać można na interpretacje indywidualne wydane w podobnych stanach faktycznych: interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 czerwca 2017 r., 0114-KDIP3-1.4011.150.2017.l.MJ; z dnia 22 czerwca 2017 r., 0114-KDIP3-1.4011.175.2017.1.MJ; z dnia 3 kwietnia 2017 r., 1462-IPPB1.4511.83.2017.l.MJ; interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 stycznia 2016 r., IPPB1/4511-1301/15-2/MM; interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 lutego 2015 r.; IPPB1/415-1268/14-2/MS1, interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 lipca 2014 r., IPPB1/415-424/14-3/IF.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Według art. 13 ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się między innymi przychody:


  • otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (art. 13 pkt 7 ustawy),
  • uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy (art. 13 pkt 9 ustawy).


Mając powyższe na uwadze, przychody członka zarządu spółki w przypadku zawarcia umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktu menedżerskiego lub umowy o podobnym charakterze (w tym również umowy o świadczenie usług zarządzania zawartej na czas pełnienia funkcji członka zarządu), stanowią przychody zaliczone do źródła określonego w art. 13 pkt 7 ustawy (stanowi o tym „wyłączenie” określone w art. 13 pkt 9 ustawy).

Należy bowiem mieć na uwadze, że jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 czerwca 2015 r. sygn. akt III UZP 2/15 „w spółkach kapitałowych zawarcie kontraktu menedżerskiego z członkiem zarządu kreuje wtórną podstawę powiązania menedżera ze spółką, bowiem podstawowe znaczenie ma powołanie go na członka zarządu tworzące stosunek członkostwa w zarządzie spółki regulowany przepisami Kodeksu spółek handlowych i innymi przepisami wewnętrznymi spółki”.

Także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 16 czerwca 2016 r., sygn. akt I FSK 83/15 podzielił pogląd wyrażany w piśmiennictwie, że „pozycja członka zarządu, z którym spółka zawarła kontrakt menedżerski (umowę o zarządzanie) jako przedsiębiorcą, jest szczególna. W następstwie kontraktu menedżerskiego (umowy o zarządzanie) członek zarządu nie przejmuje zarządzania spółką we własnym imieniu i na własny rachunek. Zarządzanie spółką nadal jest realizowane przez członka zarządu w ramach członkostwa w zarządzie. Rola kontraktu menedżerskiego (umowy o zarządzanie) ograniczona jest do ustalenia wynagrodzenia za wykonywanie funkcji w zarządzie (czy jeszcze innych czynności określonych w umowie), szczególnych (kwalifikowanych i dodatkowych – w porównaniu z regulacją Kodeksu spółek handlowych i wewnętrznego prawa spółki) obowiązków dotyczących zarządzania spółką, zakazów w zakresie konkurencji oraz podejmowania dodatkowej działalności (Z. Kubot, Kwalifikacje prawne kontraktów menedżerskich członków zarządu spółek kapitałowych, PiZS 2002, nr 2, s. 2 i n).”

W związku z tym, przychody członka zarządu uzyskiwane na podstawie wskazanych umów powinny być kwalifikowane do przychodów określonych w art. 13 pkt 7 ustawy.


Dodatkowo należy zauważyć, że zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy ilekroć w ustawie mowa jest o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9 ustawy PIT.


W związku z tym nie jest możliwe, aby członek zarządu prowadzący działalność gospodarczą rozliczał przychody uzyskane na podstawie umowy o zarządzanie na zasadach określonych w art. 14 ustawy. Należy bowiem podkreślić, że pełniąc funkcję członka zarządu nie działa we własnym imieniu, lecz w imieniu spółki, zatem prowadzona przez niego działalność w tym zakresie nie spełnia warunku określonego w art. 5a pkt 6 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca (Zarządzający) został powołany przez właściwy organ spółki kapitałowej działającej pod firmą sp. z o. o. (Spółka) do składu jej zarządu, co miało miejsce w dniu 3 lipca 2017 r. Spółka oraz Wnioskodawca zawarli w dniu 24 lipca 2017 r. Umowę o świadczenie usług zarządzania (Umowa). Na podstawie Umowy Zarządzający zobowiązał się świadczyć na rzecz Spółki Usługi zarządzania (Usługi), zaś Spółka w zamian za to zobowiązała się do wypłaty na rzecz Zarządzającego ustalonego wynagrodzenia oraz realizacji innych zobowiązań szczegółowo opisanych w treści tejże Umowy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych wyżej przepisów prawa, należy stwierdzić, że przychód uzyskany z tytułu świadczenia przez Wnioskodawcę usług wynikających z zawartej ze spółką umowy o świadczenie usług zarządzania, będzie dla niego przychodem z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem stanowiska Wnioskodawcy, że osiągane przez niego przychody z tytułu Umowy należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy nie można uznać za prawidłowe.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że odmienne rozstrzygnięcie organu podatkowego nawet w analogicznym zagadnieniu nie może stanowić podstawy żądania analogicznego rozstrzygnięcia sprawy Wnioskodawcy, jeśli stoi to w sprzeczności z treścią przepisów prawa. W przypadku takiej rozbieżności, na organie podatkowym ciąży obowiązek podjęcia z urzędu prawem przewidzianych środków do skorygowania wadliwych rozstrzygnięć, adresowanych do innych podatników. Na podstawie art. 14e § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Szef Krajowej Administracji Skarbowej może z urzędu zmienić wydaną interpretację indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj