Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.307.2018.2.AN
z 3 września 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 czerwca 2018 r. (data wpływu 18 czerwca 2018 r.), uzupełnionym 17 sierpnia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym uznaje, iż opisana działalność w zakresie opracowywania nowych rozwiązań, produktów i technologii ich produkcji oraz rozwoju produktów, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, w związku z czym podatnik jest uprawniony do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2018 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym uznaje, iż opisana działalność w zakresie opracowywania nowych rozwiązań, produktów i technologii ich produkcji oraz rozwoju produktów, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, w związku z czym podatnik jest uprawniony do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z 31 lipca 2018 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.307.2018.1.AN, wezwano Wnioskodawcę do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 17 sierpnia 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Spółka akcyjna (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”), prowadzi działalność głównie w branży produkcji łożysk, jak również kół zębatych, przekładni zębatych i elementów napędowych. Spółka zajmuje się także obróbką mechaniczną elementów metalowych, produkcją narzędzi, produkcją maszyn do obróbki metalu, naprawą i konserwacją maszyn.

Łożyska produkowane w Spółce przeznaczone są głównie dla producentów samochodów ciężarowych, osobowych, przemysłu rolniczego, hutniczego i górniczego, silników elektrycznych, wózków widłowych, reduktorów i motoreduktorów oraz przemysłu zbrojeniowego.

Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej, zajmującej się głównie produkcją i eksploatacją pojazdów specjalnego przeznaczenia, części samochodowych i urządzeń do formowania metali.

Spółka posiada prawo do prowadzenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (…), na podstawie Zezwolenia (…).

Spółka w ramach swojej działalności prowadzi prace badawczo-rozwojowe, za które odpowiedzialne jest głównie Centrum Badań i Rozwoju TT (dalej: „CBR”), wspomagane przez pracowników pozostałych departamentów.

W skład struktury organizacyjnej Spółki wchodzą m.in.: departament produkcji, departament techniczny, departament handlowy, departament finansowy, departament administracyjny. CBR jest częścią departamentu technicznego.

W ramach Centrum Badań i Rozwoju występują m.in. takie jednostki jak:

  • Stacja badań;
  • Pracownia konstrukcji i badań łożysk;
  • Pracownia organizacji procesu technologicznego i prac B+R;
  • Planowanie i koordynacja uruchomień oraz prac B+R;
  • Pracownia procesów i pomocy pomiarowych;
  • Laboratorium procesów technologicznych.

W ramach CBR, Spółka zatrudnia specjalistyczną kadrę inżynierską oraz wyspecjalizowanych techników-testerów. Centrum jest wyposażone w profesjonalny sprzęt do prowadzenia badań laboratoryjnych oraz w warsztat przygotowania prób.

Centrum Badań i Rozwoju realizuje swoje podstawowe zadania poprzez przeprowadzanie symulacji komputerowych, przeprowadzanie badań metrologicznych, badań własności użytkowych i materiałowych, których efektem są nowe produkty oraz udoskonalane produkty i metody ich wytwarzania. W ramach walidacji wyników prac badawczo-rozwojowych, istotnym elementem są badania trwałości i niezawodności. Centrum świadczy usługi w postaci prac badawczych nie tylko na potrzeby własne, ale również podmiotom zewnętrznym.

Projekty realizowane przez Spółkę.

W ramach realizowanej działalności, Spółka prowadzi rożnego rodzaju projekty. Można podzielić je na następujące grupy:

  • Projekty produkcyjne;
  • Projekty B+R.

Wnioskodawca zaznacza, iż niniejszy wniosek obejmuje swoim zakresem jedynie projekty należące do grupy projektów B+R.

W związku z prowadzoną działalnością, Wnioskodawca stale napotyka konieczność opracowania nowych produktów, które trafią do oferty Spółki, a także dokonywania zmian i ulepszania dotychczasowych rozwiązań produktowych. Jest to naturalną konsekwencją systematycznego rozwoju technologicznego rynku krajowego i rynków zagranicznych, rozwoju rynków zbytu oraz obserwowanego postępu i wzrostu oczekiwań odbiorców. W efekcie, aby sprostać wymaganiom rynkowym, jak i w celu budowania atrakcyjności oferty produktowej Spółki, Wnioskodawca prowadzi w ramach swojej działalności, prace badawczo-rozwojowe.

Proces projektowy Centrum Badań i Rozwoju jest przedmiotem specjalnie dedykowanych procedur Spółki. Na początku ma miejsce planowanie projektowania. Następnie opracowywany jest projekt wyrobu (procesu) na podstawie założonych wymagań. Kolejnym etapem jest przegląd i wprowadzanie zmian do projektu, po czym następuje jego weryfikacja i zatwierdzanie. Dalej ma zastosowanie procedura nadzorowania danych oraz dokumentacji projektowej, a na końcu procedura wprowadzania zmian w dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej.

Istotnym elementem prac B+R jest tworzenie prototypów. Prototypy wyrobów Spółki tworzone są najpierw w technologii nie-docelowej, możliwie najmniejszymi nakładami. Często jest to kilka sztuk. W momencie uzyskania potwierdzenia spełnienia wstępnych wymagań, Wnioskodawca rozpoczyna następny etap prac badawczych - wykonanie pre-serii. Pre-seria obejmuje zazwyczaj do ok. 200 sztuk, jest zawsze dużo mniejsza w zakresie wolumenu, niż kolejne partie produkcyjne (produkcja seryjna w pełnej skali).

Projektowanie, konstruowanie oraz testowanie prototypów odbywa się w ramach projektów B+R. W każdym projekcie konstruowany może być tylko jeden, lub też więcej prototypów i mogą być tworzone zarówno równocześnie, jak i w odstępach czasu.

Po wprowadzeniu niezbędnych modyfikacji do prototypów, oraz pomyślnym zakończeniu testów i walidacji, Spółka uznaje iż proces B+R został zakończony.

Projektowanie i tworzenie prototypów oraz pre-serii odbywa się etapami, w proces ten są zaangażowane różne jednostki organizacyjne Spółki. W ramach projektów B+R przeprowadzana jest również walidacja opracowanego produktu/rozwiązania (polegająca głównie na weryfikacji pod kątem spełnienia założeń projektowych). Zweryfikowany produkt wysyłany jest Klientowi, który przeprowadza własną walidację oraz dokonuje innych potrzebnych potwierdzeń. Uruchomienie produkcji, w pełnej skali na potrzeby kontrahenta, w celach sprzedażowych kończy etap prac badawczych.

Po pomyślnym przeprowadzeniu testów prototypu i ewentualnym dokonaniu niezbędnych modyfikacji następuje faza uruchomienia produkcji próbnej. W efekcie, powstaje partia testowa (pierwsza partia produkcyjna), której celem jest walidacja produktu pod kątem spełnienia założeń i wymagań w skali przemysłowej. Jeżeli faza rozruchu produkcji nie wymaga dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych czy inżynieryjnych, nie jest prowadzona w ramach projektu B+R, ponieważ jej podstawowym celem nie jest już dalsze udoskonalanie wyrobów, lecz uruchomienie procesu produkcji.

W ten sposób Wnioskodawca oddziela prace produkcyjne (wdrożeniowe) od działalności badawczo-rozwojowej. Wnioskodawca prowadzi ewidencję działalności B+R pozwalającą na oddzielenie jej od projektów produkcyjnych.

Działalność Centrum B+R pozostająca w zakresie niniejszego wniosku polega m in. na realizacji projektów w ramach następujących grup:

  • Grupa 1: tworzenie nowych produktów (łożysk);
  • Grupa 2: wprowadzanie zmian (ulepszeń) w dotychczas prowadzonych przez Spółkę procesach i produktach.

Prace departamentu B+R inicjowane są w odpowiedzi na różne zdarzenia. Można tutaj wymienić 3 typowe sytuacje:

  • Zapytanie ofertowe na nowy produkt;
  • Zidentyfikowanie konieczności wprowadzenia usprawnienia procesowego lub konstrukcji wyrobu;
  • Uruchomienie nowych produktów (z myślą o przyszłych zapytaniach ofertowych i przewidywanego zapotrzebowania rynku).

Spółka w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej współpracuje z innymi podmiotami, w tym jednostkami naukowymi, jak np. (…).

Prace wykonywane w ramach projektów B+R.

W ramach opisywanych w niniejszym wniosku projektów B+R Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie m.in.:

  • Projektowania nowych produktów, w tym nowych typów produktów, które będą spełniały bardziej rygorystyczne wymagania technologiczne, użytkowe i inne,
  • Rozwijania nowych typów konstrukcji węzłów łożyskowych występujących w układach produkowanych przez odbiorców Wnioskodawcy;
  • Ulepszania istniejących produktów Wnioskodawcy, np. poprzez optymalizację własności fizykochemicznych dostępnych materiałów i ich wpływu na własności użytkowe produktów;
  • Badań - np. w zakresie wpływu składu chemicznego, mikro i makrostruktury oraz wtrąceń niemetalicznych na trwałość produktów Spółki;
  • Badań wpływu wybranych parametrów geometrycznych łożysk na ich walory użytkowe, w tym trwałość, temperaturę i możliwość pracy na wysokich obrotach i możliwości ich ulepszenia
  • Badań środków smarnych i ich wpływu na zmniejszanie tarcia tocznego.

Spółka oprócz prac badawczo-rozwojowych poświęconych zagadnieniom konstrukcji produkowanych przez siebie wyrobów, bierze aktywny udział w pracach projektowych nowych rozwiązań konstrukcji węzłów łożyskowych występujących w skrzyniach biegów, w osiach przeniesienia napędu samochodów i naczep, w silnikach elektrycznych i w wielu innych mechanizmach. Prace te są prowadzone wraz z różnymi ośrodkami naukowymi i z przyszłymi odbiorcami łożysk głównie z branży motoryzacyjnej, przemysłu walcowniczego, wydobywczego i producentami silników elektrycznych. Są one zawsze zaplanowane i realizowanie zgodnie z przyjętym planem prac projektowych.

Kolejnym obszarem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Spółkę jest technologia wytwarzania łożysk i oceny ich jakości. W tym obszarze prowadzony jest proces ciągłego doskonalenia i poszukiwań nowatorskich sposobów wykonywania operacji z zastosowaniem nowych, innowacyjnych materiałów ściernych, środków chemicznych, nowych lub modernizowanych obrabiarek, przez siebie konstruowanych i wykonywanych, oraz innowacyjnych stanowisk badawczych, które Spółka również projektuje i wykonuje. Prace te prowadzone we współpracy z ośrodkami naukowymi wymagają dużego zaangażowania środków i czasu. Często powstają najpierw modele, instalacje prototypowe a dopiero na końcu powstaje gotowe rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w produkcji łożysk. Przykładem efektów prowadzonych prac badawczo rozwojowych w tym zakresie jest chociażby projekt (…), wdrożony przy produkcji wałeczków stożkowych, który otrzymał drugą nagrodę, w prestiżowym konkursie Prezesa Rady Ministrów, za wybitne krajowe osiągnięcia naukowo-techniczne czy też teksturowanie i hartowanie powierzchniowe bieżni łożyskowych. Obecnie prowadzone są prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem systemu oceny drgań łożysk i ich cichobieżności, momentomierzy i stanowisk badań trwałości łożysk z ciągłą rejestracją zadawanych i zmiennych parametrów pracy.

Projekty prowadzone przez Wnioskodawcę posiadają, co do zasady, jasno sprecyzowane cele, precyzyjnie określony harmonogram działań i do każdego z projektów są przypisane odpowiednie zasoby osobowe, a także materiały i surowce. Są w nich określone ryzyka prowadzenia projektu, a po zakończeniu projektu opisywane jest podsumowanie z jego przebiegu oraz wnioski. Projekty są uważane za rozpoczęte od momentu prowadzenia wstępnych prac koncepcyjnych do momentu walidacji wyrobu poprzez odpowiednie badania. Spółka z przeprowadzonych projektów sporządza raporty i analizy. Tak prowadzona dokumentacja pozwala w sposób systematyczny zbierać, magazynować i dystrybuować nową wiedzę pozyskaną w wyniku przeprowadzenia danego projektu. Projekty prowadzone przez Wnioskodawcę są działalnością prowadzoną w sposób systematyczny.

Harmonogram realizacji projektów przewiduje z reguły podział zadań na:

  1. badania przemysłowe (stosowane);
    Przeprowadzane w ramach tzw. „pętli sprzężenia zwrotnego”, kiedy wyniki testów prototypu zakończone niepowodzeniem można wykorzystać w dalszych badaniach przemysłowych.
  2. prace rozwojowe;
    1. projektowanie, wykonanie i testowanie prototypów i modeli doświadczalnych (przed ich wdrożeniem do produkcji seryjnej lub użytkowania);
    2. projektowanie narzędzi, przyrządów do obróbki, form i matryc z wykorzystaniem nowej technologii;
    3. projektowanie, wykonanie i funkcjonowanie linii pilotażowej, której wielkość nie umożliwia prowadzenia ekonomicznie uzasadnionej produkcji przeznaczonej na sprzedaż;
    4. projektowanie, wykonanie i testowanie wybranych rozwiązań w zakresie nowych lub udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług.


W ramach prac badawczo-rozwojowych, osoby zatrudnione w Spółce (departament CBR oraz część departamentu produkcyjnego) pracują nad opracowywaniem nowych produktów oraz procesów. Opracowywane są również nowe rozwiązania do istniejących produktów - jak na przykład dostarczenie nowego komponentu do istniejącego łożyska. Dodatkowo, pracownicy Spółki rozwijają elementy istniejących rozwiązań, wprowadzając istotne z użytkowego punktu widzenia ulepszenia, skutkujące spełnieniem bardziej restrykcyjnych wymagań.

Projekty prowadzone przez Wnioskodawcę obejmują m.in. zdobywanie wiedzy z zakresu technologii w celu realizacji założonych celów, projektowanie i inne formy twórczego wykorzystania wiedzy i umiejętności, prototypowanie, testowanie oraz przeprowadzanie walidacji. Projekty mogą być realizowane na zlecenie konkretnego klienta, lub też generowane wewnętrznie w odpowiedzi na identyfikowane trendy rynkowe, w celu budowania oferty sprzedażowej Spółki.

Istotnym etapem części projektów, na których występują prace (czynności) badawczo-rozwojowe, jest praca koncepcyjna. Pracownicy Spółki rozpoznają problem technologiczny, z którym muszą się zmierzyć. Następnie, opracowywane są założenia dotyczące pożądanych parametrów i funkcjonalności nowego rozwiązania, wymaganych materiałów i narzędzi. Definiowana jest metoda opracowania rozwiązania lub wypracowywana nowa, nieznana dotychczas. Może także zdarzyć się, że prace badawczo-rozwojowe mają miejsce już na początku projektu, jeżeli wymagane jest wykonanie projektu koncepcyjnego, obejmującego innowacyjne rozwiązanie opracowywane przez Spółkę.

Wśród projektów Wnioskodawcy występują także takie, których całość polega wyłącznie na prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych. Ma to miejsce, gdy Spółka podejmuje decyzję o opracowaniu nowego rozwiązania. W takich przypadkach cały projekt ograniczony jest do budowy nowego rozwiązania, funkcjonalności lub produktu. Pracownicy Spółki pracują nad określonym zadaniem technicznym, przeprowadzając prace koncepcyjne, projektowe, budując prototypy, testując je i badając zachodzące procesy. Tego typu projekty obejmują szczególnie dużą ilość prac eksperymentalnych w zakresie opracowywanych rozwiązań i materiałów, których zastosowanie umożliwi spełnienie stawianych pierwotnie założeń.

Opisane prace są i będą prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny - planowo, w oparciu o przyjętą metodykę prac nad produktami.

Wnioskodawca zaznacza, że:

  • w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1036 z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”);
  • zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w ramach prac opisanych w stanie faktycznym również w przyszłości;
  • w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, wyodrębnia i będzie w dalszym ciągu wyodrębniać koszty działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 7 sierpnia 2018 r., data wpływu 17 sierpnia 2018 r.).

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym uznaje, iż opisana w stanie faktycznym (winno być stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym) działalność w zakresie opracowywania nowych rozwiązań, produktów i technologii ich produkcji oraz rozwoju produktów, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, w związku z czym podatnik jest uprawniony do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana we wniosku działalność dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca jest uprawniony do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Na podstawie art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, badania naukowe to:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych”.

Art. 4a pkt 28 ustawy o CIT stanowi, że przez prace rozwojowe rozumieć należy „nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna”.

Jak stanowią powoływane przepisy, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m. in. badania przemysłowe i prace rozwojowe, podejmowane systematycznie i w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność badawczo-rozwojowa obejmuje zatem m.in. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, pod warunkiem, że nie stanowią one prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tych już istniejących produktów, procesów lub usług. Głównym celem realizowanych przez Spółkę prac badawczo-rozwojowych jest projektowanie nowych, jak i wprowadzanie znaczących ulepszeń do istniejących produktów, głównie łożysk. Prace i analizy badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk technicznych stanowią istotny obszar działalności Spółki, co ma odzwierciedlenie w wyodrębnieniu specjalnego departamentu Centrum Badań i Rozwoju w strukturze organizacyjnej Spółki. Podstawowym celem jego działalności jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej Spółki.

W gospodarce można zauważyć wzrost zainteresowania przedsiębiorców innowacyjnymi rozwiązaniami. Dostęp producentów do coraz lepszych materiałów, możliwość współpracy z ośrodkami badawczo - naukowymi (jak wspomniano wcześniej, Spółka utrzymuje ścisłe kontakty z uczelniami technicznymi) - zmusza wręcz do pracy nad powstaniem wielu nowych rozwiązań, niejednokrotnie na bazie istniejących i nowych urządzeń. Innowacje i modernizacje, osiągane dzięki działalności B+R, są istotnym aspektem w branży produkcji łożysk. Ważnym celem działalności jednostek departamentu badawczo-rozwojowego jest ciągłe ulepszanie obecnych rozwiązań, wypracowywanie nowych, a także wprowadzanie na rynek produktów będących efektem najnowszych odkryć naukowych, postępu w zakresie inżynierii i doskonalenia materiałowego. Dążenie do jego realizacji znajduje odzwierciedlenie w realizacji projektów badawczo-rozwojowych, które są ważnym elementem strategii Spółki. Wnioskodawca podkreśla, że prace, które mają miejsce w realizowanych przez niego projektach badawczo-rozwojowych nie stanowią prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów. Są to innowacyjne rozwiązania, których powstanie proponują, tworzą oraz testują pracownicy poszczególnych jednostek organizacyjnych Spółki na podstawie przeglądu otoczenia rynkowego i zidentyfikowanych potrzeb konsumentów oraz przedstawionych wymagań Klientów co do poszczególnych projektów.

Opisana w stanie faktycznym (winno być stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym) działalność prowadzona przez Wnioskodawcę wpisuje się w przedstawioną wyżej definicję badań przemysłowych, obejmującą zdobywanie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług. Prace prowadzone przez Spółkę polegają bowiem i mają na celu gromadzenie wiedzy oraz umiejętności dla m.in. tworzenia rozwiązań prototypowych, stanowiących części składowe złożonych systemów i ich testowanie w ramach opracowanej metodyki. Czynności wykonywane w ramach realizowanych projektów badawczo-rozwojowych wpisują się zatem w definicję badań przemysłowych wskazaną w ustawie o CIT.

Zgodnie z przedstawioną definicją, w ramach prac rozwojowych odbywa się w szczególności opracowywanie rozwiązań technologicznych w zakresie funkcjonalności łożysk, koncepcji nowych produktów (z uwzględnieniem szerokiego zakresu parametrów docelowych), nowych metodyk i narzędzi prowadzenia prac. W ramach tych projektów często budowane są prototypy, które nie znajdują później zastosowania komercyjnego, a służą jedynie testowaniu i walidacji rozwiązań. Wpisuje się to wprost w przesłankę z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT.

Pracownicy departamentów Wnioskodawcy, w których prowadzona jest działalność badawczo- rozwojowa, to doświadczeni inżynierowie o szerokich kompetencjach i wysokich kwalifikacjach, których praca twórcza umożliwia opracowywanie najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu łożysk tocznych.

Co więcej, działalność Spółki spełnia również przesłankę systematyczności - Wnioskodawca realizuje prace badawczo-rozwojowe systematycznie, w ramach kilkudziesięciu projektów rocznie, dbając o nieustanny rozwój swojej oferty produktowej poprzez opracowywanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz nowych produktów. Wypracowywane przez Spółkę rozwiązania i technologie walnie przyczyniają się do rozwoju tej gałęzi przemysłu.

Spółka podkreśla, że problemy technologiczne, przed którymi stają pracownicy w ramach prac badawczo-rozwojowych, to istotne zagadnienia nacechowane niepewnością co do możliwości zastosowania konkretnych rozwiązań lub technologii, stanowią one problemy naukowe i są rozwiązywane dzięki nabywaniu nowej wiedzy o procesach i zjawiskach, właściwościach materiałów, oddziaływaniu procesów fizycznych na opracowywane konstrukcje oraz czynnikach środowiskowych. Inżynierowie prowadzący prace badawczo-rozwojowe korzystają ze swojej eksperckiej wiedzy naukowej, budują prototypy i prowadzą badania. Wyniki ich prac nie są z góry przewidywalne i Wnioskodawca ponosi istotne ryzyko powodzenia prowadzonych prac, co jest cechą charakterystyczną prac rozwojowych i badań naukowych.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisywane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym działania stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy realizowana w ramach projektów B+R działalność spełnia wszystkie przesłanki uznania za działalność B+R w myśl art. 4a pkt 26 ustawy o CIT:

  • stanowi działalność twórczą;
  • prowadzona jest systematycznie;
  • jej celem jest zwiększanie zasobów wiedzy i wykorzystywanie ich do tworzenia nowych zastosowań;
  • obejmuje prace polegające na nabywaniu wiedzy i wykorzystywaniu jej do tworzenia nowych oraz ulepszonych produktów, procesów i rozwiązań;
  • w dużej mierze dotyczy budowania prototypów w celu walidacji rozwiązań.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1036 z późn. zm.; dalej: „ustawa o CIT”), przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii, czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematycznie prace opierają na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

W świetle powyższego, zdaniem tut. Organu, opisane przez Wnioskodawcę prace można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy o CIT, gdyż są to działania mające na celu tworzenie i projektowanie nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym działalność w zakresie opracowywania nowych rozwiązań, produktów i technologii ich produkcji oraz rozwoju produktów, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, w związku z czym podatnik jest uprawniony do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. 1z zastosowaniem art. 119a;
  2. 2w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj